שתף קטע נבחר

כ-100 רקטות נורו היום לדרום ולמרכז; יעלון ממליץ: חשקו שפתיים, אנחנו מתמרנים להסדר

אזעקות נשמעו הערב בערי המרכז. מוקדם יותר נפגע בניין באשקלון. שעות אחדות לפני כן ביקרו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ תושבים בדרום. יעלון אמר לתושבים: "זה יימשך יותר או פחות"

רקטה יורטה הערב (שבת) מעל גוש דן בסופו של יום שבו נורו כ-100 רקטות אל הדרום, השפלה והמרכז. בסביבות 22:23 נשמעה אזעקה בעכו וביישובים נוספים בגליל המערבי. שעות ספורות לפני כן המליץ שר הביטחון משה יעלון לתושבי הדרום "לחשוק שפתיים" ואמר להם: "אנחנו צריכים לראות שאנחנו מתמרנים את זה להסדר מדיני".

 

יעלון וגנץ הגיעו לדרום בעיצומו של סוף השבוע הקשה הזה שבו נהרג הילד דניאל טרגרמן בן הארבע. בגלל המשך הירי ובהמלצת השב"כ עזבו השניים את האזור ולא הגיעו לקיבוץ נחל עוז שבו נהרג הילד.

   

מוקדם יותר נורו רקטות אל יישובי הדרום. בין היתר נורה מטח אל אשקלון. שלוש יורטו ואחת מהן גרמה נזק לבניין בעיר. לאורך כל סוף השבוע נורו רקטות רבות ופצצות מרגמה. "זה יכול להימשך יותר או פחות", אמר יעלון, "בסופו של דבר אני משוכנע שהצד השני במצבו זקוק להפסקת אש יותר מאיתנו וזה יגיע מתישהו". אפילו יותר קרוב ממה שאנחנו רואים מבחינת הניסיון להגיע להפסקת אש".


עם ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון  (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
עם ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

 (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון) (צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)
(צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

יעלון אמר כי "אם חמאס רוצה שתהיה מלחמת התשה, היא לא תהיה לו כדאית והוא יותש לפני שאנחנו נותש". הוא שיבח את צה"ל ואת העומד בראשו, ואמר כי "צה"ל יודע לחשוב יצירתית, יודע לפעול יצירתית". לדעתו, הביקורת על הצבא ועל גנץ היא פסולה ואני חושב שצה"ל ברשות הרמטכ"ל עושים עבודה מצוינת, ימשיכו לעשות עבודה מצוינת, כמובן בהתאם להנחיות הדרג המדיני".

 

 

"אכן ימים לא פשוטים ליישובי עוטף עזה, אבל אנחנו נמצאים במערכה", אמר יעלון לתושבים, "יש לה היבטים מדיניים, יש לה היבטים צבאיים, יש גם היבט חשוב מאוד שהוא יכולת העמידה של ההתיישבות ולא בכדי הצד השני מנסה לתקוף את ההתיישבות ואת יכולת העמידה של ההתיישבות. בסוף אנחנו ננצח. יש פה מבחן של נחישות יש פה מבחן של איתנות, שלנו כחברה וכמובן מבחנים אחרים שאנחנו יודעים מה לעשות בהם".  

 

יעלון אמר כי חמאס אינו חס על אזרחיו, משתמש בהם כמגן אנושי ומוציא להורג אזרחים - אף אחד מהם, לטענתו, אינו קשור לחיסולים. האסון בעזה "הרבה יותר גדול ממה שאנחנו סובלים בצד שלנו", לדברי יעלון. הוא הבהיר שמבצע צוק איתן יימשך, "לא נעצור אותו עד שלא נביא לשקט, ביטחון לתקופה גדולה ככל האפשר. עד שלא נביא שקט מתוך רצועת עזה לתקופה ארוכה אנחנו לא נעצור את המבצע".

דניאל טרגרמן ()
דניאל טרגרמן
 

טרגרמן נהרג מפגיעת פצצת מרגמה ליד בית בקיבוץ. הוא, הוריו ושני אחיו הקטנים ממנו היו בביתם, אך הוא לא הספיק להגיע לממ"ד - ופגיעת הרסיס הייתה קטלנית. אמו גילה סיפרה כי כבר קודם לכן התפוצצה פצצה ליד מבנים בקיבוץ, ובעקבות זאת תכננה המשפחה לנסוע להוריה בקריית אונו. "המזוודות כבר היו מוכנות. רגע לפני הפיצוץ הקטלני יצאתי להוריד את המנשא של אורי (בנה הפעוט) מחבל הכביסה. נכנסתי הביתה והיה 'צבע אדום'. הילדים שיחקו באוהל שהיה

בתוך הבית, ומרגע האזעקה עד הפיצוץ עברו שלוש שניות בלבד. לא הספקנו לאסוף את הילדים ולהגיע לממ"ד".

 

לדבריה, "לדניאל היתה משמעת 'צבע אדום' והוא תמיד מיהר לממ"ד. ברגע הישמע האזעקה הוא ידע מה לעשות ולאן ללכת. תמיד כשכולם היו מגיעים לממ"ד דניאל היה אומר 'עכשיו כולנו בטוחים'. הוא היה ילד יפה, חכם ורגיש. כל כך מתוק. רצינו לראות אותו גדל עם האחים שלו ומממש את עצמו".

יירוט רקטה בשמי גוש דן (צילום: אלי בצרי) (צילום: אלי בצרי)
יירוט רקטה בשמי גוש דן(צילום: אלי בצרי)
 

גורמים ישראלים אמרו כי עדיין לא ברור כמה זמן זה יימשך: "אנחנו ממתינים לראות מה יהיה במצרים, ומה ייצא משם. המסלול הזה עוד יכול לקום לתחיה, ולכן אנחנו בשלב זה ממשיכים להכות בהם. זה יכול להימשך עוד כמה ימים, אבל לא יודעים בדיוק כמה". הגורם אמר כי הממשלה תתמוך בתושבים שירצו להתפנות, "אין משוואה שאומרת שאנחנו מעודדים התפנות, אבל נעזור למי שצריך".

 

בקבינט מציינים כי השרים ניזונים מהערכות הצבא, אמ"ן, שב"כ וכרגע לא ברור מה צפוי בימים הקרובים, מלבד העובדה שהלחימה נמשכת ללא תאריך סיום מוגדר. "אבו מאזן מנסה לשכנע את משעל שהרשות תהיה זו שתיתן את המטריה הבלעדית למהלך של הפסקת אש".

 

גורם מצרי בכיר אומר הערב כי קהיר מתכוננת לקבל את פניהם של המשלחת הפלסטינית והישראלית במסגרת חידוש המשא ומתן העקיף בין הצדדים - אולי עוד השבוע. אותו גורם העריך כי עד מחר תזמין מצרים את ישראל באופן ישיר להחזיר את המשלחת שלה לקהיר. הגורם הוסיף כי אבו מאזן מתעקש על כך שמצרים תמשיך בתפקיד המתווכת במשא ומתן בין הפלגים הפלסטיניים לישראל. אותו גורם האשים כי גורמים חיצוניים ניסו להעביר את המשא ומתן למדינה אחרת, מה שגרם להשהיית המשא ומתן בקהיר. על פי אותו גורם, משעל ואמיר קטאר יישרו קו עם אבו מאזן בעניין המשך התיווך המצרי.

 

"לחמאס נותרו פחות מ-30% מהרקטות"

על פי בכיר בצה"ל, "חמאס מנסה ליצור רלבנטיות באיום לירות לעבר אתרים אסטרטגיים כמו נתב"ג והאסדות". הוא העריך שלחמאס נותרו פחות מ-30%

מהרקטות בארסנל, ובהן עשרות או עשרות רבות של רקטות המסוגלות לפגוע במרכז הארץ. "ביום ה-47 למבצע נמשך הירי קצר הטווח בעיקרו וזה גם עיקר המלאי שנותר לחמאס".

 

לגבי שיגורי הפצמ"רים לעוטף עזה, אמר הקצין כי "בחלק מהמקרים אנו מזהים את החוליות שיורות ולא תמיד אנו יורים למקומות הירי כי הם מאזורים אזרחיים כמו הירי אתמול שממנו נהרג הילד שבוצע מבית ספר בזיתון".

 

להערכת צה"ל, "כל הצדדים רוצים לסיים את העימות". עם זאת, חמאס דוחה על הסף את הדרישה לפירוז רצועת עזה: "הארגון מתעקש על השגת תמורות כלכליות כי אחרת המערכה מבחינתו אינה מוצלחת". הקצין ציין כי חמאס רוצה שהמעברים ייפתחו, "מבלי שהרשות תרוויח מכך הרבה. חמאס דורש לפחות להכיר בהקמת נמל ימי ושדה תעופה ולהכין את הקרקע לשחרור עצירי שליט שנעצרו מחדש".

 

בהכנת הכתבה השתתפו ירון קלנר, גלעד מורג ואיתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון
יעלון וגנץ בסיור בדרום
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון
מומלצים