שתף קטע נבחר

רוסים באוקראינה: פלישה או סיוע הומניטרי?

130 משאיות רוסיות חצו את הגבול. ברוסיה טוענים כי מדובר במשימה הומניטרית, באוקראינה מכנים זאת "הפרת החוק הבינלאומי". איך זה ייגמר?

שיירה רוסית שחדרה לשטח אוקראינה בדיוק לפני שבוע הובילה להשמדת משוריינים ולהסלמה נוספת בעימות בין המדינות, שיירת משאיות אחרת שנכנסה לאוקראינה אתמול מדאיגה אף היא את העולם. בעוד שרוסיה טוענת כי כל המשאיות מכילות סיוע הומניטרי לאזרחים במזרח אוקראינה, הממשל בקייב מתעקש: כניסת השיירה ללא אישור היא הפרת ריבונות.

 

260 כלי רכב, בהם 130 משאיות, המתינו בצד המזרחי של גבול רוסיה-אוקראינה במשך כשבוע בעת שרשויות המכס האוקראיניות נשלחו לבדוק אותם. אתמול נכנסו לאוקראינה כל המשאיות, 12 רכבים ואמבולנס אחד, אף שרק 35 משאיות קיבלו את אישור הרשויות בגבול.

המשאיות בדרך לאוקראינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המשאיות בדרך לאוקראינה(צילום: EPA)

באוקראינה מחו על הפרת הריבונות והנשיא פטרו פורושנקו כינה את כניסת השיירה "הפרה של החוק הבינלאומי", שר החוץ אנדריי דשיצייה אמר כי "גם הרשויות וגם הצלב האדום אינם יודעים מה מכילות המשאיות וזה מדאיג מאוד. מדובר בפלישה ולא ניתן לערוב לביטחונה של השיירה בעת שהיא עוברת באזורי לחימה".

 

גם בעולם הביעו דאגה מהצעד הבוטה של רוסיה. ארה"ב האשימה את רוסיה בהפרת הריבונות האוקראינית ואיימה להטיל עליה סנקציות נוספות. בן רודס, סגן היועצת לביטחון לאומי של ארה"ב, אמר כי אם השיירה לא תצא מאוקראינה רוסיה תישא בהשלכות. אל הקריאה לסגת הצטרפה גם גרמניה בהודעה משותפת של נשיא ארה"ב ברק אובמה וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שטענו כי כניסת השיירה ללא אישור היא פרובוקציה של הממשל במוסקבה.


חיכו ליד הגבול ()
חיכו ליד הגבול
 

ממשרד החוץ הרוסי נמסר בתגובה כי "לכל ניסיון לפגוע במשימה ההומניטארית יהיו השלכות והאחריות להשלכות של הפרעה כזו תהיה על אלו שמוכנים להקריב חיים נוספים למען תחבולות ומטרות גיאופוליטיות".

 

בינתיים השיירה הגיעה לעיר לוהנסק, ושאלת תכולתה ומטרתה נותרה פתוחה. רוסיה טוענת כי המשאיות עמוסות באוכל, מים, גנרטורים ושמיכות ואף איפשרה לעיתונאים להכנס לחלקן. עם זאת, הספקולציות מגיעות מכל עבר. כתב של סוכנות הידיעות AP שעקב אחר המשאיות דיווח כי הרעש שעולה מנסיעתן מעיד כי הן אינן מלאות כלל. ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יטצניוק, טען גם הוא שהמשאיות אינן מלאות ואמר כי מטרתן לייצר פרובוקציה. לדבריו, רוסיה מתכננת לתקוף את השיירה בעצמה וייצר לעצמה עילה לתקיפה נרחבת.

 

גם אם תרחישים אלו לא יתממשו, כניסת המשאיות כבר משפיעות על הלחימה. כוחות הביטחון האוקראינים נאלצים לשנות את פעילותם באזור לוהנסק, עליו הם צרים, מחשש לפגיעה בכוחות הרוסים. פגיעה כזו תעניק לרוסיה לגיטימציה לתקוף בתוך שטח אוקראינה. במקביל, הבדלנים מקבלים סיוע שנחוץ להם מאוד עקב כשלונם בשדה הקרב בתקופה האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המשאיות הרוסיות בדרכן ללוהנסק
צילום: AP
מומלצים