שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

סוף למשלוחים? צה"ל אוסר קבלת תרומות בשטח

אחרי ההתגייסות המבורכת של העורף ששולח אוכל וציוד לחיילים, הצבא החליט לעשות סדר. כל התרומות יעברו מעכשיו לאגודה למען החייל וקרן לב"י

האם הגיע סופן של החבילות והמשלוחים שמעניקים אזרחים לחיילים המשרתים במסגרת מבצע צוק איתן ? צה"ל מרענן בימים אלה את פקודת איסור קבלת תרומות מגופים פרטיים מחוץ לנוהלים המקובלים. הצבא מנמק זאת ברצון למנוע אפשרות של אי שוויון בין היחידות השונות, ובדאגה לבריאות הלוחמים ובמתח המבצעי.

 

מחלקת פרט של אגף כוח אדם הוציאה הוראה מיוחדת למפקדי היחידות שפועלות ברצועת עזה ובעוטף עזה, ולפיה אסור לקבל יותר תרומות שמגיעות לחיילים לשטח. על פי ההוראה, על חיילים לסרב לקבלת תרומה כלשהי כגון ציוד או מזון ולהפנות את התורם לאגודה למען החייל או לקרן לב"י. מעתה יתקבלו תרומות רק באמצעות שני הגופים הללו, לאחר שיעברו את תהליך האישורים והבדיקות.

חבילות ששלחו אזרחים לחיילים בגבול עזה (צילום: חגי סולומון ) (צילום: חגי סולומון )
חבילות ששלחו אזרחים לחיילים בגבול עזה(צילום: חגי סולומון )


 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

התרומות המסיביות שהעניקו אזרחים מודאגים ואכפתיים לעשרות אלפי חיילי צה"ל בעוטף עזה הפכו לאחד מסמלי מבצע "צוק איתן". כמעט שלא ניתן למצוא שטח כינוס או עמדת לחימה ביישובים ובסביבתם ללא מערום של קרטוני שתייה, ארגזי אוכל חם וציוד כגון תחתונים, גרביים, גופיות ועוד.

 

בהוראה שמפיץ צה"ל לכוחות נכתב: "רצון התורמים בארץ ובחו"ל לסייע ולחזק את הכוחות הלוחמים בעת הזו רב ומבורך, ותהליך קבלת התרומות חייב להימשך ולהיות מנוהל בהתאם לפקודות, על מנת למנוע תופעות של חוסר שוויוניות וכן למנוע קבלת תרומות שעשויות לפגוע במתח המבצעי או בבריאות הלוחמים".

 

בניגוד למלחמת לבנון השנייה, במבצע הנוכחי לא עלו תלונות של חיילים על בעיות לוגיסטיות כגון מחסור בציוד לחימה או מזון, מלבד מחסור באפודים קרמיים שהביא לכך שבחלק מהקרבות, בעיקר בחטיבת גולני, ניהלו חיילים חילופי אש עם שכפ"צים קלים שמונעים פגיעת רסיסים ולא קליעים.

 

גורם בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל אמר בימים האחרונים שלכוחות הורדו שכפ"צים קרמיים גם בגזרות אחרות לטובת השלמת הפער.

 

חיילים המשרתים בשטחי הכינוס סיפרו ל-ynet שצה"ל דואג להם להתרעננות במקלחות ניידות, ושאין שם מחסור באוכל, במים או במנות הקרב המשודרגות. בחלק מהמקרים מצליחים להכניס לשטח הרצועה גם מזון מבושל כגון מנות שווארמה וארטיקים ללוחמים.

 

נהנים באשדוד (צילום: עיריית אשדוד) (צילום: עיריית אשדוד)
נהנים באשדוד(צילום: עיריית אשדוד)

בינתיים, בעורף מנסים התושבים להתמודד עם חוסר הוודאות, ובאשדוד למשל - העירייה מממנת פעילויות פנאי ובילוי. מדי יום יוצאים אלפי תושבים לפעילויות בעיר ומחוצה לה - לאתרים שונים בארץ, במקלטים באשדוד עצמה וכן סרטים חינם בקניון סי-מול. העלות לעירייה עד כה עומדת על כ-5 מיליון שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרומות שהגיעו לחיילים בגבול עזה
מומלצים