שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לבני: "אני בעד חיסולים, להמשיך להרתיע"

שרת המשפטים אמרה באולפן ynet כי "אוזניה נצלות" כשהיא שומעת ברדיו את המילים מו"מ עם חמאס. "הרצון להגיע לשקט היה טעות", הודתה. "היינו צריכים לקבל החלטות אחרות בתחילת המהלך הצבאי"

"אסור לתת להם להבין שהאש היא זו שגורמת למדינת ישראל לשלם. צריך להמשיך להרתיע ואז הם יבינו שהם לא יכולים להשיג יותר ככל שהם משתמשים בטרור, אלא מאבדים נכסים", כך אמרה היום (ד') שרת המשפטים ציפי לבני שהתארחה באולפן ynet. לדברי השרה לבני המשא ומתן עם חמאס היה טעות. 

 

    

   

 

לבני הוסיפה: "שאף אחד לא יחשוב שאני חושבת שבאקט מדיני אפשר לעצור את חמאס. אני לא הולכת לבקש את הסכמתו של חמאס למה שאני מציעה. אני זוכרת את עצמי הולכת לבית ספר יסודי עם הפצצות של ששת הימים, והייתי בתיכון ביום כיפור. מלחמות זה לא ברירה שאנחנו בוחרים לעשות כי בא לנו. יש מצב שאנחנו צריכים להתמודד איתו ואני מאמינה בחוסן הלאומי של מדינת ישראל. יש שם ארגון טרור אידיאולוגי ואיסלאמי שלא מכיר בקיום שלנו כאן. אני רואה את הציבור כל כך מאוחד בהבנה של למה צריך לעשות את זה. אנחנו עושים את מה שצריך וצריכים סבלנות".

 

יעקב פרי עם רון בן ישי, היום באולפן ynet. "ראשי חמאס לא חסינים"  ()
יעקב פרי עם רון בן ישי, היום באולפן ynet. "ראשי חמאס לא חסינים"

השרה לבני התייחסה למשא ומתן בקהיר ואמרה: "אני לא מנהלת עם חמאס מו"מ מדיני, אני לא חושבת שהם יסכימו לזה עכשיו ואני לא מנהלת את זה איתם אלא עם גורמים בינלאומיים. השאלה היותר מהותית היא האם האש היא זו שגורמת לנו לשלם יותר גם כשהיא נפסקת, וזו בעיניי שאלה אסטרטגית. בעיניי אסור לתת להם להבין שהאש היא זו שגורמת למדינת ישראל לשלם. צריך להמשיך להרתיע ואז הם יבינו שהם לא יכולים להשיג יותר ככל שהם משתמשים בטרור, אלא מאבדים נכסים. כל עוד חמאס לא משנה את מהותו האידיאולוגית הפנימית, אנחנו נמצאים מול ארגון טרור".

 

לבני הוסיפה: "אני לא חושבת שאנחנו יכולים לנהל את שכנינו ולקבוע במי הם יבחרו. אף אחד לא רוצה להיחשב כמי שמשתף פעולה עם ישראל נגד בני עמו. הציבור הפלסטיני יצטרך לבחור בין אלה שיכולים להשיג להם חיים טובים יותר, ובין אלה שלא. לצערי כרגע הם תומכים בהתנגדות. אולי האירוע הזה יכול ליצור התפכחות מסוימת".

 

ניסיונות החיסול של מוחמד דף מאז 2001 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניסיונות החיסול של מוחמד דף מאז 2001(צילום: AFP)

השרה לבני סירבה להתייחס ישירות לניסיון החיסול אתמול בעזה של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, תקיפה שבה נהרגו רעייתו ובתו, אך אמרה: "כל מי שעוסק בטרור חיסולו לא רק לגיטימי אלא רצוי בעיניי. במהלך כל התקופות האלה אני תומכת בחיסול מנהיגי טרור".

 

.

הבית שהותקף בעזה ובו לטענת הפלסטינים נהרגו אשתו ובתו של דף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבית שהותקף בעזה ובו לטענת הפלסטינים נהרגו אשתו ובתו של דף(צילום: AFP)

שר הפנים גדעון סער אמר היום באולפן ynet: "הניסיון ללכת בנתיב ההסדרה לא יכול להביא לתוצאות טובות. זה כמו לנהל משא ומתן עם דאעש. חמאס הוא גורם מסוכן ואסור לתת לו הישגים, שיתפרשו אצלו שקיבל אותם כתוצאה ממערכה צבאית שניהל נגד ישראל. יש שתי אפשרויות אסטרטגיות: אם לא הסדרה עם חמאס אז זו מערכה צבאית שמסתיימת בשבירת כוחות או בהכרעת חמאס. יש כמה אפשרויות ולכל אחת מהן יש מחירים וסיכונים, אבל אם המשימה הזו תוטל על צה"ל הוא יודע לבצע את זה".

 

שר המדע, יעקב פרי, התארח באולפן ynet ואמר כי הוא לא יכול לאשר שהייתה תקיפה נגד דף. "אם ישראל עומדת מאחורי התקיפה, אז היא תקיפה בכיוון הנכון", אמר פרי. "ראשי חמאס צריכים לדעת שהם אינם חסינים ומהווים יעד".

 

אוטובוס שנפגע מרסיסי רקטה, אתמול ביד מרדכי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוטובוס שנפגע מרסיסי רקטה, אתמול ביד מרדכי(צילום: AFP)
 

פרי הוסיף ואמר כי "אם באמת ידנו בדבר, זה רק מראה על יכולות מודיעין. אני רק מקווה שבסופו של דבר ראשי חמאס יבינו שזה מסר ברור. אנחנו צריכים להיות ערוכים למערכה ארוכה. השימוש בחיל האוויר ובחיל הים הוא נכון. יכול להיות בהחלט שאנחנו נעשה כניסה קרקעית הרבה יותר משמעותית, הרבה יותר כבדה. זאת גם לדעתי מטרתו של חמאס והוא מנסה לגרור אותנו לכך".

 

לגבי המשך התהליך אמר פרי: "הקבינט הביטחוני צפוי להתכנס במהלך היום, אנחנו נקבל דיווח ונראה היכן הדברים עומדים. כל האפשרויות כרגע פתוחות ועמדתי ברורה לחלוטין, אני בעד ניסיון להגיע להסדרה קטנה של הפסקת אש שתהיה מלווה גם בפתיחה הומניטרית של מעברים ועוד הקלות קלות.

יש לחתור לכך שבעוד חודש-חודשיים תתכנס ועידה שתחתור לפירוז. אני לא בעד לקיים מו"מ תחת אש אבל כל עוד מדברים ואין אש צריך למצות את כל האפשרויות".

 

פרי התייחס לתלונות של שרים שהם אינם מעודכנים מספיק, ואמר: "אני חושב שהתלונות של חלק מהשרים נובעות פחות מחוסר עדכון, ויותר מדברים פוליטיים. אין פה בעיה של חוסר עדכון וכל אחד מביע את דעתו. הדיונים בקבינט ממצים ולכל אחד ניתנת הזדמנות להביע את דעתו. בסופו של דבר מישהו צריך לקבל החלטות".

 

מטח רקטות כבד

הפסקת האש קרסה אתמול בצהריים אחרי שיגור רקטות לעבר שטח ישראל. צה"ל הגיב בתקיפות של חיל האוויר, בין השאר על בית בשכונת שייח רדואן בעזה. על פי הודעת בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק, בתקיפה נהרגו אסמה, אשתו של מוחמד דף, ובתו רביעה. בהודעתו אמר אבו מרזוק כי "ישראל הפרה את הפסקת האש בשביל לחסל את דף, אבל אזרחינו נהרגו". מההודעה קשה להבין אם דף נפגע בתקיפה.

 

לקראת הלילה החל מטח רקטות כבד לעבר ישראל. חמאס שיגר עשרות רקטות אל המרכז והדרום בפרק זמן קצר יחסית. כמה מהרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ואחרות יורטו בידי מערכת כיפת ברזל. בחמאס אף ציינו שטיווחו את נתב"ג. מוקדם יותר הונחו תושבים בעוטף עזה להישאר במרחבים המוגנים, ולחלקם הוסבר שהסיבה לכך היא חיסול בעזה. דקות לפני תחילת המטחים עשו אלוף פיקוד דרום ומפקד האוגדה סבב טלפוני ועדכנו את ראשי הרשויות בעוטף שצפוי ירי מאסיבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים