שתף קטע נבחר

צילום: AP

צה"ל חיסל שלושה בכירים בזרוע הצבאית של חמאס, בהם מפקד חטיפת שליט

פעולת חיסול של צה"ל והשב"כ הלילה ברפיח הסתיימה בהישג משמעותי לישראל: ראאד אל-עטאר, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס שעמד מאחורי חטיפת גלעד שליט, חוסל. עמו חוסלו שניים נוספים: מוחמד אבו שמאלה, מפקד החטיבה הדרומית של חמאס, ומוחמד ברהום

אחרי הניסיון לחסל את מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, הצליחו כוחות הביטחון לחסל הלילה (יום ה') שלושה בכירים בארגון הטרור: ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום. חיסול הבכירים בוצע בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וצה"ל. אל-עטאר, מפקד חטיבת רפיח, היה מהאחראים לחטיפתו של גלעד שליט, ואבו שמאלה היה מפקד החטיבה הדרומית של חמאס. חמאס פרסם הודעה שבה הודה כי הבכירים חוסלו.

 

 

זה מה שנותר מהבית שבו שהו בכירי חמאס  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זה מה שנותר מהבית שבו שהו בכירי חמאס (צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ראאד אל-עטאר מקדם את פניו של משוחררי עסקת שליט  ()
ראאד אל-עטאר מקדם את פניו של משוחררי עסקת שליט

אבו שמאלה ואל-עטאר. חוסלו ()
אבו שמאלה ואל-עטאר. חוסלו

משמאל: ראאד אל-עטאר ולצדו מוחמד אבו שמאלה ב-1999 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משמאל: ראאד אל-עטאר ולצדו מוחמד אבו שמאלה ב-1999(צילום: רויטרס)

בהודעת שירות הביטחון הכללי המתייחסת לאל-עטאר ואבו שמאלה נמסר כי "התקיפה בוצעה בעקבות פעילות מודיעינית ומבצעית, שהובילה לאיתור ופגיעה בשני פעילים מרכזיים מלב ההנהגה הצבאית של חמאס".

אבו שמאלה ואל-עטאר עם בכיר חמאס איסמעיל הנייה ()
אבו שמאלה ואל-עטאר עם בכיר חמאס איסמעיל הנייה

איסמעיל הנייה ואבו שמאלה לפני כחצי שנה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איסמעיל הנייה ואבו שמאלה לפני כחצי שנה (צילום: AFP)

ראאד אל-עטאר ()
ראאד אל-עטאר

מוחמד אבו שמאלה  ()
מוחמד אבו שמאלה
 

מוחמד ברהום. חוסל ()
מוחמד ברהום. חוסל

לפי הודעת שב"כ, אל-עטאר נטל חלק בשנים האחרונות בשורה של פיגועים קשים שבהם נהרגו ונפצעו חיילי צה"ל. הוא עמד בראש חטיבת רפיח שהרגה וחטפה את סגן הדר גולדין ז"ל והייתה מעורבת בתקריות נוספות שבהן נפגעו חיילי צה"ל במהלך מבצע "צוק איתן".

 

ביולי 94' הוא השתתף באופן אישי בפיגוע ירי בגבול ישראל-מצרים שבו נהרג

 קצין צה"ל, בספטמבר 2001 הוא היה מעורב בתכנון והוצאה לפועל של ניסיון לפוצץ את מוצב "טרמית". בפיגוע נפצעו אז ארבעה חיילים.

 

בינואר 2002 השתתף אל-עטאר בתכנון פיגוע חדירה למוצב "אפריקה" סמוך לכרם שלום שבו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל, וביוני 2006 תכנן אל-עטאר את הפיגוע בגזרת כרם שלום, שבמהלכו נהרגו שני חיילים ונחטף גלעד שליט.

 

ביתו של אל-עטאר, מהאחראים לחטיפתו של גלעד שליט, הופצץ גם מוקדם יותר במבצע. לאחר הפצצת ביתו פורסמו דיווחים שלפיהם הוא נפגע בתקיפה, אך לבסוף התברר כי הוא לא נכח במקום. במהלך "עמוד ענן" נעשה ניסיון לחסלו מהאוויר, אך הוא כשל.

 

לפי הודעת שב"כ, מוחמד אבו שמאלה (40) נחשב למפקד חמאס הבכיר ביותר בדרום רצועת עזה. בצה"ל מכנים אותו "אלוף פיקוד הדרום של חמאס", משום שהיה אחראי על כל אזור רפיח וחאן יונס בזרוע הצבאית של חמאס. הוא היה חבר ותיק בהנהגה הצבאית של הארגון. הוא החל את פעילותו עם מוחמד דף וראאד עטר בתחילת שנות ה-90.

 

הוא היה מעורב באופן ישיר בביצוע והכוונה של עשרות פיגועים קשים, בהם: רצח קצין צה"ל באזור רפיח ב-1994, פיגועי מנהרות תופעת שבהם נהרגו ונפצעו חיילי צה"ל כמו הפיגועים במוצב "אוחראן" ומוצב JVT ב-2004; הכוונת פיגוע תופת במעבר כרם שלום במאי 2008; הפיגוע בכרם שלום ב-2006 שבו נחטף גלעד שליט ונהרגו שני חיילי צה"ל; חדירת 13 מחבלי חמאס לישראל דרך מנהרה בגזרת סופה במהלך "צוק איתן".

 

בתקיפה ברפיח נהרג גם מוחמד ברהום, פעיל חמאס בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. הוא עסק רבות בהברחות אמצעי לחימה לזרוע הצבאית. בעבר עסק בגיוס כספים בתנועה ואף שהה כמה שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילות זו.

 

בתגובה לחיסול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "המודיעין יוצא הדופן שהביא שב"כ יחד עם יכולת הביצוע המדוייקת של צה"ל אפשרו לנו לקבל את ההחלטה להוציא לפועל את המבצע. בשמי, ובשם כל אזרחי ישראל, אני מודה לאנשי השב"כ ולראשי היחידות המודיעיניות והמבצעיות".

 

לפני הצהריים פגע צה"ל בחוליה של שישה מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי שעסקו בהכנות לירי רקטות ממזרח לשכונת שייח רדואן בעזה. הפלסטינים אומרים כי שלושה מהם נהרגו ושלושה נפצעו קשה. במקביל פגע צה"ל בפעיל טרור בצפון הרצועה. הלילה נפגעו עוד שלושה מחבלים במרכז הרצועה. מאז קריסת הפסקת האש תקף צה"ל יותר מ-150 מטרות טרור.

 

משעל: "לא נתעייף מחודש או שנה"

בתוך כך, ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר בראיון שפורסם היום כי "העם הפלסטיני מכין את עצמו להיאבק עד הסוף במשך 100 שנה. לא נתעייף מחודש או שנה. לא הפרנו את הפסקת האש כפי שישראל טוענת, ישראל משקרת פעם נוספת לקהילה הבינלאומית כפי שהיה בעבר כשהיא רימתה את הקהילה הבינלאומית והפרה את הפסקת האש".

 

לדבריו, הפרת הפסקת האש הייתה טעות מצד ישראל וכי בזמן שהיא עשתה זאת היא כבר תכננה את חידוש התקיפות בעזה. משעל הוסיף כי הטעות הנוספת היא שישראל גרמה לכך שהמשא ומתן בחסות מצרים הגיע למבוי סתום. הוא ציין כי ישראל

דרשה לפרק את הפלגים החמושים בעזה מנשקם, אבל בחמאס סירבו שהנושא יעלה לסדר היום. משעל הבהיר כי מעבר רפיח לא עלה לדיון בשיחות עם ישראל וכי מדובר בנושא בין מצרים לפלסטינים שעלה לדיון רק בשיחות בין הצד הפלסטיני לצד המצרי.

 

משעל אמר: "אנחנו לא מתכחשים לכך שיש מספר ממשלות ומשטרים שלא בעדנו, אבל כל העמים איתנו, ממשלות, הנהגות ובכירים גם בפומבי וגם בחשאי. מי שעומד לצד נתניהו הם מעטים. אנחנו לא מקדישים להם תשומת לב כל עוד האומה לצדנו והיא שמחה וגאה על ההישגים של ההתנגדות". באשר להתלכדות הפלסטינית סביב חמאס בלחימה אמר משעל כי "יש מצב של פיוס פלסטיני ושל התקרבות בעמדות הפלסטיניות. זה ניכר היטב במהלך המלחמה. אנחנו מעוניינים זה שיעמיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים