שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אנחנו הילדים של דאעש

אחרי הילד בן ה-7 שהחזיק ראש כרות: אב מסעודיה לקח את בניו (10 ו-11) לסוריה להילחם לצד הג'יהאדיסטים והודיע לאמם - "מעתה החשיבי אותם לציפורים בגן עדן". מחוקק איטלקי: אלימות אינה הדרך, צריך לטפל בדאעש ברוגע ובכבוד

נערי טרור, ניצול קטינים ו"ילדים-חיילים" העולם כבר ראה בעשרות השנים האחרונות, אבל מעורבותם של ילדים קטנים במעשים המחרידים של ארגון הג'יהאד הקיצוני דאעש, שנחשב לחסר רחמים אפילו יותר מאל-קאעידה, תופסת בשבוע האחרון מקום משמעותי יותר ויותר בסיקור העולמי. עוד ועוד סיפורים של ילדים, חלקם הגדול מערביים, שנלקחו על-ידי הוריהם להילחם בסוריה ובעיראק, שם מבצע ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) מעשי זוועה, נחשפים בתמונות ובסרטונים משטחי "החליפות האילאמית" שהקים דאעש.

 

עוד חדשות בעולם :

 

רק השבוע פורסם סיפורה של אישה סעודית שנתקפה הלם, כשבעלה לשעבר הודיע לה שהוא נוסע לסוריה עם שני ילדיהם, בני 10 ו-11, להצטרף למלחמה שמנהל דאעש. העיתון הערבי "אל-חיאת" וכלי תקשורת סעודיים דיווחו כי בתחילה אמר האב, נאצר א-שאייק, לאמם של הילדים כי הוא לוקח את שני בניה, עבדאללה ואחמד, לחופשה במדינה ערבית במפרץ הפרסי. אלא שלפתע היא ראתה באינסטגרם תמונה שלהם מטורקיה.

 

"אל-חיאת" דיווח שבעקבות התמונה היא התקשרה לבנה כדי לשאול אותו על התמונה, ובתשובה קיבלה הודעה מבעלה לשעבר, שאמר כי הוא לוקח את הילדים לסוריה להצטרף ל"מדינה האיסלאמית". "החשיבי מעתה את הילדים שלך לציפורים בגן עדן", אמר לה בהודעה, כשהוא רומז לכך שייתכן שהם ייהרגו ויהפכו ל"שהידים" צעירים.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בהמשך פרסמו ג'יהאדיסטים מ"המדינה האיסלאמית" תמונה של האב ושני ילדיו כורעים מול דגל שחור של הארגון. כל אחד מהילדים נראה

בתמונה אוחז ברובה קלצ'ניקוב. האב נראה מחייך, ואחד הילדים גם אחז ברימון יד בידו השנייה. סעודים רבים הצטרפו לארגוני ג'יהאד איסלאמיסטיים בעבר, אולם עיתון סעודי, "א-ריאד", דיווח כי המעורבות של הילדים במקרה הזה הניעה את ממשלת סעודיה לפעול, והיא יצרה קשר בדחיפות עם ממשלת טורקיה כדי לנסות להחזיר את שני הילדים הביתה.

 

מוקדם יותר השבוע היכתה גלים בעולם תמונתו של הילד בן ה-7, בנו של האזרח האוסטרלי חאלד שרוף שהתגייס לדאעש. הילד שנלקח על-ידי אביו לסוריה הצטלם מניף את ראשו הכרות של חייל סורי. האב פרסם בשבוע שעבר את התמונה המחרידה בטוויטר וכתב: "זה הילד שלי!" ("That's my boy!").

פליטים יזידים בורחים מחרב הג'יהאדיסטים של דאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים יזידים בורחים מחרב הג'יהאדיסטים של דאעש(צילום: רויטרס)

בני משפחתו של האב קראו לממשלת אוסטרליה לעשות הכול כדי להחזיר את הילד ואת אחיו מסוריה, ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כינה

את התמונה "אחת התמונות האיומות ביותר שראינו אי פעם". קרי אמר כי היא מדגישה שיש להתייחס לדאעש בסטנדרטים חמורים יותר אפילו מאלה שלפיהם קובע העולם את התייחסותו לארגוני טרור: "הילד הזה צריך להיות בבית הספר, הילד הזה צריך ללמוד על העתיד, הילד הזה צריך לשחק עם ילדים אחרים, לא להחזיק ראש כרות ולהילחם".

 

ארגון "המדינה האיסלאמית" קנה לעצמו בחודשים האחרונים מוניטין של אחד הארגונים האכזריים ביותר שידעה האנושות. שמו המקורי הוא "המדינה האיסלאמית של עיראק והלבנט" (שם שראשי התיבות שלו בערבית הם דאע"ש). הארגון שואף להקים חליפות איסלאמית כמו זו שהייתה קיימת לפני יותר מאלף שנה, ולהחיל בה את הנוסח הקיצוני ביותר של השריעה, ההלכה האיסלאמית.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מאז יוני כבש דאעש שטחים נרחבים בעיראק ובסוריה, ואז הכריז על הקמת החליפות שלו, שאותה הוא מבקש כעת להרחיב. בדרך מחסל

הארגון הסוני חיילים סורים ועיראקים, אנשי ארגוני ג'יהאד אחרים וגם סתם אזרחים מהשורה - שיעים, עלווים, נוצרים, יזידים או סונים שאינם סרים למרותו. הוא משתמש בשיטות אכזריות במיוחד הכוללות עריפת ראשים, צליבה וקבורה בחיים.

 

בכל העולם הביעו תדהמה מאכזריותו של דאעש, ואחרי שארצות הברית שלחה סיוע צבאי דחוף לעיראק כדי לעצור את התקדמותו, גם מדינות אחרות באירופה בוחנות כעת סיוע שיביא לעצירתו. אלא שבאירופה יש מי שחושב, בכל זאת, שאולי גם מול ארגון טרור אכזרי כל כך - כוח אינו הדרך.

אנשי דאעש במצעד עם דגלים שחורים בראקה שבסוריה (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי דאעש במצעד עם דגלים שחורים בראקה שבסוריה(צילום: AP)
 

מחוקק מאיטליה בשם מנילו די סטפנו, ראש הסיעה של מפלגת "חמשת הכוכבים" בוועדת החוץ של בית הנבחרים, קרא אתמול להימנע מהתערבות צבאית של ארצו בעיראק, ולפי העיתון "לה סטמפה" הסביר ש"בתופעות רדיקליות כמו דאעש יש לטפל ברוגע ובכבוד. התמודדות עם סוגיות בכבוד פירושה לבדוק אם אין צורות אחרות של ממשל ושל דמוקרטיה שטובות עבור המקומות שבהם הן קיימות. גם בפלסטין יש מי שמתים כרגע, האם ארה"ב עשתה משהו? תמיד יש התערבות נלהבת כשמדובר במקומות מסוימים והתעלמות מוחלטת כשמדובר בטריטוריות

אחרות".

 

הוא אמר שמי שמחמש היום את הכורדים (הנלחמים בדאעש) יחמש מחר את השיעים ואחר-כך את הסונים. "צריך התערבות דיפלומטית חזקה ואולי גם התערבות של גופים לא חמושים, התערבות הומניטרית", אמר המחוקק, שהתקשורת באיטליה התייחסה לדבריו בלעג לא מבוטל, "במקום זאת יש עכשיו הפצצות (של ארה"ב נגד הג'יהאדיסטים - ynet) - כך רק מגדילים את הפילוג".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנשי דאעש צועדים בסוריה
צילום: AP
מומלצים