שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

"ישחררו אמברקס, נגיע עד לים": כתב ynet עם מח"ט גבעתי בשיירה משוריינת ברצועה

הריח חודר את מסכי האבק ולוחות הפלדה של הנגמ"ש. אחרי נסיעה של 40 דקות מגיע הכוח ללב הכפר חירבת אחזעה ובאופן סוריאליסטי שם מתגלים הבתים ההרוסים. יואב זיתון נלווה לשיירה של אל"מ עופר וינטר, שחי, אוכל ונושם את עזה יותר מכל מח"ט אחר. "הם השאירו הכול וברחו". הכתבה המלאה

"אתה מריח את הריח הזה?", שואל סגן ע', קצין המודיעין של חפ"ק מפקד חטיבת גבעתי בתא הלוחמים של נגמ"ש האכזרית המהביל. במהלך הנסיעה מערבה, לא הרחק מקיבוץ כרם שלום, מנחית הקצין הצעיר להרמה שהציב: "זה הריח של עזה: עזים, חיות וגופות, ברוך הבא". הכתבה המלאה.

 

הריח שעליו דובר בנסיעה המהירה חודר את מסכי האבק ולוחות הפלדה של הנגמ"ש הענק דמוי הטנק. הפעם, בניגוד לכניסה הקודמת שלי למרכז הרצועה עם כוח מגלן, אני נמנע מלתעד את הנסיעה מפתחו העילי של האכזרית. החשש מירי של צלפים, אף על פי שמדובר בציר נסיעה "מטוהר" יחסית, שומר כמעט את כל הלוחמים בפנים.

 

אחרי נסיעה של 40 דקות בשיירה המשוריינת בהובלת המח"ט, אלוף משנה עופר וינטר, אנחנו מגיעים ללב הכפר חירבת אחזעה - כ-2.5 קילומטרים בעומק הרצועה. השם המקדים של הכפר מקבל משמעות מחודשת אחרי הביקור של לוחמי גבעתי במקום: בתים הרוסים, כבישים מעוכים ודממה זועקת של הרגע שאחרי הקרב.

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

"רק שיורידו לנו את האמברקס ונמשיך עד הים", אומר המח"ט וינטר. המפקד חי, אוכל ונושם את עזה אולי יותר מכל מח"ט אחר בשל תפקידיו באוגדת עזה, ולא רק בשל הזיקה הטבעית של החטיבה הסגולה לרצועה.

 

תוך שתי דקות הדממה מופרת: פיצוץ שנשמע מקרוב מקפיץ את וינטר למכשיר הקשר. "תורידו פגז, לא צריך מסוק קרב", מורה המח"ט במסגרת ניהול הלחימה שהתפתחה ברחוב סמוך בעקבות ירי של טיל נ"ט לעבר כוח מגדוד של החטיבה. תוך שניות נשמעים צרורות של ירי, פיצוץ נוסף ולאחריהם שריקה של טיל מונחה.

 

וינטר סומך על לוחמיו בגזרה הצמודה וממשיך לתוך הבית הפלסטיני כדי לחשוף את הישגי הבוקר של סיירת גבעתי: עשרות רימוני רסס, מטענים נגד טנקים, טילי נ"ט, רובי קלצ'ניקוב, אפודים מזוודים, כיסויי פנים שחורים, מכשירי קשר, מסכת נשימה ללחימה במנהרה, פוסטרים על צילומי "מתנחלים" ו"חיילים" הקוראים לחטיפת ישראלים, מפות, חוברות מודיעיניות של חמאס עם מידע על צה"ל והוראות תפעול לאמצעי הלחימה הרבים.

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

 (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
(צילום: יואב זיתון)

"הם השאירו הכול וברחו בלי להילחם מולנו", אומר סגן אלוף אלי. פקודיו מזכירים כיצד חמישה מחבלים

ניסו להימלט אתמול מפיר מנהרה ממסגד סמוך, ונורו למוות מטווח קרוב על ידי לוחמי יחידת רימון.

 

הערב יורד על עזה, ובדרך החוצה, עדיין בתוך השטח הפלסטיני, וינטר נעצר מעל פתח מנהרה ש"רצה" לעבר קיבוץ ונוטרלה על ידי לוחמי החטיבה. כמה מטרים מאיתנו ממוקם מוצב פילבוקס צה"לי בצד הישראלי של הגדר. וינטר כורע, ומראה כיצד בחרו המחבלים את פתחי היציאה שלהם: עמוד מתכתי גלילי, דמוי צינור ממטרה ובצבע האדמה, מגיח מהקרקע. "אתה רואה את החור הזה בקצה הצינור? זה הפריסקופ שלהם, שדרכו הם צילמו את השטח בתכנון הפיגוע שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
כוחות גבעתי בשטח הרצועה
צילום: יואב זיתון
מומלצים