שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AFP, רויטרס

  מתקפת רקטות על הדרום, צה"ל תוקף בעזה

  הפסקת האש פגה ב-8 בבוקר אחרי שחמאס לא הסכים להאריך אותה, וירי כבד החל: לפחות 25 רקטות ופצמ"רים נורו לעוטף עזה ואזור אשקלון. אחרי שעתיים וחצי של איפוק צה"ל הגיב והחל לתקוף בעזה, ישראל: "לא ננהל מו"מ תחת אש". כבר בלילה: רקטות התפוצצו באשכול

  חודש בדיוק חלף מפתיחת מבצע "צוק איתן" - והירי מתחדש. הפסקת האש פגה ב-8 בבוקר, ועוד לפני כן הודיע הבוקר (יום ו') חמאס כי היא לא תוארך. ואכן, מיד עם תום ההפוגה, נורתה רקטה לעיר אשקלון - ויורטה. בעשר הדקות הבאות נשמעו ארבע אזעקות במועצה האזורית חוף אשקלון ובמועצה האזורית אשכול, ואחרי הפסקה של כרבע שעה בירי - נשמעו עוד אזעקות בשתי המועצות הללו. בסך הכול, מאז תום הפסקת האש נורו לפחות 25 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל. שני בני אדם נפצעו קל מרסיסים ביישוב במועצה האזורית שער הנגב. בפיצוץ רקטה אחרת באותה מועצה נפגעו כמה בתים מהדף ומרסיסים.

   

  הג'יהאד האיסלאמי וועדות ההתנגדות העממית נטלו אחריות לירי חלק מהרקטות. חמאס נמנע מנטילות אחריות דומות. עד לשעה 10:25 צה"ל נמנע מלהגיב, אבל אז מסרו גורמים מדיניים כי ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להגיב בעוצמה על הפרת הפסקת האש מצד חמאס. בחלוף זמן קצר החל צה"ל לתקוף - ועשן נראה מיתמר בעזה, בין השאר בשכונת שייח עג'לין. גורמים מדיניים הדגישו עוד כי בניגוד לשאיפת חמאס, ישראל אינה מוכנה לנהל משא ומתן תחת אש.

  יירוט רקטה שנורתה לאשקלון הבוקר, מיד בתום הפסקת האש (צילום: שרון תורגמן) (צילום: שרון תורגמן)
  יירוט רקטה שנורתה לאשקלון הבוקר, מיד בתום הפסקת האש(צילום: שרון תורגמן)

  מוקדם יותר, הלילה בשעה 4:02 - ולאחר 68 שעות של שקט - התעוררו תושבי יישוב במועצה האזורית אשכול עם הישמע אזעקת "צבע אדום". כוחות הביטחון זיהו שיגורים לעבר היישוב ושתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה. איש לא נפגע ולא דווח על נזק. הטיסות בנתב"ג הופסקו בשעות 08:00-07:30 כהיערכות לקראת ירי רקטות אפשרי, אבל בהמשך חזר נמל התעופה לפעילות שגרתית.

   

  רק בעקבות חידוש הירי החזיר הבוקר פיקוד העורף לתוקף את ההנחיות המיוחדות. עד אז, ההנחיות היו לחזור לשגרה מלאה. כעת מדגיש פיקוד העורף כי כך יש לנהוג:

  • 0-40 קילומטרים מרצועת עזה - אין התכנסויות והתקהלויות של מעל 500 איש בשטח פתוח או סגור. פעילויות הפגה - ניתן לקיים בתנאי שבהישמע אזעקה או קול נפץ נכנסים למרחב מוגן תקני בהתאם לפרק הזמן העומד לרשות התושבים.
  • 40-80 קילומטרים - אין התקהלויות והתכנסויות של מעל 1,000 איש בשטח פתוח.
  • 0-80 קילומטרים - פתיחת מקלטים.

   

  דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר הבוקר אחרי שפגה הפסקת האש כי הפלגים הפלסטינים לא הסכימו על המשך הארכת הרגיעה אך במקביל הבהיר שהם מוכנים להמשיך בשיחות המשא ומתן בקהיר. במילים אחרות - חמאס רוצה משא ומתן תחת אש ולא תחת רגיעה, על פי הטקטיקה של חאלד משעל שאותה דרש לאורך כל המבצע. בהמשך יישרו עמו קו גם דוברי חמאס האחרים, והבהירו שהם אינם מחויבים עוד להפסקת האש. המשלחת הישראלית אמנם חזרה מקהיר, אבל מאחורי הקלעים ממשיך להתנהל דיאלוג בין חמאס לישראל, באמצעות התיווך המצרי.

   

  "צוק איתן" - כתבות נוספות:

  נתניהו לצלב האדום: סייעו בהשבת גופות החיילים

  הוצא להורג בכיר חמאס שהואשם בריגול למצרים

  דקות לפני פיצוץ הפצמ"ר: שלושת החברים תועדו  

   

  מוקדם יותר, לפנות בוקר, אמרו בכירים בחמאס כי בבוקר יודיעו למצרים על סירובם להאריך את הפסקת האש. "אנחנו מסרבים להאריך את הפסקת האש, וזו ההחלטה הסופית שלנו. ישראל לא הציעה לנו דבר", אמר אחד מנציגי חמאס במשלחת הפלסטינית לקהיר. לדבריו, "ישראל לא הסכימה להסיר את המצור". פגישת המשלחת הפלסטינית בקהיר עם ראש המודיעין המצרי נמשכה עד 4:30 לפנות בוקר, אבל לפי דבריהם של נציגי חמאס כנראה לא הובילה לפריצת דרך.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כלי תקשורת ערביים דיווחו הבוקר לפני חידוש הירי כי ישראל וחמאס אמנם לא הגיעו להסכמה על הסעיפים השונים ולפיכך גם לא על הארכת הפסקת האש באמצעות התיווך המצרי, אבל בפועל הרגיעה תימשך לשלושה ימים נוספים, גם בלא הסכם מוצהר.

    

  נתניהו: לא בטוח שזה נגמר

  מוקדם יותר הלילה פורסמו קטעים מראיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו לרשת "פוקס" האמריקנית, שבו אמר: "אני לא בטוח שהקרב הסתיים". בראיון אישר נתניהו כי ברשות חמאס נותרו מנהרות התקפיות שחוצות את גבול לשטח ישראל אך הדגיש: "אני חושב שפגענו ביכולות של חמאס במידה ניכרת. הכול תלוי בשאלה אם הם רוצים להמשיך את הלחימה".

   

  צפו בראיון של נתניהו בפוקס 

  נתניהו הבהיר בראיון שערך כי "אני חושב שעלינו למצוא פתרון של שלום, אם נוכל". הוא הדגיש עוד כי "לישראל אין שום דבר נגד העם בעזה. למעשה אנחנו רוצים לעזור לעזתים שסובלים מהשלטון הרודני של חמאס". בהתייחסו למספרם הרב של האזרחים הלא מעורבים שנהרגו בתקיפות צה"ל, אמר נתניהו כי "האבדות האלו אכזריות, אך היו לא מכוונות".

   

  "ישראל פועלת בצורה כזו - היא תוקפת חמושים, ובשגגה פוגעת בלא חמושים - אבל כשמדובר במחבלים, הם פועלים בדיוק בצורה ההפוכה", הוא הסביר. נתניהו גם הבהיר את האמריקנים כי "המאבק בקיצונים איסלאמים מגיע בקרוב לבתי הקולנוע באזורכם, וחובה עלינו לעצור אותו כעת".

   

  חבר הזרוע הצבאית של עז א-דין אל-קסאם, שהתראיין באחרונה לעיתון בריטי, הבהיר כי לארגון עדיין יש מצבורי נשק רבים למקרה שדיוני הפסקת האש בקהיר ייכשלו. "אנחנו התכוננו ללחימה ממושכת ואנחנו יכולים להגיע גם לערים שאפילו לא הגענו אליהן במהלך המלחמה. יש לנו מספיק רקטות, יותר ממה שהאויב יכול לדמיין". הוא גם הצהיר כי ישראל לא השמידה את כל המנהרות חוצות הגדר, ודבריו מקבלים חיזוק מסרטונים נוספים שמפרסמת רשת "אל-ג'זירה".

   

  תועדו מחבלים שהתחבאו במנהרה 21 יום

  תועדו מחבלים שהתחבאו במנהרה 21 יום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המשלחת הפלסטינית לקהיר. משמאל לימין: עיזת א-רישק, ראש משלחת חמאס, מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית ומוסא אבו מרזוק סגנו של משעל  ()
  המשלחת הפלסטינית לקהיר. משמאל לימין: עיזת א-רישק, ראש משלחת חמאס, מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, עזאם אל-אחמד, ראש המשלחת הפלסטינית ומוסא אבו מרזוק סגנו של משעל
   

  אמש שידרה הרשת הקטארית את סיפורם של פעילי חמאס מהזרוע הצבאית, עז א-דין אל-קסאם, שהתחפרו להם במנהרה בעיירה אל-קרארה שבגבול המזרחי של אזור חאן יונס, שם אירעו קרבות עזים בין צה"ל לבין מחבלים. סיפרו כבר כונה ברשתות החברתיות "נס", שכן הם היו נצורים ללא אספקה לא פחות מ-21 יום. מתוך 29 מחבלים שהיו במנהרה במהלך המבצע שרדו עד כיום 23, שהצליחו להישאר בתוך המנהרה אף שחלקים ממנה, על פי הטענות, הופצצו על ידי ישראל.

   

  אחד מהפעילים מהיחידה המובחרת של אל-קסאם סיפר כי אחרי כמה ימים שבהם היו שם נצורים ללא קשר לעולם, "לא האמנו...מצאנו מקור מים בבטן האדמה ", הוא סיפר בהתלהבות. אז הם החלו, לטענתו, לנסות לאגור אותו באמצעיהם הדלים במנהרה. הוא הראה לכתב הרשת את שאריות התמרים שנשארו להם וסיפר כי הם היו מחלקים את התמרים לשניים כדי שיספיקו להם במהלך ימי צום הרמדאן: "התמר הזה היה ליומיים". לדברי הפעיל מאל-קסאם, במשך 21 יום הם לא איבדו את התקווה כי הם עוד ילחמו וכי יהיו עוד סבבים עם ישראל.


  פורסם לראשונה 08/08/2014 04:17

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים