שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עשרה חיילים נהרגו אתמול, סוכלה חטיפה

חמישה לוחמים מקורס מ"כים נפלו בלחימה מול המחבלים שחדרו ממנהרה לנחל עוז: "ידענו על המנהרה הזו". ארבעה נהרגו מנפילת פצמ"ר באשכול, לוחם הנדסה נהרג בקרבות בעזה. הבוקר: אש לאזור שממנו יצאה המנהרה ולחימה עם מחבלים

אחד הימים הקשים ביותר מתחילת המערכה בעזה: עשרה חיילים נהרגו אתמול בדרום - חמישה מהם, לוחמים בקורס מ"כים, נפלו בתקרית שבה חדרו מחבלים במנהרה לאזור היישוב נחל עוז שבעוטף עזה. ארבעה נהרגו מנפילת פצמ"ר באשכול ולוחם הנדסה נפל בפעילות מבצעית בעזה. שמותיהם של ההרוגים הותרו לפרסום. מתחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו 53 קצינים וחיילים.

 

אלו החיילים שנהרגו בתקרית המנהרה, כולם לוחמים בקורס מ"כים: סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים. הלווייתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים. הוא יובא למנוחות הערב ב-19:00 בהר הרצל. סמל ארז שגיא, בן 19 מקרית אתא. הלווייתו תתקיים היום בשעה 18:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה. סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים. הוא יובא למנוחות היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. סמל נדב ריימונד, בן 19 משדמות דבורה. הלווייתו תיערך היום בשעה 18:00 בבית העלמין בשדמות דבורה.

סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים. נהרג בתקרית המנהרה ()
סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים. נהרג בתקרית המנהרה

סמל ארז שגיא, בן 19 מקריית אתא ()
סמל ארז שגיא, בן 19 מקריית אתא

סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים ()
סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים

סמל נדב ריימונד ()
סמל נדב ריימונד

אמש ניסו מחבלים לחדור דרך מנהרה לנחל עוז. אחד מהם חוסל על ידי הלוחמים. קודם לכן הועלתה הכוננות באזור מועצת שער הנגב, ותושבי האזור קיבלו הנחיה להישאר בבתים מחשש לחדירת מחבלים. כוחות צה"ל ערכו סריקות אחר מחבלים נוספים. הבוקר תקף צה"ל באש מקלעים ופגזי תותחים את האזור שממנו לפי החשד יצא הפתח העזתי של מנהרת המחבלים הזו, מזרחית לעיר עזה. צה"ל מסר הבוקר כי במקום מתנהלת לחימה עם מחבלים.

 

גורם צבאי בכיר אמר על התקרית: "ארבעה עד שבעה מחבלים חדרו אמש דרך מנהרה ליד נחל עוז. ידענו על המנהרה הזו. הבוקר נמשיך בדיקה של המנהרה הזאת". הוא הוסיף כי "החייל למעלה בעמדה זיהה גרירה של אחד הנפגעים אנושות, שמת מאוחר יותר מפצעיו, ירה לכיוון המחבל וסיכל חטיפה. המחבלים השאירו ארבעה קלצ'ניקובים ושני טילי RPG. למעלה בפילבוקס היו שני חיילים".

 


הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה לפיה תשעה מחבלים השתתפו בפעולה. "ניסינו לחטוף חייל, אך תנאי השטח לא אפשרו זאת", נמסר בהודעת חמאס. צה"ל תקף בערב ובלילה, ומעט לפני השעה 22:30 אמש דיווחו הפלסטינים על עשרה הרוגים בתקיפות האלה.

 

אתמול בשעות הצהריים והערב נהרגו חמישה חיילי צה"ל בגבול עזה ובתוך הרצועה. ארבעה מהם נהרגו בשעות הערב מירי של פצצת מרגמה בגבול הרצועה: סמל ראשון אליאב אליהו חיים כחלון בן 22 מצפת, רב-טוראי מידן מימון ביטון בן 20 מנתיבות, רב-טוראי נירן כהן בן 20 מטבריה ורב-סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה. ההרוג הנוסף הוא סמל-ראשון משה דוינו, בן 20 מירושלים, שנהרג מירי טיל נ"ט על D9 במהלך פעילות מבצעית בשעות הצהריים ברצועת עזה.

 

ברקאי שור: סחב אלונקה עם שברי הליכה

סמל ברקאי שור מירושלים למד שנתיים בישיבת "שבי חברון". אביו ירון סיפר כי "ברקאי היה ילד אהוב על הכול, מתנדב שכולו לב. הוא היה מדריך ואחראי בבבני עקיבא, תמיד רצה ועזר, תמיד רצה שניסע בשני כלי רכב כדי שיוכל לקחת יותר טרמפיסטים. הוא רצה לשרת כפרמדיק, אך כשלא הצליח לקח את העניין הקרבי הכי רחוק שיכול היה. בחופשות הוא היה עושה לפעמים משמרות כפולות בהתנדבות במד"א".

סמל ברקאי שור, בן 21 מירושלים. נהרג אתמול ()
סמל ברקאי שור, בן 21 מירושלים. נהרג אתמול
  

האב אמר עוד כי "גם כשברקאי סבל משברי הליכה והיה צריך לסחוב אלונקה אז כמובן שהוא היה מתייצב מתחתיה. את מסע הכומתה לאורך של 65 קילומטרים הוא התעקש לעשות, למרות שהרופא ניסה לקצר לו את המסלול בשל שברי הליכה. הוא נהרג תוך כדי לחימה. המחיר שהוא שילם היה הגדול מכולם, המחיר ששילמנו הוא אבידה ענקית למשפחה, אבידה לכל עם ישראל".   

 

ארז שגיא: ידע שיהיה לפחות מג"ד

הוריו של סמל ארז שגיא מקריית אתא הגיעו ביום שישי האחרון לגבול עזה לבקר אותו ואת חבריו לגדוד בית הספר למ"כים. "הם ידעו שאי אפשר לבקר אותו סתם, אז הביאו 400 סנדוויצ'ים עם שניצלים ותרומות לכל הגדוד", סיפר בן הדוד יניב הרן. "הוא התפדח שהם באו, ונפגש איתם רק לחצי דקה". אתמול ב-23:30 הגיעו נציגי קצין העיר לבית המשפחה ובישרו להורים אילן ועדנה על נפילת הבן.

 

שגיא נולד בקריית אתא, גדל בעיר ולמד בבית הספר היסודי "הצבי ישראל" ובחטיבת הביניים רוגוזין ובגיל 16 הצטרף לפנימייה הצבאית בבית הספר הריאלי בחיפה. "הוא היה המלך של המשפחה, ואת מה שרצה השיג", סיפר בן הדוד. "ההורים לא רצו שהוא ילך לפנימייה הצבאית אבל הוא התעקש וקיבל מהם את השחרור. כשהתגייס רצה גבעתי וקיבל, רצה לצאת לקורס מ"כים מוקדם וקיבל. הוא היה מתוכנן עד הפרט האחרון וידע שיהיה לפחות מג"ד. תמיד צחקנו מי יצדיע למי בסוף, והנה עכשיו הוא ניצח".

 

בן הדוד סיפר עוד כי פגש בשגיא מספר פעמים לפני הכניסה לעזה. "הוא אמר כל הזמן, 'בשביל זה התכוננתי, בשביל זה התאמנתי'. שנינו יודעים שעושים שם את מה שצריך. המנהרות האלה הן סכנת מוות". שגיא ייטמן ב-18:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה. הוא הותיר אחריו סבתא, הורים ושתי אחיות.

 

דור דרעי: היה פייטר בנשמה 

סמל דור דרעי מירושלים התגייס בנובמבר האחרון לחטיבת כפיר, ויצא לקורס מ"כים. גיסתו מיטל סיפרה על בחור ספורטיבי שחלם להגיע רחוק. "דור לא הפסיק להילחם, הוא הייה פייטר בנשמה. הוא הגיע לחטיבת כפיר, שם היה מצטיין חטיבתי בכושר גופני והם הוציאו אותו לקורס מ"כים והיה תכנון שהוא גם ייצא לקצונה".

 

דור למד בבית הספר מקיף גילה ובשנתיים האחרונות הייתה לו בת זוג. אמש קיבלה משפחתו את הבשורה הקשה. "הוא גדל במשפחה חמה, אוהבת ומחבקת שלימדה אותו לתת. הוא נתן את עצמו. בפעם האחרונה ראינו אותו לפני חמישה שבועות כשיצא ל'רגילה'. בשבת האחרונה הוא עשה שיחה חטופה, אמר ש'הכול בסדר' וניתק. זה לא נקלט", סיפרה הגיסה.

 

הגיסה אמרה עוד כי "דור היה ילד קסם, הוא לא הפסיק לחייך ולצחוק, הוא היה שטותניק בנשמה, הוא היה בן חם, ודוד מדהים לאחיינים שלו. הוא לא הפסיק ליהנות ואהב את החיים, הוא עבד קשה ועם הכסף יצא, קנה וטס לפני הגיוס. הוא רצה להתגייס ל'עוקץ', אבל זה לא הסתדר. לפני הצבא הוא היה חוזר כל פעם חבול ומדמם אבל עם חיוך על הפנים".

 

אביחי, אחיו של דור, סיפר: "באוקטובר הקרוב הוא אמור היה לחגוג 19, הוא הכניס לנו המון שמחת חיים. הוא היה הגאווה, בכל מקום שדרך אנשים דיברו עליו. לפני הגיוס הוא עשה מכינה לצבא והיה קורע את עצמו בשביל להגיע ליחידה קרבית. הוא היה בקושי ארבעה חודשים בצבא כשקיבל 'מצטיין חטיבה'. פשוט ילד מושלם".

 

האח אמר עוד כי "בגיל מאוד צעיר דור יצא לעבוד במלצרות וגם הדריך ילדים כי לא רצה לקחת כסף מאף אחד. היינו אומרים לו שיתמקד בלימודים אבל הוא אמר 'זה קטן עליי'. כל פעם הורידו והחזירו אותם וכל פעם הוא היה שולח הודעה וכותב 'אל תספר לאימא כלום'. הוא אפילו שלח הודעות מטלפונים של אחרים וכתב 'הכול בסדר'. בשש בבוקר הוא אפילו כתב לי 'אל תדאגו לי, יהיה בסדר'". דור הותיר אחריו הורים ושלושה אחים.

 

משה דוינו: הרוג שני מאותה שכבה

סמ"ר משה דוינו היה בן שכבתו של משה מלקו ז"ל, לוחם גולני שנהרג בתחילת השבוע שעבר ברצועת עזה. חבריו של משה דוינו סיפרו שהוא רצה להתגייס ליחידה קרבית. אורי מגזימוף סיפר: "מושיקו היה בחור עם שמחת חיים. הכי גבר בירושלים. עשינו הכול יחד. הוא היה איתי בכיתה, התגייסנו יחד, עשינו טירונות וקורס ביחד. הוא אהב ליהנות מהחיים ולצחוק". הוא הוסיף כי השניים שוחחו לאחרונה לפני שישה ימים. "מושיקו לא יכל לדבר הרבה ורק אמר שהכול בסדר. בשבת האחרונה דוינו יצא לאפטר הביתה, ואתמול חזר לעזה".

 

סמ"ר משה דוינו ז"ל, שנהרג בדרום הרצועה (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
סמ"ר משה דוינו ז"ל, שנהרג בדרום הרצועה(צילום: באדיבות המשפחה)

 

ידידה אחרת, שהייתה קרובה אליו בשנים האחרונות, סיפרה: "מושיקו היה ילד שתמיד חייך, שתמיד הקשיב, שתמיד נתן להרגיש לידו בנוח. קראנו לו קסם כי הוא היה משהו מיוחד, בחור שרואים וקשה לשכוח. הוא תמיד היה זוהר, תמיד מחייך, תמיד אופטימי, פשוט היה כיף להיות איתו. לא רציתי שיתרחק ממני בחיים".

 

סמ"ר משה דוינו, לוחם גדוד ההנדסה בדרום הרצועה, נהרג כשטיל RPG חדר דחפור די-9. חייל נוסף נפצע מהפגיעה. במתקפה המתוזמנת השתתפו עשרה מחבלים: שמונה מהם חוסלו בחילופי האש על-ידי לוחמי גבעתי ועוד שניים נכנעו, והועברו בשטח לחקירה. בצבא מעריכים כי ניתן להפיק מהשניים מידע בנושא המנהרות.

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בהר הרצל.

 

מידן ביטון: "13 שנה אנחנו אוכלים גראדים"

רב טוראי מידן ביטון מנתיבות תיאר בדף הפייסבוק שלו את השירות שלו בגבול הרצועה במהלך המבצע. "פלאשבק עצבני מעמוד ענן", הוא כתב ב-8 ביולי. לאחר מכן כתב "יאללה, אז גם הטנקים שלנו הוכלים לככב. עזה אנחנו באים". חבריו ביקשו ממנו שישמור על עצמו, ולאחר שנודע דבר מותו החל להתמלא עמוד הפייסבוק שלו בפוסטים של חברים שמספידים אותו.

 

רב"ט מידן ביטון ז"ל, בן 20 מנתיבות ()
רב"ט מידן ביטון ז"ל, בן 20 מנתיבות

 

ב- 14 ביולי עוד כתב על הפסקת האש שנשברה. "אכזבה! 13 שנים לאכול גראדים וקסאמים, לעבוד ימים ולילות בלי שינה, להתמלא אבק, לעבוד באהבה, ואז הפסקת אש שוב נכענו, פשוט להוריד את המדים ולשרוף". אלא שהמבצע המשיך במלוא הכוח, ובמהרה הוא החל לכתוב על האבידות שספגו. "הלב בוכה איתם", כתב באירוע שבו נהרגו 13 חיילי גולני. "עוד 13 אימהות שאיבדו משמעות בחיים, מי ייתן וזה יהיה המקרה האחרון בעזרת ה' שינוחמו מן השמיים". כשמפקדו, סמ"ר גיא לוי, נהרג, הוא כתב: "הבנאדם עם החיוך הכי גדול שאני מכיר, חבר לפלוגה לשעבר ומפקד עצום, אבידה שלא נתפסת. מקווה שטוב לך עכשיו. אוהבים ובוכים ונוקמים בשבילך...".

 

חברו, שניאור חדד, סיפר כי "הוא היה ילד מאוד מצחיק, ילד טוב. הוא אהב ליהנות ולצאת. כל דבר עם חברים. אני עדיין לא מאמין למה שקרה. ידעתי שהוא לא הולך להיכנס לתוך הרצועה, אז חשבתי שיהיה בסדר. ביום שבת בילינו איתו ועם עוד חבר שנכנס לרצועה. מידן היה תומך לחימה. הוא אמר שהוא מקווה שלא יהיו הרבה חיילים הרוגים. הוא לא חשב בכלל שיהיו עשרות חיילים הרוגים משלנו".

 

סבו של מידן, לביא בן חיון סבו, ספד: "זה הנכד הבכור שלי. הוא גיבור ישראל. כנראה המוות בכל מקום. קיוותי שיהיה רחוק מזה". הסב הוסיף: "הוא רצה מאוד להיות קרבי ונאבק כדי לקבל את זה. הוא אהב לצחוק, בדיחות וליהנות מהחיים".

 

ראש העיר נתיבות, יחיאל זוהר, אמר: "אך שבוע חלף ובשורת השכול והאובדן שוב פוגשת את תושבי נתיבות בנפול בן העיר על משמרתו על הגנת העם והארץ. במלחמה שלנו על הבית שילמה העיר נתיבות מחיר כבד מנשוא של שניים מטובי בניה, ועל כולנו מוטלת חובה מוסרית שמותם לא היה לשווא בציפייה שהשקט והביטחון יהיו נחלתנו במהרה תחת האש והירי".

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בנתיבות, בחלקה הצבאית.

 

נירן כהן: "ילד חרוץ שעבד מגיל צעיר"

"הוא פשוט ילד זהב, אני מכיר אותו מגיל 3, גדלתי אצלו בבית, חברים התקשרו אליי וסיפרו לי על האסון, כולם הכירו אותו, זו אבידה גדולה לכל העיר", כך ספד אחד מחבריו של רב"ט נירן כהן בן 20 מטבריה. נירן גדל והתחנך בטבריה וסיים את בית הספר המקיף עמל בעיר.

 

רב"ט נירן כהן, בן 20 מטבריה ()
רב"ט נירן כהן, בן 20 מטבריה

 

לפני כשנתיים התגייס לגדוד של השריון ושירת כאיש מנהלה בגדוד. "תמיד הוא היה שמח, בשבוע האחרון הוא היה בבית ונפגשנו, הוא לא היה בלחץ ואהב לבלות כמו כל ילד בגילו", אמר חברו דניאל מירזאי. בסוף השבוע שהה נירן בביתו, ורק אתמול חזר ליחידתו. אחד מחבריו, גיל שמעון, סיפר: "הוא היה כמו אח יקר. בכל דבר שיתפתי אותו, והכול עשינו ביחד. הוא אהב לתרום ולעזור לכל החברים בגדוד. אני לא מעכל עדיין את מה שקרה. ביום שישי דיברנו. אמרתי לו שישמור על עצמו. רק היום כתבתי לו בוואטסאפ 'תשמור על עצמך ואל תמות לי'. לא נתפס איזו משמעות חזקה ההודעה הזו מקבלת עכשיו. משמעות כואבת. אין לי תשובה איך אני ממשיך מפה בלעדיו. הוא חלק בלתי נפרד ממני".

 

ליז נחמני, שכנה של משפחת כהן, התקשתה להסתיר את כאבה. "הוא ילד מדהים וטוב לב, שתמיד נרתם לעזור לכולם ובמיוחד להורים שלו. הוא נתן להם כבוד של מלכים. מפני ששירת כטבח והיה עושה שבוע-שבוע (שבוע בצבא ושבוע בבית), הוא עבד בהתקנת מזגנים. החריצות ניכרת עליו", היא סיפרה. "זו אבידה גדולה לנו כשכנים, ואבידה לעיר כולה. הוא תמיד היה מוקף המון חברים והם אהבו אותו בצורה יוצאת דופן".

 

יוסי בן דוד, ראש העיר טבריה, שהגיע אתמול לנחם את בני המשפחה, הוסיף: "מדובר במשפחה טבריינית, ילד חרוץ שעבד מגיל צעיר, אנו מחבקים את המשפחה השכולה ומחזקים אותה ברגעים הקשים". נירן הותיר אחריו זוג הורים ועוד שלושה אחים ואחיות.

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בטבריה.

 

אליאב כחלון: עמד להשתחרר מצה"ל

סמ"ר אליאב (אליהו חיים) כחלון בן 23 מצפת הגיע לעיר עם בני משפחתו לפני כמה שנים ממושב עלמה שבמרום הגליל. רבים מבני משפחתו המורחבת של כחלון משרתים בתפקידים וביחידות שונות במסגרת המבצע. בני המשפחה סיפרו כי אליאב, שעמד לפני השחרור מצה"ל, היה בתפקיד תומך לחימה וחששו לו פחות. "דווקא הוא נפגע, כנראה זה הגורל", אמר אחד המבקרים בבית. עם זאת, האם סיפרה למנחמים שגדשו את הבית כי מאז שהחל המבצע, ובנה הבכור גויס אף הוא, לא ישנה והייתה מודאגת מאוד.

 

סמ"ר אליאב כחלון בן 22 מצפת ()
סמ"ר אליאב כחלון בן 22 מצפת

 

אליאב היה האח השני מבין שבעה אחים ולמד בישיבה התיכונית בצפת. אחיו אשר השתחרר לפני כמה ימים ממילואים. ראש העיר צפת, אילן שוחט, נפגש עם ההורים, דוד ויוכי. הם סיפרו כי לפני כמה ימים ביקשו לבקר את בנם ביחידתו, אולם הוא ביקש שלא יגיעו והסביר כי לא יוכל לעמוד בכאב הפרידה.

 

הלווייתו תתקיים היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בצפת.

 

עדי בריגה: גויס למילואים עם תחילת המבצע

עדי בריגה השתחרר לפני כשנה משירות סדיר ומאז עבד כטבח. הוא גויס למילואים עם תחילת מבצע "צוק איתן". אחיו בן ה-18 עומד לפני גיוס. רק לפני כמה ימים חברתו באה לבקרו וכתבה בדף הפייסבוק שלה ושלו: "תשמור על עצמך ותחזור במהרה".

רב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה ()
רב סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה
 

 

הלווייתו של רב סמל עדי בריגה תתקיים היום בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנהרה שחשף צה"ל במהלך המבצע
צילום: דובר צה"ל
מומלצים