שתף קטע נבחר

דילמת אבולה איומה: ילדה ננעלה עד מותה

תושבי כפר בליבריה נעלו את פאטו בת ה-12 עם גופת אמה, עד שמתה רעבה וצמאה. אחיה בארני לא אובחן כחולה, אך המוות של משפחתו מהנגיף מרחיק ממנו את התושבים הבודדים שלא ברחו, שמתייחסים אליו כמצורע

הקול היחיד בכפר הליברי הנטוש הוא בכי של ילדה קטנה, שננעלה בבית משפחתה עם גופת אמה כשהיא מורעבת וצמאה, ומחכה למוות. בסופו של דבר גם היא, פאטו שריף בת ה-12, השתתקה ונכנעה לנגיף האבולה הקטלני, שגובה קורבנות רבים בליבריה ובמדינות נוספות במערב אפריקה.

 

עוד חדשות בעולם:

פולחן: זורקים עזים ושטרות ללוע הר הגעש

"הקש בדלת": לשכת הנישואים של דאעש

הכלב הציל את בת השלוש ששרדה לבד ביער

 

הכפר של פאטו, בלאג'ה, היה שומם ביום ראשון. הרוב המוחלט של התושבים נמלטו ליער כדי לא להידבק בנגיף המתפשט. רכוש התושבים ננטש ברחבי הכפר, הדלתות של כמה מהבתים נותרו פתוחות אחרי הבריחה הגדולה. כמה מתושבי הכפר נשארו, בהם מומו ווילה, גבר כבן 70 ואחד מראשי הכפר, שסיפר את סיפורה הנורא של פאטו.

 

מנודה למרות שאינו חולה. בארני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנודה למרות שאינו חולה. בארני(צילום: AFP)

הוריו ואחותו מתו מהנגיף. בארני בכפר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הוריו ואחותו מתו מהנגיף. בארני בכפר(צילום: AFP)
 

בלאג'ה, 150 ק"מ מבירת ליבריה מונרוביה, היא לבו של אחד מאזורי ההסגר שקבעה המדינה בניסיון נואש להשתלט על התפרצות האבולה הקטלנית. 1,069 מתו עד כה מהנגיף מתחילת השנה. רק בליבריה מתו 323 מתוך 599 שנדבקו.

 

האבולה הגיעה למשפחתה של פאטו ב-20 ביולי, אחרי שאביה בן ה-51 חלה. האבחון הכניס את 500 תושבי הכפר לפאניקה. הם יצרו קשר עם משרד הבריאות הליברי, ונציגיו הגיעו רק חמישה ימים אחרי מותו של האב עבדוללה.

הכפר הנטוש בליבריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכפר הנטוש בליבריה(צילום: AFP)

מודעה של משרד הבריאות בליבריה על סכנות האבולה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מודעה של משרד הבריאות בליבריה על סכנות האבולה(צילום: AFP)

 

"הם התחננו לאוכל אבל כולם פחדו"

כשנציגי משרד הבריאות הגיעו לכפר האם סיידיה ופאטו כבר היו חולות. הנציגים לקחו את גופתו של עבדוללה ואמרו לתושבי הכפר "לא להתקרב לאישה ולבת שלה". רק אחיה של פאטו, ברני בן ה-15, עבר בדיקות ומהן עלה כי אינו נדבק באבולה.

 

הצ'יף ווילה מספר: "הן בכו כל היום וכל הלילה, התחננו לשכנים שיביאו להן אוכל אבל כולם פחדו". ב-10 באוגוסט מתה האימא, אך את הבכי של בתה עדיין היה אפשר לשמוע בצד השני של הכפר הנטוש. בכפר נעלו את הדלתות של הבית ואטמו את החלונות, ואין דרך לראות את המתרחש בפנים. אמש מתה פאטו, לבדה, לצד גופת אמה וללא מים ומזון.

 

היחיד מהמשפחה שניצל, ברני, נודה על ידי תושבי הכפר למרות שלא אובחן כחולה. ביום ראשון הוא נראה מוצא מקלט באחד הבתים הנטושים, תר לבדו אחר שאריות מזון. תשוש וכחוש, לובש חולצה מלוכלכת וסנדלים מרופטים, סיפר ברני את סיפורו ומירר בבכי.

 

"כאן אני ישן. כאן אני נשאר כל היום. אף אחד לא רוצה להתקרב אליי למרות שאנשים אמרו להם שאין לי אבולה. כשאני רעב, אני הולך לשיח לקחת עלים. זה מה שאלוהים קבע אז אני מקבל את זה", אמר.

 

תושבי הכפר שנטשו את פאטו וברני נודו בעצמם כשהגיעו ליישובים השכנים, שם גם מפחדים מהתפשטות האבולה. רשויות הבריאות בליבריה, שבה הנשיאה אלן ג'ונסון סירליף הכריזה על מצב חירום ב-6 באוגוסט, סירבו להגיב על המקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"אף אחד לא רוצה להתקרב אליי"
צילום: AFP
מומלצים