שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

השיר ליווה את עמרי לקבר במקום לחופה

דיוויד ברוזה שר בבית העלמין את "מתחת לשמיים", וחברתו של סרן עמרי טל סיפרה: "היינו שומעים אותו בדרך הביתה, מחזיקים ידיים ומתמלאים תקווה. אני אוהבת אותך, לתמיד". בנתניה קרא אביו של סרן לירן (אדיר) אדרי קדיש ממיטת חוליו: "רק לפני חודש חגגנו את נישואיך, מי האמין שנבכה עכשיו"

בבית העלמין הצבאי ביהוד התנגן הערב (יום א') השיר "מתחת לשמיים". את החלל מילא קולו של המבצע המקורי, דיוויד ברוזה. זה היה אמור להיות ביום מן הימים שיר החופה של סרן עמרי טל וחברתו ליאת צימרמן. כך הם תכננו, אבל במקום זאת מילותיו נישאו באוויר הפתוח של בית העלמין, מעל קברו של עמרי. "שנינו אחד, שנינו אחד - אחד שלם ועגול, שלם וגדול", שר ברוזה, שהגיע במיוחד להלוויה, והחברה ליאת נפרדה בהספדה: "כמו שאנחנו מסיימים כל שיחה, נסיים גם את זו: אתה שואל - 'מה אני?' ואני עונה: 'אוהב אותךְ'. תזכור שגם אני אוהבת אותך, לתמיד".

 

ארבעה חיילי צה"ל הובאו הערב למנוחות: סגן הדר גולדין נטמן בכפר-סבא, סרן עמרי טל נטמן ביהוד, סרן לירן אדיר אדרי נקבר בנתניה וסמ"ר ליאל גדעוני הובא למנוחת עולמים בהר הרצל.

הלווייתו של סרן עמרי טל. "תמיד חששתי שכל היופי הזה יילקח מאתנו בטרם עת" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
הלווייתו של סרן עמרי טל. "תמיד חששתי שכל היופי הזה יילקח מאתנו בטרם עת"(צילום: עופר עמרם)

ברוזה שר את שיר החופה בלוויה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
ברוזה שר את שיר החופה בלוויה(צילום: עופר עמרם)


בת זוגו של עמרי ז"ל, ליאת (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
בת זוגו של עמרי ז"ל, ליאת(צילום: עופר עמרם)


 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

 (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
(צילום: עופר עמרם)

סרן עמרי טל ז"ל ()
סרן עמרי טל ז"ל
אלפים ליוו את סרן עמרי טל למנוחות ביהוד. אביו יורם ואחיו רותם קראו קדיש. "עמרי, ילד מלאך שלי", ספדה לו אמו אסתי, "הרהרת בסוף השירות במחשבה שבסוף תלך לקורס טיס, והנה הגעת לשמיים ללא קורס. הפכת לאדם שכיף להימצא בקרבתו, הצטיינת באהבת האדם וחיבוק הזר. הצטיינת בטוב לב. היית צנוע ולא דרשת מאיתנו דבר. הצטיינת באהבת הארץ. טיילת בארץ מחוף לחוף. אהבת את הים. הצטיינת בסקרנות ותאוות הידע. היית קסם של נער, וגבר מעשה קסמים. תמיד חששתי שכל היופי הזה יילקח מאתנו בטרם עת".

 

האם סיפרה: "בשיחתנו האחרונה אמרת 'אימא, אני לא ילד יותר'. נכון, אינך ילד יותר, אתה מלאך. אנחנו מבכים את מותך ולנצח אוהבים אותך וגאים בדרך שעשית. עכשיו אתה מטייל בשדות הנצח. יהי זכרך ברוך". האח רותם ספד בדמעות: "עמרי, אני מתנצל אך אין מילים בפי שמסוגלות לתאר את האדם שהיית. היית כולך אוזן קשבת. כל מי שזכה להכירך מיד נשבה בקסם חיוכך. היית סמל ומופת לכל מה שיפה בארץ הזו. ילד שנולד לחופש ולמרחבים. אני בטוח שהיית הקצין הכי טוב שידע צה"ל. עמרי אחי, אני אוהב אותך מאוד. שמור עלינו מלמעלה".

 

"הגעת לחופש, תהיה מאושר"

בת זוגו של עמרי, ליאת, אמרה: "עמרי שלי, חבר טוב אמר לי לכתוב מה היית אומרת אם זו הייתה שיחתנו האחרונה. חיכינו אחד לשני במשך שנים, ועכשיו אנו בישורת האחרונה. כל אחד מאתנו הלך בדרכו, הגשים מטרותיו וזכה ביושר בזוגיות אוהבת. כל הזמן שחיכינו היה שווה את זה. האמנו באהבה שלנו כנגד כל הסיכויים ולא ויתרנו. למרות השהיות הממושכות בנפרד, אט-אט הפכנו להיות אחד. אני מקווה שהתחלת את הטיול שלנו בדיוק לפי התוכנית. הגעת לחופש - תהיה מאושר ותשמור עלינו".

פרחים על קברו של סרן לירן אדרי, הערב (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
פרחים על קברו של סרן לירן אדרי, הערב(צילום: רענן בן צור)

"אתה החבר הכי טוב שלי, בן זוגי והגבר שתמיד רציתי ותמיד תישאר בשבילי", אמרה החברה ליאת, "אתה הכי טוב בעולם. אני אוהבת אותך לתמיד". לפני שירו של ברוזה, נפרדה: "נשמיע לך שיר, אותו אחד שהיינו שומעים יחד בדרך כשהייתי אוספת אותך מהרכבת הביתה והיינו מחזיקים ידיים ומרגישים אושר תקווה ומלאים באהבה. זה אותו שיר שהיה אמור להיות שיר הכניסה לחופה שלנו. כמו שאנחנו מסיימים כל שיחה, נסיים גם את זו: אתה שואל - 'מה אני?' ואני עונה: 'אוהב אותךְ'. תזכור שגם אני אוהבת אותך, לתמיד".

 

בבית העלמין הצבאי בנתניה הובא למנוחת עולמים סרן לירן אדיר אדרי. אחיו אוהד ספד לו בבכי: "רק לפני חודש חגגנו את נישואיך לסלעית, איך היינו כל כך מאושרים ושמחים. מי היה מאמין שנעמוד פה ונבכה על לכתך". חבר ילדותו של לירן, שוקי, סיפר: "יצאנו, שתינו, צחקנו, ואז פתאום קיבלת הודעת טקסט שהוציאה לנו את הרוח מהמפרשים. בדרך לאוטו ניסיתי אותך לא להתגייס למלחמה הארורה הזאת, שרק התחתנת והתחלת את החיים הבוגרים שלך, אבל אמרת לי שאתה מחויב לצוות שלך ושהכול יהיה בסדר". האב דוד, שהיה מאושפז בבית חולים בארה"ב, הגיע לארץ ממיטת חוליו, קרא קדיש ובכה.

 (צילום: רענן בן צור) (צילום: רענן בן צור)
(צילום: רענן בן צור)
 

סרן לירן אדרי ז"ל ()
סרן לירן אדרי ז"ל

קצין צה"ל ספד ללירן בשם מפקד גדוד סופה, סא"ל דביר אדרי, שעדיין נמצא עם גדודו ברצועת עזה: "הובלת את חייליך במבצע עופרת יצוקה

במקצועיות והחזרת אותם בשלום. גם את תפקיד קצין הפינוי מילאת במקצועיות, והחיילים בגדוד היו רגועים כשידעו שאתה בתפקיד הזה, ונפלת בעת חילוץ נפגעים". לירן השאיר אחריו אישה - סלעית, הורים - רחל ודוד, ושני אחים - אורטל ואוהד.

 

משפחתו של סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל ביקשה להימנע מסיקור של ההלוויה. יהי זכרו ברוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ליאת, חברתו של עמרי טל, סופדת. "תזכור שגם אני אוהבת אותך, לתמיד"
צילום: עופר עמרם
מומלצים