שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

יו"ר ועדת חוץ וביטחון: "נפעל כוועדת חקירה, יש שאלות קשות על ניהול המבצע, גם אם זה לא ימצא חן בעיני מישהו"

ח"כ זאב אלקין שלח מסר במשדר ynet ליום שלאחר סיום המבצע גם למקבלי ההחלטות: "יכול להיות שנתניהו, יעלון והצבא לא יתלהבו מזה". השר עוזי לנדאו מתח ביקורת קשה נגד יציאת הכוחות מרצועת עזה: "נכשלנו, ההרתעה של מדינת ישראל נפגעה קשות"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), שולח מסר חד ליום שלאחר סיום מבצע "צוק איתן": "יש להוביל חקירה ללא משוא בפנים בוועדת החוץ והביטחון. יכול להיות שיש מי שלא יאהב את זה, יכול להיות שראש הממשלה, שר הביטחון והצבא לא יתלהבו מזה, אבל זה תפקידה של הוועדה".

 

 

בראיון למשדר ynet הבהיר ח"כ אלקין כי אין מנוס מהחקירה. "אני מחזיק את דו"ח ועדת וינוגרד ואני רואה עד כמה היא לא הייתה יעילה כי ציבורית התרכזנו באולמרט ובחלוץ. הרבה דברים לא הוטמעו. אני רואה את ועדת חוץ וביטחון כגוף שצריך להיאבק על הטמעת הלקחים בתור גוף שמופקד על הביקורת של הגורמים המדיניים והביטחוניים. יש הרבה מאוד שאלות קשות. אנחנו עדיין בתוך לחימה, אבל השאלות צריכות להישאל. אם לא נתקן את עצמנו עכשיו, אנחנו לא נהיה מוכנים לפעם הבאה".

 

לדברי אלקין, ביום שלאחר היציאה המוחלטת מעזה, הסבב הבא הוא בלתי נמנע. "לפנינו עוד סבב בעוד שבוע, חודש או שנה. לא סיימנו ולא ייצרנו הרתעה. מן היום הראשון טענתי שהיינו צריכים לפעול בצורה הרבה יותר נרחבת ושגינו בנכונות חמאס להגיע להפסקת אש".

אלקין עם סגן הרמטכ"ל. רוצה חקירה בוועדה בראשותו (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
אלקין עם סגן הרמטכ"ל. רוצה חקירה בוועדה בראשותו(צילום: עפר מאיר)

סגן שר הביטחון לשעבר, ח"כ דני דנון (הליכוד), אמר באולפן כי לא צריך לדון בחקירות אלא בהכרעות. "ההחלטה להזיז את הכוחות היא החלטה נכונה, אבל לצערי התבלבלו בכיוון. 27 ימי לחימה, עשרות הרוגים ואשראי בינלאומי, ומה קיבלנו בתמורה? תיקו עם החמאס. אין לנו בשורה היום לתושבי הדרום והם יצטרכו להשאיר את כל המקלטים פתוחים כי הסבב הבא הוא עניין של זמן".

 

גם בקרב שרי הממשלה מזהירים מפני ההשלכות. השר עוזי לנדאו (ישראל ביתנו) הבהיר במשדר באולפן ynet כי המטרה העיקרית של מבצע "צוק איתן" לא הושגה. "לא השגנו את מטרות המבצע משום שטיפלנו בבעיה משנית והיא המנהרות. האיום העיקרי החשוב יותר זה הטילים והנהגת חמאס, שלא נפגעו. בעתיד אין להנהגת חמאס שום מגבלה לחפור מנהרות חדשות ולהצטייד בכלים. בסבב הבא עלולים להיות טילים מרובים יותר עם ראש נפץ גדול יותר, נשק כימי ונ"מ".

 

חברת הקבינט, השרה ציפי לבני, שבה על העמדה שעליה הוחלט בישיבה בסוף השבוע בנוגע לחמאס. "אתם רוצים לדבר על הסרת מצור? לא איתנו ולא בעת הזו". לבני ציינה כי זו ההזדמנות לפתרון מדיני. "צריך שינוי בעזה והוא יכול להיות דרך הסכמות בינלאומיות שמדברות על פירוז והכנסת אבו מאזן לרצועה. יש הזדמנות לשינוי מדיני לא עם החמאס אלא נגד החמאס".

 

לדעת לנדאו, "כושר ההרתעה של צה"ל כורסם באופן דרמטי. 26 ימים וצה"ל הכּה-חזק לא מצליח לטפל בחמאס. אני מקווה שהנסיגה כרגע היא נסיגה טקטית, השאלה היא אם אנחנו מתבוננים בסבב הזה כעוד סבב, או שזה הסבב האחרון".

 

שר התיירות התייחס גם לזווית הראייה שעליה צריך להסתכל מבחינת הצלחות חמאס. "רואים שהארגון הזה סגר לנו את שדה התעופה, ביהודה ושומרון יש הפגנות וחמאס הופך לפופולרי וישראל מהססת לתקוף כדי להכריע את החמאס. זה מסר הרסני. אולי כדאי גם לקחת דוגמה מנשיא ארה"ב. עם טרור אין מה לקיים מו"מ, הוא רדף את ראשי אל-קאעידה וצריך ללמוד ממנו איך הוא רדף אחרי אוסמה בן לאדן".

 

מתחילים לצאת מהרצועה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתחילים לצאת מהרצועה(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מדליקים נרות מחוץ לבית משפחת גולדין בכפר סבא (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מדליקים נרות מחוץ לבית משפחת גולדין בכפר סבא(צילום: ירון ברנר)

סגן הדר גולדין (צילום רפרודוקציה: עידו ארז) (צילום רפרודוקציה: עידו ארז)
סגן הדר גולדין(צילום רפרודוקציה: עידו ארז)
לנדאו השווה את המצב הנוכחי לזה שהיה במבצע "חומת מגן" לפני 12 שנים. "אחרי הפיגוע בדולפינריום אריק שרון אמר שאיפוק הוא כוח. בחודש מרס אחרי הפיגוע במלון פארק בנתניה נכנסנו לא כי רצינו. מאז אין לך ירי ואין לך מחבלים שיוצאים מטול כרם לנתניה ולכפר יונה. זאת הדוגמה. צריך להיות שקולים, אבל לצערי אין תמיד קיצורי דרך ומול החמאס צריך לנקוט את הדרך שבה אתה לוחם עם החמאס עד הסוף".

 

"הבעיה היא שאתה נערך מחדש, אבל לקראת מה?", שאל לנדאו. "אם לקראת חידוד מטרות המערכה שתוציא את תשתיות חמאס והטילים ופגיעה בהנהגתו. אם נכנסים להליך מדיני, אתה רוצה לסיים במהלך צבאי שייתן לך מנוף שתוכל לממש במהלך משא ומתן".

 

צה"ל מתחיל לסגת, הירי נמשך

הלילה קבע צה"ל את מותו של סגן הדר גולדין שנחטף בידי מחבלים בעזה. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ראש אגף כוח אדם האלופה אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי תת-אלוף רפי פרץ הגיעו הלילה לבית משפחת גולדין בכפר סבא ומסרו להם את הבשורה המרה. לנדאו התייחס במשדר לאפשרות בעתיד של עסקאות שחרור מחבלים בתמורה לחטופים. "אני לא יודע אם חל שינוי תודעתי, אבל עסקאות שחרור מחבלים היו טעות שברמה אסטרטגית יצרו תמריץ ענק למחבלים להדגיש את חטיפת האזרחים שלנו. אני רוצה להאמין שהמדיניות העתידית תהיה שמדינת ישראל לא תיכנס בשום פנים למשא ומתן מהסוג הזה".

 

לנדאו התייחס גם לפגיעה בתיירות, המשרד שעליו הוא מופקד. "בגלל המצב, יצאנו בקמפיין שאומר דבר חשוב: דווקא עכשיו חופשה בישראל. קשה להעריך את הנזק הכלכלי ולכן חשוב לרתום את תושבי המדינה ולא לתת לחמאס את תחושת הניצחון. זאת הזדמנות לצאת לחופשה. ארץ נהדרת זו לא תוכנית. זה אמיתי".

 

גם הבוקר נשמעו אזעקות בשדרות וביישובים נוספים בדרום, וצה"ל המשיך לתקוף ברצועת עזה. שתי רקטות שהתפוצצו בשטחים פתוחים בשער הנגב לא גרמו לנפגעים או לנזק. שתי רקטות נוספות יורטו בשמי המועצה האזורית חוף אשקלון. בצל יציאת חלק מכוחות צה"ל מתחומי הרצועה, התמקדה הפעילות הצבאית באזור רפיח. לפי דיווחי הפלסטינים, תשעה בני משפחה נהרגו שם לפנות בוקר בתקיפת צה"ל, ובסך הכול נמנו 17 הרוגים - האחרים במרכז הרצועה. יש לציין כי מאז חצות נרשמו רק 15 תקיפות צה"ל ברחבי הרצועה.

 

אמש החל צה"ל לפנות כוחות מהרצועה ונערך מחדש במעין "רצועת ביטחון זמנית". בצבא צפויים להשלים במהלך היום את הריסת המנהרה האחרונה שקיומה היה ידוע, ובכך להשלים את משימת איתור והשמדת מנהרות הטרור. "מה שאנו עושים בשטח כעת מבוסס על זה שאין הבנה וייתכן שלא תהיה הבנה", אמר גורם צבאי בכיר. "יש עוד פעולות על השולחן". במקביל, תכניס ישראל לרצועה כמות גדולה של סחורות, ציוד הומניטרי, תרופות וציוד רפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
גבול הרצועה, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אוהד צויגנברג
השר עוזי לנדאו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים