שתף קטע נבחר

אובמה אנמי לנוכח משבר השחורים במיזורי

"לפני 35 שנה, אני הייתי מייקל בראון", זוהי רוח הדברים שרבים בארה"ב ציפו לשמוע מהנשיא השחור הראשון. אך זה לא קרה. האמירות המרגשות שאמר אז על הרג טרייבון מרטין לא חזרו, ואובמה נותר כבוי ואנמי לנוכח המשבר במיזורי

לילה עשירי של מהומות עבר בעיירה פרגוסון שבפרברי סנט לואיס, מאז ששוטר ירה למוות בנער השחור, מייקל בראון (18), והרשויות לא מצליחות להרגיע את הרוחות. אמש (יום ב') נישאו העיניים לעבר הנשיא ברק אובמה, השחור הראשון בתפקיד, זה שנתפס לאחר כניסתו לבית הלבן כדמות מלכדת בין לבנים ושחורים, במיוחד בגלל הרקע האישי שלו כבן לאדם שחור מקניה ואישה לבנה מקנזס.

 

עוד חדשות בעולם :

'שמעתי ילדים נקברים חיים'. היזידים מיואשים

כיצד מנקים את הביג בן מבלי להתחרש?

אין שירותים: נשים הודיות עוזבות את בעליהן

 

אך בדבריו אתמול על המשבר בפרגוסון נראה אובמה כבוי ואנמי. לפני כשנה לאחר רצח הנער טרייבון מרטין בפלורידה, אמר אובמה בהופעה אישית נרגשת שטרייבון היה יכול להיות הוא, לפני 35 שנה. מרטין, כמו בראון, לא היה חמוש גם הוא כשנורה למוות.

 

אנמי וכבוי. אובמה בתדרוך אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
אנמי וכבוי. אובמה בתדרוך אמש(צילום: AP)

שר המשפטים אריק הולדר (בתמונה מימין) נשלח לפרגוסון (צילום: AP) (צילום: AP)
שר המשפטים אריק הולדר (בתמונה מימין) נשלח לפרגוסון(צילום: AP)

כוחות המשמר הלאומי בפרגוסון (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות המשמר הלאומי בפרגוסון(צילום: AP)
אלא שהפעם היה אובמה הרבה יותר מאופק ומרוחק. הנשיא האמריקני סובל עכשיו משפל של 40 אחוזים בפופולריות שלו, וכבר אינו נחשב לדמות מלכדת כבעבר. אתמול הוא עזב את מקום חופשתו במרתה'ס ויניארד כדי לקיים דיון בוושינגטון על הקרב מול דאעש בעיראק ועל האלימות בעיירה פרגוסון.

 

הוא הודיע על שיגור שר המשפטים השחור אריק הולדר לסנט לואיס כדי שייפגש עם חוקרי ה-FBI ויפגין את מעורבותו של הממשל במתרחש, אך הוא טרם הודיע על כוונתו לצאת בעצמו לעיירה הבוערת. הופעתו של אובמה זכתה לביקורת באופן מפתיע, דווקא בקרב תומכיו מהשמאל.

"הצבע השחור שלי הוא לא נשק". הפגנה בפרגוסון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הצבע השחור שלי הוא לא נשק". הפגנה בפרגוסון(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

האתר "פוליטיקו" כתב כי כשאובמה דיבר על טרייבון מרטין הוא היה "מחובר, כן, ומעורב אישית בצורה עמוקה". אתמול לעומת זאת הוא נשמע "מתון, מאופק וציני בצורה קיצונית". אחרי הרג מרטין, קרא אובמה "לפתוח פרק חדש של שיח לאומי על גזע".

 

"אובמה כפה על עצמו להיות זהיר"

אמש, בחדר התדרוכים של הבית הלבן, נראה אובמה מאופק. הוא ניסה לשמור על רגשותיו, אמר שהוא מבין את "הכעס והזעם" על מותו של בראון והצהיר שהוא "מחויב אישית לשנות את התפיסה ואת המציאות לגבי צעירים שחורים".

 

העיתון "לוס אנג'לס טיימס" דיווח שאובמה כפה על עצמו לדבר בזהירות. בבית הלבן הבהירו שארה"ב חלוקה בנושא הגזעי, ושאובמה חש שמילים קשות מדי על הרג בראון, המחאות והביזה בפרגוסון, עלולות רק להחמיר את הבעיה.

המשטרה טענה כי השתלטו על ההפגנה השקטה גורמים שקטים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המשטרה טענה כי השתלטו על ההפגנה השקטה גורמים שקטים(צילום: רויטרס)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

"המילים שלו אינן יכולות לרפא את הדברים בין לילה. לוקח זמן לרפא היסטוריה גזעית של מאות שנים ועשרות שנים כדי לפעול לפיתוח כלכלי", אמר גורם בכיר בבית הלבן והבהיר כי הנשיא אובמה מודע לכך שמילים לא אחראיות בשעה כזו עלולות להצית את השטח במקום להרגיעו.

 

ראשי המשטרה המקומית טוענים שכמה עשרות עבריינים מניו יורק וקליפורניה הגיעו כדי להתעמת עם המשטרה בחסות המפגינים השקטים והם שמחוללים את המהומות בעיירה. מושל מיזורי הכריז על עוצר מוקדם יותר השבוע אך ביטל אותו לאחר שהופר ולמקום הוזעקו כוחות של המשמר הלאומי, עם כוחות מיוחדים לפיזור הפגנות.

 

הרוחות בפרבר של סנט לואיס לא נרגעו אמש והמונים יצאו להפגין על אלימות משטרתית

ואפליה בין-גזעית. פרטים חדשים מאותה תקרית שהובילה לגל המחאה חיזקו את טענת המפגינים על ירי בלתי צודק בנער השחור. התקשורת האמריקנית דיווחה כי נתיחת גופתו של מייקל בראון בן ה-18, שנערכה על ידי מכון פרטי ולא מטעם המדינה, העלתה כי נורה שש פעמים. כל הקליעים נורו לעברו מקדימה, דבר המצביע על כך שלא ניסה להימלט מהשוטר, ולא פחות משני קליעים פגעו ישירות בראשו. ארבעת הקליעים הנותרים חדרו את ידו הימנית.

 

בניסיון להרגיע את הטענות על טיוח מטעם הרשויות, הודיע משרד המשפטים האמריקני על החלטתו לבצע נתיחת גופה שלישית. דובר המשרד טען כי בקשה לערוך נתיחה נוספת התקבלה מבני משפחתו של הצעיר, שלא רצו להסתפק רק בבדיקה מטעם המדינה אלא גם מטעם הרשות הפדרלית. משרד המשפטים האמריקני כבר החל להתערב בחקירה המקומית ושלח 40 חוקרי הבולשת (FBI) לגבות עדויות מתושבי השכונה שבה נורה בראון לפני תשעה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לא נחוש כמו במקרה של טרייבון מרטין. אובמה
צילום: AP
מומלצים