שתף קטע נבחר

ארה"ב אישרה סיוע מיוחד לכיפת ברזל; האו"ם: ספקו הגנה דומה לתושבי עזה

רגע לפני היציאה לפגרה, אישר הסנאט האמריקני סיוע מיוחד בסך 225 מיליון דולר לישראל, לטובת המערכת ליירוט רקטות. נציבת זכויות האדם של האו"ם: "לפלסטינים בעזה לא ניתנה הגנה דומה מפני התקיפות הישראליות"

כשברקע הפרתה של הפסקת האש ההומינטרית והמשך הלחימה ברצועת עזה, בעקבות האירוע שבו נחטף קצין צה"ל סג"מ הדר גולדין, בארצות הברית אישרו אמש (יום ו') ברגע האחרון סיוע כספי נוסף עבור כיפת ברזל - ובינתיים, באו"ם יש מי שדורש שיעניקו לתושבי עזה הגנה דומה מפני ישראל.

 

הסנאט האמריקני אישר את הענקת הסיוע המיוחד, בסך 225 מיליון דולר, לטובת מימון מערכת כיפת ברזל. בהמשך היום הסיוע צפוי לזכות לאישור הקונגרס - זאת לאחר שחברים משתי המפלגות הבהירו כי ייצאו לפגרת הקיץ רק לאחר שיאשרו את העברת כספי הסיוע.  

נאבי פילאי. ומה עם העזתים? (צילום: AP) (צילום: AP)
נאבי פילאי. ומה עם העזתים?(צילום: AP)

החלטה זו הגיעה יממה לאחר הביקורת שהטיחה של נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, בישראל וארצות הברית. "האמריקנים לא רק ציידו את ישראל בכלי הנשק שמשמשים אותה ברצועה, אלא בנוסף סייעו לישראל בסכום של קרוב למיליארד דולר עבור מערכת כיפת ברזל ששומרת על תושבי המדינה מירי הרקטות", אמרה, "אבל לתושבי עזה לא ניתנה הגנה דומה מפני ההפצצות הישראליות". היא טענה גם כי ישראל מפרה את החוק הבינלאומי וכי ארה"ב לא עושה די בשביל לעצור את ההרג בעזה.

 

ממשל אובמה נענה לבקשה שהעבירה ישראל לפני ימים ספורים, לסיוע לצרכים המבצעיים של תפעול סוללות כיפת ברזל, זאת בעקבות המשך ירי הרקטות מהרצועה. את הבקשה הרשמית הגיש שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל במכתב לקונגרס. הכסף נועד להגברת קצב הייצור של רכיבי הסוללות ולהשלמת מלאי.

 

אתמול בבוקר דווח כי בקשת הסיוע נפלה בסנאט, זאת לאחר שהרפובליקנים חסמו את ההצעה מחשש שהדבר יעצים את החוב הלאומי. הם דרשו להפריד את הסיוע לישראל מסיוע שנקשר באותו תקציב חירום, ונועד לילדים מהגרים. אולם ככל הנראה האירועים האחרונים אפשרו את אישור הסיוע לישראל ברגע האחרון. הסכום שאושר בסנאט מצטרף לסכום של 351 מיליון דולר שהוקצב למערכת כיפת ברזל במסגרת תקציב הפנטגון לשנת 2015.


פורסם לראשונה 01/08/2014 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים