שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קטאר: לא מסייעים לדאעש, רצח הכתב ברברי

שר החוץ של האמירות דחה בתוקף את הטענות שארצו מממנת את הארגון הקיצוני: "אנו מתנגדים להשקפות הקיצונים, לשיטות הפעולה האלימות שלהם ולשאיפותיהם"

לקטאר נמאס ששמה מוזכר בנשימה אחת עם פעולות דאעש. הוצאתו להורג של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי על ידי הארגון הקיצוני בסוריה זכתה הערב (שבת) לגינוי קטארי. "מדובר במעשה ברברי", אמר שר החוץ חאלד אל-עטייה, תוך שהוא דוחה את הדיווחים, לפיהם מממנת האמירות את פעילות ארגון הטרור המוסלמי הקיצוני.

 

"קטאר אינה תומכת בשום דרך בקבוצות קיצוניות, ובכללן דאעש", אמר אל-עטייה, יממה לאחר התנצלות גרמנית רשמית על התבטאות בנושא של אחד משריה. "אנו דוחים את השקפותיהן, את שיטות הפעולה האלימות שלהן ואת שאיפותיהן". לדבריו, "חזון התנועות הללו עבור האזור לא נתמך על ידינו מעולם ולא יזכה לתמיכתנו בעתיד".

 

ההצהרות הגורפות אינן עולות בקנה אחד עם דיווחי דיפלומטים שטענו בעבר כי קטאר תומכת - לבד ממימון תנועות מתונות יחסית - גם בפעולות האגרסיביות שנועדו לכונן מדינה איסלאמית באזור. שר החוץ של האמירות, עם זאת, הבהיר כי כספה ותמיכתה מופנות להביא לסיום האלימות בסוריה ובעיראק. "הרג אזרחים חפים מפשע וכפיית קרבות אלימים על מאות אלפי בני אדם מסכנות את קיומה של עיראק", הסביר. "אנו תומכים גם באופוזיציה לאסד, ואיננו מעבירים כסף לדאעש ולקבוצות קיצוניות אחרות".

ג'יימס פולי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'יימס פולי(צילום: AFP)
 

להוצאתו להורג של פולי, בן 40 במותו, קדמה הודעת נשיא ארצות הברית ברק אובמה על תחילת המעורבות האמריקנית בעיראק נגד דאעש. לאחר מכן פורסם סרטון שבו נראה העיתונאי בבגדים כתומים, מקריא דף מסרים כשלידו אחד מאנשי דאעש: "אני מבקש מחבריי וממשפחתי שיתקוממו נגד הממשל האמריקני שרצח אותי", אמר: "הוריי היקרים, שמרו על כבודי ואל תסתפקו בפיצוי דל עבור מותי מאותם אנשים שנעצו את המסמר האחרון בארון המתים שלי באמצעות התקיפות האחרונות בעיראק".

 

אובמה עצמו גינה את המעשה ואמר כי "דאעש אינו מדבר בשם אף דת. הקורבנות שלו רובם ככולם מוסלמים, ואף אמונה אינה מנחה את אנשיה לטבוח בחפים מפשע. שום אל אמיתי לא יצדיק מה שהם עושים מדי יום ביומו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים