שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

דמיון כואב: הרוגי הפצמ"ר ואסון כפר גלעדי

שמונה שנים חלפו מאז המטח הקטלני שפגע בריכוז חיילי מילואים שגויסו בצו 8 למלחמת לבנון השנייה. 12 נהרגו אז, וצה"ל הודה: "הכשל שלנו". גם הפעם תורחב הפעולה הקרקעית?

זה היה האירוע הבודד הקשה ביותר במלחמת לבנון השנייה , ואחריו הגיע מהלך קרקעי משמעותי. הפגיעה הקטלנית באשכול, שבה נהרגו ארבעה חיילים ונפצעו שישה נוספים מפצצת מרגמה, מעלה מיד לזיכרון את אותו יום שחור - 6 באוגוסט 2006. מערכה אחרת, גזרה אחרת, אבל דמיון כואב - גם בתמונות. 

נעליים מיותמות: למעלה - בכפר גלעדי ב-2006. למטה - אתמול באשכול (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נעליים מיותמות: למעלה - בכפר גלעדי ב-2006. למטה - אתמול באשכול(צילום: EPA)

 

 

הנעל והדם בכפר גלעדי, אוגוסט 2006 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנעל והדם בכפר גלעדי, אוגוסט 2006(צילום: רויטרס)


הבוקר במקום הפגיעה באשכול (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הבוקר במקום הפגיעה באשכול(צילום: עידו ארז)
בעיצומה של המלחמה בחיזבאללה באותו קיץ לפני שמונה שנים, חיילי מילואים מחטיבת הצנחנים שקיבלו צווי 8 התקבצו בכניסה לקיבוץ כפר גלעדי, ליד בית העלמין, לא הרחק מתל חי. סמוך ל-‭12:20‬ בצהריים, בעוד הם ממתינים להצבתם, נורה מטח רקטות מלבנון. אחת מהן התפוצצה ממש לידם. כיפת ברזל לא הייתה אז. 12 נהרגו, 17 נפצעו.

 

כמה ימים אחרי התקרית הקשה, שהתרחשה באותו יום שבו פגעה קטיושה קטלנית בחיפה, החליטה ישראל לצאת למבצע "שינוי כיוון 11", שכלל הרחבה של הפעילות הקרקעית בדרום לבנון, ובו נהרגו יותר מ-30 חיילים לפני הפסקת האש.

 

אחרי הנפילה בכפר גלעדי:

 (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
(צילום: ניב קלדרון)

 (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
(צילום: ניב קלדרון)

 (צילום: ניב קלדרון) (צילום: ניב קלדרון)
(צילום: ניב קלדרון)
 

ביקורת חריפה נמתחה לאחר המלחמה על ההתנהלות שקדמה לפגיעה בכפר גלעדי. בעיקר לגבי התקבצות חיילים רבים בשטח חשוף ולא ממוגן. "אני לא הולך לבנות לכל חייל בונקר ולשים מוצב ממוגן ליד כל חייל", אמר אז ראש מטה פיקוד הצפון, תת-אלוף אלון פרידמן. "התפקיד של החיילים הוא להילחם, מדובר במלחמה והם לוקחים את הסיכונים שלהם. החיילים פה בשביל לבצע את המשימה שלהם, גם במחיר סיכון".

 

היו גם טענות ולפיהן החיילים לא הורשו להיכנס לשטח הקיבוץ בעת נפילת הרקטות ובכך הופקרו חייהם. אחרי תחקיר ממושך,

 שנה וארבעה חודשים מתום המלחמה שלח תא"ל פרידמן מכתב ובו הדגיש

כי "צה"ל נושא באחריות לכשלים באירוע ולטעויות שהובילו לתוצאותיו הטרגיות, ואין לראות בתושבי כפר גלעדי כנושאים באחריות כלשהי".

 

גם במבצע עמוד ענן לפני כשנה וחצי נהרגו ונפצעו חיילים בשטחי כינוס בעוטף עזה ובאחד הבסיסים. בין הלקחים - הורחקו כמה שאפשר שטחי הכינוס; פוזרו יותר מיגוניות וצינורות ביטחון בשטחי הכינוס וההיערכות, ובאלו הקרובים נחפרו מחסות; בנוסף, הוצבו "כורזיות" שמתריעות מפצמ"רים.

 

חרף כל זאת, מערכות ההתרעה בעייתיות, וגם ההתרעה הקיימת מושמעת לפעמים 10-5 שניות לפני הנפילה, כך שלרבים מהחיילים אין די זמן להיכנס לכלים המשוריינים או למיגוניות.

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
שוב הנעליים המיותמות
צילום: EPA
מומלצים