שתף קטע נבחר

אוקראינה מהדקת את החבל סביב דונייצק

האם המשבר באוקראינה קרוב לנקודת מפנה? הצבא השתלט על רוב העיירה אילובייסק שליד מעוז המורדים הפרו-רוסים. בלוהנסק אין אוכל וחשמל. לוחמים ספרדים הצטרפו למורדים: "מחזירים טובה לסטלין שעזר לנו בשנות ה-30"

צבא אוקראינה כבש היום (ג') את רוב העיירה אילובייסק הסמוכה לדונייצק, והידק בכך את אחיזתו סביב העיר שהפכה למעוז המורדים, ושהוכרזה על-ידיהם כ"רפובליקה העצמאית של דונייצק". שר הפנים האוקראיני ארסן אבקוב הודיע כי חייל אחד נהרג וארבעה נפצעו כשגדוד מתנדבים הותקף באש מרגמות לפני כניסה לעיירה הנמצאת כ-18 קילומטרים מזרחית לדונייצק.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בין הפצועים גם מפקד גדוד דונבאס, סמיון סמנצ'נקו, שאמר כי חיילי הצבא האוקראיני הרסו שלוש עמדות של המורדים וארבע עמדות שמהן ירו המורדים אש. הלחימה נמשכת.

 

מאמציה של ממשלת אוקראינה למחוץ את המורדים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה מתמקדים לאחרונה יותר ויותר באזור דונייצק, המאחז הגדול ביותר של המורדים. גדודי מתנדבים הפגינו יעילות במהלך המבצע של כוחות הממשלה נגד הבדלנים החמושים באזור הדובר רוסית בעיקרו.

חיילים של צבא אוקראינה מתקדמים כבר באזור הסמוך. הקצין הבכיר אנדריי ליסנקו, דובר המועצה לביטחון לאומי של אוקראינה, אמר היום לכתבים כי החיילים השתלטו על שכונה אחת בבירת המחוז לוהנסק, ונלחמים במורדים ברחובות העיר, כולל במרכזה.

 

הלחימה בין כוחות הממשלה למורדים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה גרמה כבר לעקירת 344 אלף תושבים מבתיהם לפי האו"ם. מספרם של הפליטים הולך וגדל על רקע הידרדרות המצב ההומניטרי בערים שבשליטת המורדים. נראה שבלוהנסק שליד הגבול הרוסי המצב נואש במיוחד: העיר נותרה ללא חשמל, מים זורמים או שירותי טלפון ב-17 הימים האחרונים. מהעיר הנצורה מגיעים מעט מאוד דיווחים עצמאיים, משום שהאזור מסוכן מאוד עבור עיתונאים.

חיילי צבא אוקראינה ליד לוהנסק (צילום: AP) (צילום: AP)
חיילי צבא אוקראינה ליד לוהנסק(צילום: AP)

חייל אוקראיני בחניית ביניים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חייל אוקראיני בחניית ביניים(צילום: EPA)

חייל מצב אוקראינה מחלק ממתקים לילדים במזרח (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חייל מצב אוקראינה מחלק ממתקים לילדים במזרח(צילום: EPA)

עיריית לוהנסק מסרה כי העיר הייתה נתונה להפגזות כבדות במהלך הלילה. כמה אזרחים נהרגו ונפצעו, אך מספרם אינו ידוע. תושבים עומדים בתור לקנות לחם, בעוד מאגרי המזון הולכים ואוזלים. יש גם חשש מהתפרצות מחלות.

 

המתח במזרח אוקראינה היה גבוה במיוחד בשבוע האחרון, מאז שרוסיה הודיעה כי היא מתכוונת לשלוח שיירה גדולה של סיוע לתושבים במזרח אוקראינה. קייב הביעה ספק בנוגע לאופי המשלוח ומטרותיו. הצלב האדום עדיין ממתין לערבויות מאוקראינה ומרוסיה כדי להעביר את הסיוע.

תומכים צעירים של הצבא האוקראיני במזרח המדינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכים צעירים של הצבא האוקראיני במזרח המדינה(צילום: EPA)

בינתיים סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי המורדים הפרו-רוסים זוכים לחיזוק מפתיע מצד שכירי חרב ספרדים. הסוכנות ראיינה את אנחל דווייה-ריבס ועמיתו ראפה מונס, שניהם באמצע שנות ה-20 לחייהם, שבאו ברכבת ממדריד למזרח אוקראינה כדי להצטרף לגדוד ווסטוק,

הגדוד הבולט ביותר שנלחם נגד צבא אוקראינה.

 

הסיבה להצטרפות הספרדים האלה למלחמה באוקראינה מפתיעה לא פחות: הם רוצים להשיב טובה לרוסים על ימי מלחמת האזרחים הספרדית משנות ה-30, כשאלפי לוחמים זרים הצטרפו ללוחמים מהשמאל הספרדי. אנחל אמר כי הוא רוצה לגמול לרוסים על כך שהאיחוד הסובייטי בהנהגתו של יוזף סטלין התייצב לצד הרפובליקנים בספרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילי צבא אוקראינה ליד העיר לוהנסק
צילום: AP
מומלצים