שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דאעש רצח 500 יזידים: "ילדים נקברו בחיים"

המתקפה האחרונה של הארגון האיסלאמיסטי בצפון עיראק הייתה אכזרית במיוחד. השר לזכויות אדם: "300 נשים שנחטפו הפכו לשפחות הארגון"

לוחמי הארגון הסוני הקיצוני "המדינה האיסלאמית" רצחו לפחות 500 מבני המיעוט היזידי בעיראק במהלך מתקפתם האחרונה בצפון המדינה. כך סיפר היום (יום א') השר לזכויות אדם בממשלת עיראק.

 

עוד חדשות בעולם :

איראן: מטוס התרסק לאחר המראה, '48 נהרגו'

הילדה ש"מתה" בצונאמי ב-2004 שבה הביתה

 

השר מוחמד שיע א-סודני סיפר שאנשי "המדינה האיסלאמית" גם קברו בחיים כמה מקורבנותיהם, בהם נשים וילדים, בקברי אחים. הוא הוסיף כי הארגון האיסלאמיסטי חטף גם 300 נשים והפך אותן לשפחות שלו.  

 

"יש לנו ראיות חזקות שהתקבלו מיזידים שברחו מסינג'אר ומכאלה שברחו ממוות, וגם תמונות מזירות פשע שמוכיחות ללא עוררין שכנופיות של 'המדינה האיסלאמית' הוציאו להורג לפחות 500 יזידים לאחר שהשתלטו על סינג'אר", אמר סודני לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

העיר סינג'אר היא משכנם עתיק היומין של היזידים, והיא אחת הערים שנכבשו על ידי הארגון הסוני הקיצוני. "כמה מהקורבנות, בהם נשים וילדים, נקברו בקברי אחים שפזורים בסינג'אר ובסביבתה", אמר השר העיראקי.
 
גורמים בעיראק מסרו כי לפחות 20 אלף אזרחים עיראקים שהיו תחת מצור של דאעש בהרים בצפון עיראק ברחו לסוריה, ואז שבו לעיראק בליווי אנשי כוחות הביטחון הכורדיים.

מיעוט נרדף. עקורים יזידים בגבול עם סוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
מיעוט נרדף. עקורים יזידים בגבול עם סוריה(צילום: AP)
צרפת הצטרפה לקריאות למנהיגים היריבים בעיראק, וביקשה מהם לכונן ממשלה שתייצג את כולם ושתהיה מסוגלת להילחם בחמושים הקיצונים.

 

"כל העיראקים צריכים להרגיש שהם מיוצגים בממשלה"

"עיראק זקוקה לממשלת אחדות רחבה, וכל העיראקים צריכים להרגיש שהם מיוצגים בממשלה הזו", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס שהיגע לביקור בעיראק. "כל העיראקים צריכים להרגיש שהם מיוצגים כדי ליטול חלק בקרב הזה נגד הטרור", אמר פביוס במסיבת עיתונאים בבגדד לצד עמיתו העיראקי.


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

לחץ על אובמה. הפגנה בבית הלבן בקריאה לעצור את דאעש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לחץ על אובמה. הפגנה בבית הלבן בקריאה לעצור את דאעש(צילום: AFP)

במהלך השבוע נמלטו עשרות אלפי יזידים מאזורי הקרבות, והתמקמו ללא ציוד ומזון בהרי סינג'אר, סמוך לגבול סוריה. בקשה עיראקית הובילה לסיוע אווירי אמריקני, וגורם בפנטגון אישר כי משלוח מוצנח שני הגיע לעת בוקר ללכודים. הוא הוסיף כי בריטניה צפויה להצטרף במהרה לסיוע, שכולל מזון, מים, תרופות ואוהלים.

"יש עוד יום-יומיים לעזור להם", העריך תושב מקומי. "לאחר מכן הם ימותו בהמוניהם".

 

דאעש נחשב לארגון קיצוני יותר מאל-קאעידה, ומגדיר ככופרים את הרוב השיעי בעיראק ואת המיעוטים הנוצריים והיזידיים. בפעולותיו ניצל הארגון את הזעם הסוני על ממשלתו השיעית בעיקרה של ראש הממשלה נורי אל-מליכי, ואת הכאוס שיצרה מלחמת האזרחים בסוריה, והשתלט על שטחים נרחבים בעיראק. באזורים הכבושים אילצו אנשי דאעש את התושבים המקומיים לשנות את אורח חייהם כך שיתאימו לתפיסותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נרדפים על ידי "המדינה האיסלאמית". ילדים יזידים
צילום: AFP
מומלצים