שתף קטע נבחר

פוסלים אמהות למשרת ניהול? ההפסד שלכם

מעסיקים שנמנעים מלמנות אמהות לילדים קטנים לתפקיד ניהולי, מחמיצים נקודה חשובה: חווית האמהות כבר הכשירה אותן ברוב המקרים להיות מנהלות מצוינות. לפניכם כל הסיבות

נשים רבות נמנעות מלשמש בתפקידי ניהול מפאת האופי התובעני שמאפיין משרות אלו, החשש מפגיעה במשפחתן ולעתים אף מחסור בביטחון עצמי. אולם גם מי שמצליחה להתגבר על הקשיים ומגישה מועמדות לתפקיד ניהולי מגלה, כי ברוב המקרים היא לא תתמנה למשרה, בעיקר כשמדובר באם לילדים.

 

 

להוציא חברות כמו אינטל, בהן אחוז הנשים המנהלות גבוה מהממוצע - בשוק העבודה של היום עדיין פחות נפוץ לראות אישה בתפקיד ניהולי, בעיקר כשמדובר באמהות לילדים. ואכן על פי נתוני הלמ"ס, נשים היוו רק כ-32.6% מהמנהלים בשנת 2013.

 

רוב המעסיקים לא יצהירו על כך בגלוי, ומיותר לציין שאין זה חוקי - אבל בפועל הם יעדיפו לקדם מועמדים אחרים לתפקידי ניהול, על פני אמהות לילדים קטנים. זאת מחשש שייצאו מוקדם מהעבודה כדי לאסוף אותם מהגן או להעדר ימים שלמים במקרה של מחלה.

 

אולם מעסיקים אלו מחמיצים נקודה חשובה ביותר: היתרונות הגלומים בחוויית ההורות והאימהות בפרט, יכולים להכין נשים רבות להיות מנהלות מצוינות. הימנעות מקידום אמהות לילדים לתפקידי ניהול, משמעותה לא פעם התעלמות מעובדות שכבר הוכשרו לתפקיד. לפניכם מבחר דוגמאות שנכתבו בלשון זכר אמנם, אבל מתייחסות לשני המינים:

 

מולטי טאסקינג

מנהל טוב נדרש להיות בעל חלוקת קשב ולהיות מסוגל לבצע משימות רבות באותו הזמן: עובד נכנס למשרד לבקש העלאה, טלפון מגיע מלקוח עצבני, המזכירה שנכנסת להזכיר על ספק שממתין לפגישה וברקע 2,000 מיילים בתיבת הדואר המצפצפת בכל שניה. כל בן אדם שפוי ילחץ בסיטואציה כזו אבל אמא לילדים? היא הרי מלכת המולטי-טאסקינג.

 

תחליפו כמה מושגים ותיארתם אחר הצהרים אופייני באמצע השבוע: בן ה-7 מספר מה עבר עליו בבית הספר ונזכר בשיעורים שלא עשה למחר, בת ה-4 צועקת שהיא רוצה לראות טלוויזיה, החבר של הגדול מצלצל בדלת והמועמדת שלנו רצה לפתוח אותה עם תינוק בוכה בזרועותיה. לפני שהספיקה ללכת לשירותים או לחלוץ נעליים, היא מנסה להרגיע את התינוק, לקבל את פני החבר, לנסות לשכנע את הבת שכדאי לה לעשות משהו יצירתי ובמקביל להכין ארוחת ערב.

 

מנהלת ארגונית

ציפייה נוספת ממנהל טוב היא ניהול זמן יעיל ויכולת אירגון משימות, הכולל ניהול העובדים ומעקב אחר ביצוע המשימות באופן היעיל והמוצלח ביותר. על המנהל לחוש מתי עובדים נתקלים בקשיים בביצוע משימותיהם ולעשות כל מה שניתן כדי לאפשר להם לבצע אותן, לקבוע יעדים, לקבל דיווחים, לבצע מעקב ולזרז משימות שלא נעשות.

 

אמא לילדים? ניהול וארגון משימות הוא השם השני שלה. ברוב המקרים, כל משימות הבית ושלוחותיו, כולל מסגרות הילדים וחייהם החברתיים, מאורגנות על ידה. 

 

סבלנות

מנהל טוב צריך להיות סבלני. עובד יתפוס אותו בכניסה לשירותים וידבר במשך חמש דקות בלי לנשום על הזמנה שהתעכבה ברכש, עובדת רבה עם שותפה למשרד ומגיעה לקטר בדיוק בעשר דקות שהוא מנסה לבלוע כריך לצהריים או סתם המתנה מורטת עצבים למכתב שהמזכירה היתה אמורה להוציא כבר לפני שלושה ימים.

 

אמא לילדים לא תשרוד שעה בלי דליים של סבלנות. דמיינו בוקר סטנדרטי של סצנת גיל השנתיים של "רוצה קוקיות ושמלה" מצידה של הבת, "אני לא מתלבש כי הבטחת שתיקני לי לגו חדש" מצדו של הגדול, והקטן רק מחבק את ברכיה תוך כדי.

 

העצמת הסביבה

מנהל טוב צריך לדעת להעצים את העובדים, להאציל סמכויות, לטפח אותם ולתת להם תחומי אחריות חדשים רצופים בהתמודדויות מאתגרות כמו הובלת פרויקט חדש.

 

אמא שמשמשת כמנהלת, עשויה לדעת לתת תשומת לב אישית לעובדים, לעודד אוירה טובה בצוות, לנווט את הצוות בנועם לעבר ההצלחה ולהציע אוזן קשבת עם מאגרי סבלנות - אותה סבלנות הנדרשת כאשר התינוק אוכל יוגורט ביחד עם השיער שלו, או כשהילד מתלבש לבד לראשונה ובראש רצות התמונות של הפקקים המתארכים בדרך לעבודה.

  

הכותבת היא אם לשלושה ילדים, ד"ר להנדסת חומרים ומנהלת מקצועית של המרכז לננו מדעים וננו טכנולוגיה באוניברסיטת תל-אביב .לאחרונה פרסמה את הספר "חופשת לידה ", העוסק באמהות וקריירה. 


פורסם לראשונה 18/08/2014 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים