שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

אזעקות בבאר שבע, בית נפגע בשדרות

המחבלים מרחיבים את טווח הירי לאחר קריסת הפסקת האש והערב יורטו רקטות בדרום. עשרות רקטות ופצמ"רים נורו מאז הבוקר. בית מהנדס העיר שדרות ספג פגיעה ישירה: "אירוני שזה פגע דווקא אצלי בבית"

עשרות רקטות ופצצות מרגמה נורו היום (ו') מרצועת עזה והערב מרחיבים המחבלים את טווח הירי ואזעקות נשמעו באזור באר שבע. ככל הנראה, כמה רקטות יורטו בדרום.

 

מוקדם יותר נפגע ישירות בית בשדרות שהיה ריק מיושביו, למרבה המזל. צוותי הצלה וכיבוי הגיעו למקום. הם פרצו לבית כדי לוודא שהוא ריק מאדם. במקום נפגעת חרדה אחת. רקטה נוספת פגעה בבית בשלבי בנייה בעיר. מהשעה 8:00 בבוקר עד 17:30 אחר הצהריים ורו לעבר ישראל יותר מ-50 רקטות. בתגובה, חידש צה"ל את התקיפות מהאוויר ברצועת עזה.

 

עוד בחדשות:

 

משמונה בבוקר, אז הסתיימה רשמית הפסקת האש, תקפו מטוסי חיל האוויר 40 יעדי טרור ברחבי הרצועה. בין המטרות שהותקפו: חמ"ל של חמאס בצפון הרצועה, מחסן אמצעי לחימה במרכזה ועמדות ירי פצמ"רים ושיגור רקטות בדרום הרצועה ובצפונה.

 

הבית שנפגע ישירות בשדרות שייך למהנדס העיר שדרות, יואב לפידות, שהגיע לזירה לבחון את ההרס. "יצא לי לבדוק נזקים בבתים של אחרים בעבר וזה אירוני שזה פגע עכשיו דווקא אצלי בבית", אמר ל-ynet. "יש פגיעות בגג, בתקרות ורסס בקירות. את הבית אני משכיר למהנדסים מפורטוגל שעזבו היום ויצאו לחופש, ורק בנס אף אחד לא נפגע. מדובר במזל גדול, אני לא יודע מה היה קורה אם הם היו נשארים כאן".

 

החור שנפער בגג הבית בשדרות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
החור שנפער בגג הבית בשדרות(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום) (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום)

 (צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום) (צילום: דוברות כב
(צילום: דוברות כב"ה מחוז דרום)
 

הבית שנפגע בשדרות  (צילום: יעקב בר יוחאי) (צילום: יעקב בר יוחאי)
הבית שנפגע בשדרות (צילום: יעקב בר יוחאי)

 

הרקטה שפגעה בבית פערה חור בגג ביתו של לפידות. חיים דדון, שגר בסמוך, סיפר כי "הכול כאן רעד מהנפילה. מזל גדול שלא היה כאן אף אחד, אחרת היו הרוגים. כל הדיבורים האלה עם חמאס לא שווים שום דבר", הוא הוסיף. "אני לא מבין איך הממשלה ממשיכה לדבר בזמן שאנחנו חוטפים פה כבר 14 שנה".

 

מורן איילה דדון, שמתגוררת בקומה התחתונה של הבית שנפגע: "שמעתי 'צבע אדום', אין לי ממ"ד ולכן ניסיתי לרוץ לחדר הפנימי, אבל לא הספקתי. זה פשוט נפל מעל הראש שלי ושמעתי פיצוץ אדיר". היא זועמת על התנהלות הממשלה: "אם היה נופל טיל בתל אביב, צה"ל כבר היה בפנים. אבל הממשלה מסתפקת בפעילות נקודתית. אנחנו סופגים כאן רקטות כבר 14 שנה ומאבדים אמון בממשלה. יש לי חברים שלא רוצים לחזור לכאן".

 

"אני ראיתי איך הטיל עף מעל הראש שלי", סיפר גם תושב שדרות מוטי סוויסה, "לא ייתכן לחיות בכזה דבר. לא הייתי פה ארבעה חודשים, לא ראיתי את ההורים שלי, באתי לפה לשבת מנוחה. ביב צריך לקום ולתת להם בראש. עוד יום, עוד שנה, אי אפשר ככה לחיות. שום הפסקת אש, לא ייתכן שצה"ל ייצא החוצה ויש טילים. אף מדינה לא חוטפת טילים. אם אובמה רואה שחוטפים טיל - הוא מכסח".

נפילת רקטה בדרום הבוקר     (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נפילת רקטה בדרום הבוקר (צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

יירוט בגבול הרצועה הבוקר      (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
יירוט בגבול הרצועה הבוקר (צילום: הרצל יוסף)

שיגור מהרצועה הבוקר     (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שיגור מהרצועה הבוקר (צילום: EPA)

 

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר אחר הצהריים כי הגיעה העת שישראל תכריע את המערכה מול חמאס: "אנחנו נמצאים ברגע של מבחן להרתעה הישראלית לשנים הקרובות. התגובה הישראלית על ירי טילים צריכה להיות קשה, רציפה וכואבת. בזמן שהעולם מתעסק בהקמת ועדות חקירה נגד מדינת ישראל, ילדי ישראל ברגעים אלה ממש נמצאים תחת מטחי טילים. זה אומר שישראל תצטרך להכריע את המערכה הזאת בעצמה, בלי קשר אם באן קי-מון אוהב את זה או לא אוהב את זה. 'צוק איתן' לא נגמר. חמאס טרם הוכרע ואזרחי ישראל צריכים להיות דרוכים וחזקים לקראת המשך המערכה. ייקח כמה זמן שייקח".

 

 

עשרות רקטות, שני פצועים

מ-8 בבוקר, עם תום הפסקת האש, נשמעו אזעקות בלתי פוסקות נשמעו אשקלון וביישובי עוטף עזה. מעט לפני השעה 12:00 נורה מטח לעבר יישובי המועצה האזורית שדות נגב, ושש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. בירי קודם, זמן קצר לפני כן, נפצעו מרסיסים שני בני אדם - חייל ואזרח - סמוך לכניסה ליישוב במועצה האזורית שער הנגב. מצבו של האזרח, מנכ"ל מכללת ספיר ד"ר נחמי פז, בן 71, מוגדר קל-בינוני. מצבו של החייל, כבן 20, מוגדר קל.

 

כחצי שעה אחר כך נורו עוד רקטות למועצה האזורית שדות נגב, ואחת פגעה ישירות במבנה. נזק נגרם לו. אדם אחד נפצע קל בריצה למרחב המוגן. הירי נמשך ולאחר השעה 15:00 התפוצצו שלוש רקטות מחוץ ליישוב בשדות נגב ורקטה נוספת בשטח פתוח בשטח מועצת חוף אשקלון. איש לא נפגע בירי הזה. הג'יהאד האיסלאמי וועדות ההתנגדות העממית קיבלו על עצמם אחריות לירי חלק מהרקטות בבוקר. חמאס נמנע מנטילות אחריות דומה.

 

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי הפלגים הפלסטינים לא הסכימו על הארכת הרגיעה, אך במקביל הבהיר כי הם מוכנים להמשיך בשיחות המשא ומתן בקהיר. למעשה, בכך הבהיר חמאס כי הוא מעוניין במשא ומתן בזמן אש, בניגוד מוחלט לדרישה הבסיסית של ישראל - שקט בדרום.

 

לאחר המטח הכבד הבוקר אמר ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: "ללא תגובה קשה וכואבת לכל ירי נאבד את אפקט ההרתעה, ולכן אנו מצפים כי הצבא יגיב בעוצמה רבה לכל ירי בין אם הוא לישובי עוטף עזה ובין אם הוא לתל אביב. חמאס הוכיח שוב כי הוא ארגון טרור שכל מטרתו לפגוע בחפים מפשע".

 

ראש מועצת אשכול, חיים ילין, אמר הבוקר: "הגיע הרגע החשוב שבו שר הביטחון וראש הממשלה צריכים לקיים את אותה הבטחה שלא יסכימו לשום ירי לעבר מדינת ישראל, גם לא עוטף עזה, ושכל האפשרויות פתוחות. צריך לתרגם את זה, ולא לשפה הדיפלומטית אלא לשפה פשוטה של העם, של המזרח התיכון. צריך 'לתת עוד בראש' כדי להצליח בהבנות המדיניות. אנחנו כאן בעוטף עזה נותנים את המנדט וכל המרחב שצה"ל והממשלה צריכים כדי שבסוף המלחמה, שכנראה עוד לא הסתיימה, ישרור שקט בכל מדינת ישראל. לכן, גם אם צריך לנהל מו"מ מדיני תוך כדי אש נדע לעבור תקופה קשה זו למען העתיד. הפעם אסור לנצח במלחמה ולהפסיד בשלום".


פורסם לראשונה 08/08/2014 15:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב בר יוחאי
הבית שנפגע
צילום: יעקב בר יוחאי
צילום: מוטי קמחי
רקטה פגעה בשדרות. ארכיון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים