שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רגע לפני הפסקת האש: מטח כבד לעבר ישראל

דקות ספורות לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקפה, נשמעו אזעקות בעוטף עזה, אשדוד ואשקלון, השפלה, מעלה אדומים והסביבה. "כיפת ברזל" ביצעה 6 יירוטים. לא ידוע על נפגעים. חמאס קיבל אחריות לירי על אשדוד ואזור י-ם

דקות לפני שהפסקת האש נכנסה היום (יום ג') לתוקף בשעה 08:00 נורה מטח כבד לעבר ישראל. אזעקות "צבע אדום" נשמעו בעוטף עזה, אשדוד ואשקלון, גוש עציון, השפלה, מעלה אדומים והסביבה. מערכת "כיפת ברזל" ביצעה שישה יירוטים: בבאר שבע (1), בקריית מלאכי (2) בגוש דן (1) ובאשדוד (2).  

 

"צוק איתן " - עדכונים אחרונים:

צה"ל: השמדנו את כל המנהרות

נשארו רק החיילים: יישובי רפאים בעוטף עזה

 

מצה"ל נמסר כי 17 רקטות שוגרו לכל האזורים שבהם נשמעו אזעקות. 

 

 
נזק קל נגרם מפצמ"רים לשישה בתים במועצת שער הנגב, רסיסי רקטות נמצאו ברחוב מרכזי בירושלים, וסך הכול נרשמו בבירה שלוש נפילות. שתי רקטות נפלו באשדוד. אין נפגעים. רקטה התפוצצה בשטח חקלאי במועצת שדות נגב, נזק נגרם לחממות. אין נפגעים. רקטה אחת נפלה בעיירה הפלסטינית בית סאחור ליד בית לחם. נזק נגרם לבית. אין נפגעים. רקטה נוספת נפלה באזור גוש דן. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי לעבר ירושלים ואשדוד.

רסיס של רקטה בגוש עציון (צילום: שלומי ענבי) (צילום: שלומי ענבי)
רסיס של רקטה בגוש עציון(צילום: שלומי ענבי)

גורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי כוחות צה"ל סיימו את משימת השמדת 32 מנהרות התקיפה שידועות לצבא ברצועת עזה.

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס היום לדון בתנאי הפסקת האש.

 

באשר להפסקת האש אמר הגורם הבכיר כי הכוחות ייערכו מחוץ לרצועה החל מהשעה 08:00. "לא נשחרר כוחות ונשאיר אותם בשטח מחוץ לרצועה. הדברים ייבחנו בשטח", הבהיר הגורם הבכיר והוסיף: "חמאס רחוק מקווי המגע ולא ראינו כוחות משטרה שלו יוצאים הלילה. אם תיפתח אש - נגיב. מבצע 'צוק איתן' לא מסתיים בשעה 08:00 מבחינת צה"ל". 

 

לדברי הגורם, צה"ל תקף מתחילת המבצע 4,800 יעדי טרור והרג 900 מחבלים. כמו כן, הוא ציין כי 82 אלף חיילי מילואים גויסו למבצע. "אנו ערוכים עם צוותי הקרב החטיבתיים מחוץ לרצועה ונראה ב-72 השעות הקרובות מה קורה ונפעל בהתאם", כך הגורם שהתייחס גם לפיגועים אתמול בירושלים ואמר: "האירועים קשורים לאווירה בין הזירות ואנו מעריכים שהגזרה ביהודה ושומרון תישאר בסך הכול יציבה". 

 

"הזרוע הצבאית של חמאס, המנהרות שלו, יכולות האש שלו נפגעו באופן לא צפוי מבחינת חמאס ובאופן משמעותי", הדגיש הגורם הצבאי הבכיר. "יעדי המבצע הושגו ויש תחושת הצלחה בקרב הכוחות. צריך לראות אם בימים הקרובים חמאס ינסה להפתיע. יש יסוד טוב להניח שהשקט שיושג הוא בגלל הפעילות שלנו".

 

הנזק לתיירות

ומה היו הנזקים מכל המטחים? מבצע צוק איתן מסתמן כמשבר עמוק יותר בתיירות לעומת המבצעים הקודמים בעזה. על פי נתונים עדכניים של לשכת מארגני תיירות נכנסת, היקף הפגיעה בהכנסות מארגני התיירות הנכנסת עד סוף 2014 מוערך בכ-350 מיליון דולר והנזק צפוי אף לגדול בשנת 2015 עקב מה שמוגדר כעת כהפסקת הזמנות מוחלטת.

 

על פי ההערכות עד סוף 2014 היו צפויים להגיע לישראל 1.2 מיליון תיירים באמצעות מארגני התיירות, ועל פי ההערכות כ-50 אחוז מהתיירים שהיו אמורים להגיע בחצי השני של השנה ביטלו את הגעתם.

  

עודד גרופמן, משנה למנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, מציין כי "לעומת תחומים אחרים שנפגעו עקב הלחימה, הפגיעה בתיירות הנכנסת היא קריטית הן בבחינת היקפה והן בבחינת הימשכותה והשלכותיה גם לתקופה של אחרי הרגיעה. ענף התיירות בישראל הוא ענף תנודתי המושפע מגורמים אקסוגניים רבים, כאשר העיקרי שבהם הוא המצב הגיאופוליטי והיציבות האזורית".

 

מתן צורי, יואב זיתון ורועי קייס השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים