שתף קטע נבחר

צילום: AFP, רויטרס

ליברמן ל-ynet: אסור למצמץ, אסור שהטרור ישתלם

בראיון מיוחד ל-ynet אמר שר החוץ: "אסור שהמבצע יסתיים בלי החזרת גופות חיילינו הדר גולדין ואורון שאול". ליברמן הבהיר: "לא נסכים אפילו לדון בפתיחת נמל כל זמן שחמאס שולט ברצועה. אנשי חמאס לא יקבלו משכורות, גם לא מהרשות. לא יהיה שחרור מחבלים, גם לא במסגרת הפעימה הרביעית שדורש אבו מאזן. גם שיקום עזה יוכל להיות רק במקביל לפיקוח אפקטיבי"

"אסור למצמץ ואסור לאפשר אפילו את מראית העין הקטנה ביותר שזה משתלם להילחם נגד ישראל". כך אומר היום (ב'), בראיון ל-ynet, שר החוץ אביגדור ליברמן. יו"ר ישראל ביתנו מדגיש בראיון, בזמן שהמשלחת הישראלית נמצאת בקהיר, כי "אסור שהתוצאה של העימות בין ישראל לחמאס, שהחל עם חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים ונמשך בעימות בעזה, יסתיים בכך שחמאס ייצא בתחושה שהטרור משתלם".

 

בראיון הראשון של ליברמן מאז סיום המבצע הקרקעי, הסביר חבר הקבינט, בהמשך לכתב האישום שהוגש נגד חוסאם קוואסמה, כי "העימות הנוכחי החל כשחמאס עזה נתן הוראה לחטוף את שלושת הנערים ולרצוח אותם, ולאחר מכן פתח בירי רקטות נגד אוכלוסיה אזרחית בישראל. חמאס גם ניצל את הפסקת האש שהוסכמה ביום שישי לפני שבועיים כדי להרוג שניים מחיילינו ולחטוף את גופתו של סגן הדר גולדין".

"חמאס ניצל את הפסקת האש". ליברמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"חמאס ניצל את הפסקת האש". ליברמן(צילום: גיל יוחנן)
 

 

שר החוץ המשיך ופירט את מעשי חמאס: "אחר כך הם סירבו להאריך את הפסקת האש בת 72 השעות וחזרו לירות על ערי ישראל. אם בסופם של כל האירועים הללו חמאס יקבל את מבוקשו, ואפילו אם רק תהיה תחושה כזו בקרב מנהיגיו או בציבור הפלסטיני, מה שיבינו כל ארגוני הטרור שמקיפים אותנו הוא שהטרור משתלם והמחיר שנשלם על-כך יהיה כבד. אסור לנו לאפשר זאת בשום אופן".

 

ליברמן מציב סייגים ברורים לסיום המבצע נגד ארגון הטרור השולט בעזה: "אסור לסיים את המבצע מבלי שיוחזרו גופות החיילים שלנו, סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול. לא מתקבל על הדעת שכל אנשי חמאס, כולל 20 אלף המחבלים שנמנים על הזרוע הצבאית של החמאס, יקבלו את משכורותיהם באופן מסודר, באמצעות הרשות הפלסטינית או בכל דרך אחרת, כשגופות חיילי צה"ל עדיין לא הובאו לקבורה ראויה בישראל".

 

"אנחנו לא מסכימים לשום שחרור של מחבלים, לא של אלו שהפרו את תנאי עסקת שליט ונעצרו במהלך מבצע 'שובו אחים', ולא של אלו שעצורים עוד לפני כן", הוסיף ליברמן בראיון ל-ynet, שהתקיים על רקע הפסקת האש, שהחלה בחצות. "אנו גם לא נסכים לפעימה רביעית של שחרור אסירים כפי שדורש אבו מאזן. צעדים כאלו בעיתוי הזה יעניקו רוח גבית ופרס לטרור".

 

ליברמן אמר כי ישראל לא פועלת נגד האוכלוסייה בעזה, אך פירט את רשימת הלאווים של הממשלה: "אנו נהיה מוכנים להקל עליהם ולאפשר להם תנאי חיים נורמלים, אך כל עוד חמאס שולט בעזה הוא מונע זאת. איננו רוצים לפגוע בבלתי מעורבים ואין לנו התנגדות לפתיחת מעבר רפיח, אבל כל עוד חמאס שולט שם אין סיכוי שנסכים אפילו לדון על פתיחת נמל ימי ועל שדה תעופה בעזה. מבחינתי זה בכלל לא עומד על הפרק".

 

לדברי ליברמן, "גם שיקום עזה יוכל להיות אך ורק במקביל להקמת מנגנון פיקוח ובקרה אפקטיבי על הכסף וחמרי הבנייה שייכנס לשם, כדי שישמש באמת לשיפור חיי התושבים בעזה ולא ישמש שוב לטרור נגד אזרחי ישראל". הוא סיכם את דבריו באומר כי "לצעדים שישראל תסכים או לא תסכים לנקוט עכשיו, אחרי חודש של לחימה, יש חשיבות גדולה מאד מבחינת ההרתעה הישראלית. אסור למצמץ".

 

בתוך כך, המשלחות הפלסטינית והישראלית לשיחות המשא ומתן בקהיר נפגשה בצהריים עם בכירי המודיעין המצרי. באותה השעה החלה ישיבה דחופה של הליגה הערבית בקהיר בעניין ההתפתחויות בעזה. המשלחת הישראלית כוללת את ראש השב"כ יורם כהן, ראש המטה המדיני-ביטחוני עמוס גלעד, שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי וראש אגף תכנון בצה"ל אלוף נמרוד שפר.

  

חברו של ליברמן לסיעה, השר יצחק אהרונוביץ', התייחס הבוקר לשובה של המשלחת הישראלית לשיחות המשא ומתן בקהיר ואמר באולפן ynet כי "קיימת סבירות נמוכה להסכם. להבנתי

בתום 72 השעות שוב נחזור לאש ונצטרך לעבור לשלב הבא שהוא שלב ההכרעה".

 

במקביל, שר האוצר יאיר לפיד מתח ביקורת על הדרג הצבאי ואמר בפגישה עם אנשי עסקים משדרות:"תפקידה הראשון של ממשלת ישראל הוא להעניק ביטחון לתושביה, וכך נמשיך לעשות. אולי הניסיון להכריז על שקט שלא הגיע היה מוקדם מדי. נמשיך לרדוף אחרי החמאס, אחרי מוחמד דף וחבריו".

 

בהכנת הכתבה השתתפו רועי קייס, אליאור לוי ומתן צורי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים