שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בית הנייה הריק הופצץ; האלוף איילנד: "זה לא מזיז לו"

בליל ההפצצות הכבד ביותר ברצועת עזה מתחילת המבצע הותקפו בית ראש ממשלת חמאס עד לא מזמן וכן בניין ערוץ הטלוויזיה של חמאס. הנייה: "ישראל הורסת אבנים, זה לא ישבור אותנו". ראש המל"ל לשעבר באולפן ynet: "צריך להימנע מהפסקות אש הומניטריות"

בליל ההפצצות הכבד ביותר על רצועת עזה מאז החל מבצע "צוק איתן" הותקפו 150 מטרות, ובהן גם ביתו של ראש ממשלת חמאס בעזה עד לא מכבר, איסמעיל הנייה. גם בניין ערוץ הטלוויזיה של חמאס הופצץ. הנייה הגיב הבוקר (יום ג') להפצצת ביתו ואמר: "ביתי אינו יקר יותר מבתיהם של בני העם הפלסטיני. הריסת האבנים לא תשבור את הרצון ונמשיך בדרך ההתנגדות עד לחירות". סמוך לשעה 11:15 נשמעו אזעקות באשקלון ובמועצה האזורית שער הנגב.

 

אלוף במיל' גיורא איילנד, מי שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, אמר הבוקר בשידור החי של אולפן ynet על הפצצת בית הנייה: "זה באמת לא מזיז לו. אני לא חושב שהתקיפה הזאת חשובה, לא חושב שתקיפות של מבנים זה חשוב".

 

 

גורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי צה"ל תקף הלילה 150 יעדים, "בהם יעדים שהיו קרובים לכוחות. בין היתר הותקפו ביתו של מג"ד סג'עייה, ארבעה מסגדים שאחד מהם שימש כחמ"ל מפקדים ואחר שהיה בו פיר, ביתו של הנייה, בניין משרד האוצר ומשרדי תחנת אל-אקצה". הפלסטינים אמרו כי הופצץ בית ראש עיריית אל-בורייג' וחוסל מח"ט רפיח של הג'יהאד האיסלאמי. במהלך הלילה תקף חיל האוויר גם 10 פעילי טרור במרכז רצועת עזה. באירוע אחר, חוליית מחבלים פתחה באש לעבר כוח מחטיבת הצנחנים. הכוח השיב באש לעבר החוליה ופגע בה. לא היו נפגעים ישראלים באירוע. בשעות הבוקר השמיד צה"ל תוואי מנהרת טרור נוספת.

 

בשידור החי ב-ynet אמר אלוף במיל' איילנד כי ישראל נפלה למלכודת של הפסקת האש. "היה רושם שביום חמישי-שישי הולכים להפסקת אש, ונכנסנו לתוך המלכודת הזו. כל המושגים של הפסקת אש הומניטרית לכמה שעות משחקים לרעתנו. צה"ל לא צריך את זה, הוא מספיק חזק, וההפסקות האלה נותנות לחמאס אוויר לנשימה".

 

איילנד אמר: "מבחינת ההישגים הצבאיים, את נושא המנהרות צה"ל כנראה יסיים בהצלחה, ועכשיו השאלה היא מה עם נושא הטילים? הם ירו שליש מהארסנל, בשליש אחר פגענו ועוד שליש נשאר להם. המערך הזה לא נפגע מספיק, ומה שהכי פחות נפגע זה מוטת השליטה של צמרת חמאס. אנחנו נמצאים במצב שבו לא ניתן יהיה להגיע להפסקת אש בימים הקרובים".

ביתו של איסמעיל הנייה שהפך לעיי חורבות ()
ביתו של איסמעיל הנייה שהפך לעיי חורבות
אלוף במיל' איילנד אמר כי כעת יש להיות מפוכחים ולשאול מה עושה צה"ל: "לדעתי אי-אפשר להישאר רק איפה שנמצאים עכשיו, חייבים להעמיק את המבצע, וההערכה שיהיו שם יותר נפגעים ושזה יהיה יותר מסובך, היא לא נכונה". הוא אמר שצריך להניח שלא תהיה הפסקת אש בעשרת הימים הקרובים: "צה"ל צריך להתקדם בפעילות ולהגיע למקומות שכעת הוא עדיין לא נמצא בהם. אני מניח שזה גם ייעשה וכדאי שייעשה בצורה נחושה".

 

מפקד חיל הים בעבר, אלוף אליעזר מרום הוסיף כי "הפסקת אש זו טקטיקה, אני רוצה להגיע לאסטרטגיה - מה מטרות המבצע? האפשרות הריאלית היא להגיע לראשי חמאס. או שהם ייפגעו בקרב או שנוציא אותם מרצועת עזה. עשינו את זה יותר מפעם אחת, צה"ל מסוגל לעשות את זה אם רק יאפשרו לו".

 

"אנו מנסים לשמור על סבלנות התושבים", הסביר לאולפן ynet ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני. "נחזיק מעמד, כדי שיקבלו את ההחלטות הנכונות. אנחנו נותנים לחברי הקבינט את כל הגיבוי, אבל טיל אחד מרצועת עזה זו הכרזת מלחמה". ד"ר קובי מיכאלי, ראש החטיבה הפלסטינית במשרד לעניינים אסטרטגיים לשעבר, הוסיף כי "עוצמתו של חמאס נעוצה ביכולת הצבאית שלו, ושם אנחנו צריכים לפגוע קשה ככל הניתן. אם זה יקרה, לתוך החלל הזה יצטרכו להיכנס גורמים אחרים, מה שאולי בסופו יוביל לחזרתו של אבו מאזן בעזה".

 

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) התייחסה לתהליכים שיצאו לפועל בתום המבצע ואמרה כי "אנחנו אומנם בימים של מלחמה ואבידות מאוד קשות, אבל כל ניצחון צבאי צריך להיות מוצא לפתרון מדיני אחר כך". ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) הסבירה כי "אנחנו מנהלים קרב עם הטרור העולמי וכל העולם צריך להסתכל על מה שקורה היום בישראל ולחשוב שאולי זה יגיע אליהם. אנחנו צריכים לפרז את עזה ולמוטט את כל התשתית הצבאית של חמאס. אם לא, נמצא את עצמנו בעוד חצי שנה-שנה בדיוק כמו שהיינו לפני חודש וחצי".

 

שר החינוך שי פירון אמר כי "יש ביטוי צבאי שאומר חדל קשקשת ברשת ועודף השיח הוא דבר לא ראוי. כעת יש מלחמה ויש ציבור ויש הורים ויש חיילים והם חייבים להרגיש שיש מי שמנהל את המערכה. בישראל מסתובבים צעירים שהיו קצינים בלבנון השנייה שמסרו את הנפש וכשיצאו אמרו להם שהם הפסידו. עכשיו אנחנו אחראים על כתיבת הסיפור של הדור הבא, יש לנו אחריות ציבורית עמוקה והשאלה אם נבנה עוד פרק באתוס הציוני שיחזק אותנו או שיוביל לקו התרסקות. לראש ממשלת ישראל לא קוראים פוטין, לכן ההגדרה של ניצחון שונה אצלנו, אנחנו רוצים לנצח ולהישאר חברת מופת". 

 

10 חיילי צה"ל נהרגו אתמול

במהלך הלילה הודיע חמאס כי צה"ל תקף את משרדי "אל-אקצה", ערוץ הטלוויזיה של הארגון בעזה. חמאס הוסיף כי הערוץ המשיך לשדר.

לעומת זאת, רדיו אל-אקצה הפסיק לפעול בעקבות התקיפה.

 

דובר משרד הבריאות העזתי, אשרף אל-קודרה, אמר כי שישה פלסטינים נהרגו בתקיפה של צה"ל במחנה הפליטים אל-בורייג' בעיר עזה. הוא אמר ששלושה מההרוגים הם ילדים וכי 15 נפצעו בתקיפה. בתקיפה אחרת, ברפיח שבדרום רצועת עזה, נהרגו לפי הדובר העזתי שבעה פלסטינים, בהם חמש נשים וילד.

בניין ערוץ "אל-אקצה" של חמאס, אחרי התקיפה (צילום: AP) (צילום: AP)
בניין ערוץ "אל-אקצה" של חמאס, אחרי התקיפה(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הלילה, לראשונה ממלחמת המפרץ ב-1991, נשמעו אזעקות בגוש דן בשעות הלילה. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בגוש דן ובראשון לציון ורקטה שלישית יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל באזור אשדוד. אין נפגעים ולא ידוע על נזק.

 

אתמול בשעות הצהריים והערב נהרגו עשרה חיילי צה"ל בגבול עזה ובתוך הרצועה. ארבעה מהם נהרגו בשעות הערב מירי של פצצת מרגמה בגבול הרצועה: סמל ראשון אליאב אליהו חיים כחלון בן 22 מצפת, רב-טוראי מידן מימון ביטון בן 20 מנתיבות, רב-טוראי נירן כהן בן 20 מטבריה ורב-סמל עדי בריגה בן 23 מבית שקמה. הרוג נוסף הוא סמל-ראשון משה דוינו, בן 20 מירושלים, שנהרג במהלך פעילות מבצעית

אתמול בצהריים ברצועת עזה.

 

בתקרית נוספת שנרשמה אמש חדרו שוב מחבלים במנהרה לשטח ישראל. חמישה לוחמים נהרגו, מחבל אחד חוסל. החיילים שנהרגו בתקרית המנהרה היו כולם לוחמים בקורס מ"כים: סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים, שהלווייתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בקרית שאול סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים, שטרם נקבע מועד הלווייתו סמל שגיא ארז, בן 19 מקרית אתא, שהלווייתו תתקיים היום בשעה 18:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה; סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים, שיובא למנוחות היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל; וסמל נדב ריימונד, בן 19 משדמות דבורה, שהלווייתו תיערך היום בשעה 18:00 בבית העלמין בשדמות דבורה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות ביתו של איסמעיל הנייה
מומלצים