שתף קטע נבחר

דניאל טרגרמן בן ה-4 הובא למנוחות. האמא: "היית מאושר עד הרגע האחרון"

בבית העלמין באשכול התקיימה הלווייתו של הילד שנהרג מפגיעת פצמ"ר. אמו גילה ספדה: "היינו המשפחה המאושרת בעולם". הנשיא ריבלין: "תושבי נחל עוז, לאף אחד אין זכות לבקש מכם להישאר כאן". נמשך הירי לדרום: יירוטים באשדוד, בשדרות ובבאר טוביה. רקטה התפוצצה בשטח פתוח במרכז

"מתוקי שלנו. אני לא מבינה מה קורה פה בכלל. אני לא מאמינה שאני נמצאת פה בבית העלמין כדי להיפרד ממך. היינו המשפחה המאושרת בעולם ואני לא קולטת. רצינו להגיד לך תודה כי לימדת אותנו לאהוב ונתת לנו אושר. אני מוצאת נחמה בזה שהיית ילד אהוב ומאושר עד הרגע האחרון. רצינו להגן עליך אבל אפילו הצבע אדום לא הציל אותנו. תמיד היית רץ ראשון קראת ליובי שתבוא ותוך שנייה זה נגמר. אלוהים שבשמיים, חזק אותנו, תן לנו כוח להמשיך. אנחנו לא רוצים להיפרד".

 

הלוויה של אזרח רביעי במבצע צוק איתן: דניאל טרגרמן בן ה-4, שנהרג ביום שישי מפגיעת פצמ"ר בבית משפחתו בקיבוץ נחל עוז, הובא הבוקר (א') למנוחות בבית העלמין חבל שלום במועצה אזורית אשכול, ואמו גילה ספדה לו מול מאות הנוכחים.

הלווייתו של דניאל טרגרמן, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של דניאל טרגרמן, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

ההורים גילה ודורון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההורים גילה ודורון(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הנשיא ריבלין בלוויית דניאל טרגרמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא ריבלין בלוויית דניאל טרגרמן(צילום: מוטי קמחי)

דניאל טרגרמן ז"ל ()
דניאל טרגרמן ז"ל
 

האם גילה המשיכה: "אתה אהבת חיי, ילד מושלם, חלומם של כל אבא ואמא. חכם, רגיש, מתקדם לגילך בכל שלב. יפה, כל כך יפה. אני מנסה לעכל את הדברים ולא מצליחה. לא קולטת מה קורה. נתת לנו רגעי אושר ונחת רבים בזמן כל כך קצר. כל כך רצית לגדול, להיות הכי גבוה – הכי חשוב הכי גבוה – ולהיות כבר פרח, ולהיות פרי בגן, ואז לעלות לכיתה א'. אנחנו ההורים הגאים ביותר שיש. רגע לפני הפצמ"ר הקטלני הרכבת עם אבא את האוהל בבית כדי לשחק בו עם יוביק. אבל אפילו הצבע אדום לא הצילה אותך הפעם. הכול קרה כל כך מהר. כשהתחילה האזעקה לקחתי אותך ואת אורי וקראנו לכם לממ"ד. תמיד אתה היית רץ ראשון. הפעם קראת ליוביק לבוא, והיה לך מבט קפוא. הסתכלת על יוביק כשהיית בתוך האוהל ותוך שנייה זה נגמר. איבדנו אותך ונשארנו עם מראות זוועתיים שילוו אותנו כל החיים.

 

"ביקשו מאיתנו להיפרד ממך אתמול בערב. החלטנו לדחות קצת ולהיפרד ממך הבוקר, בשעות היום ולא בחושך. השארנו לך את הצבעים שכל כך אהבת ואת התחפושת של ספיידרמן, גיבור העל שלך. תמיד אמרנו שאתה תהיה המנהיג הצעיר ביותר בעולם שגם יביא את השלום. אז אם לא בחייך נקווה שבמותך. יש לי עוד הרבה מה לומר לך אבל אומר זאת בלב".

 

בהלוויה השתתף נשיא המדינה ראובן ריבלין, והוא אמר: "דניאל, ילד יקר, ראיתי אותך אתמול, גיבור של אבא ואמא, לבוש במדי נבחרת ארגנטינה, מלא באושר. חשבתי עליך ועלינו. ילד שאוהב את יובל המבולבל ואת מעשה בחמישה בלונים. ילד שלא תמיד רוצה לישון לבדו לכן אמא ואבא מחבקים אותו. קטן מדי לחצות כביש כי זה מסוכן וגדול מספיק לדעת מה צבע אדום כי זה גם מסוכן. אתה הילד של כולנו. אנו מלווים את הילד שלמענו לחמנו.

 

"קיבוץ נחל עוז, שילמתם בדם שאין לו מחיר. אין לאיש זכות לדרוש מכם להישאר כאן, אך אנו מבטיחים לכם שאתם לא לבד. מדינה שלמה מחבקת אתכם. אנחנו מלאי התפעלות מתעצומות הנפש שלכם. אתם המשעול הראשון והאחרון. מכאן ננצח ונתגבר. דור ההתיישבות ממשיך ובונה כאן. דניאל, לנצח נזכור את החיוך. היה שלום ילד אהוב".

לקראת הלוויה בבית העלמין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לקראת הלוויה בבית העלמין(צילום: מוטי קמחי)

גם הבוקר נמשך הירי מרצועת עזה ליישובי הדרום. מ-6:00 בבוקר הופעלו שוב ושוב אזעקות צבע אדום ביישובי עוטף עזה, בין השאר במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. כמה רקטות ופצצות מרגמה התפוצצו ליד יישובים וכמה בשטחים פתוחים, ונזק נגרם לכבל חשמל. מעט אחרי 9:00 נורו רקטות גם לעבר אשדוד, גן יבנה ומועצת חוף אשקלון. דווח על יירוט בשמי אשדוד. אחרי 10:00 יורטה רקטה מעל שדרות. ב-11:40 שוב הופעלו האזעקות באזור אשדוד, מועצת חוף אשקלון וגן יבנה. דווח על יירוט אחד בשמי חוף אשקלון ואחד בגן יבנה. לקראת 12:00 נורתה רקטה לאזור המרכז התפוצצה בשטח פתוח.

 

בהלוויה של דניאל טרגרמן השתתף יו"ר המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, והוא אמר: "ביום שישי נכנסתי לבית אחרי הפגיעה וראיתי את האוהל של דניאל. לרגע דמיינתי איך הוא משחק שם ומנצח מפלצות רעות. אבל בעולם שלו הרעים ניצחו. האוהל, המקום הבטוח, נפגע. זה המקום הבטוח שהמדינה צריכה לתת. בהיעדר דרך של 14 שנה, דניאל הוא זה שמשלם את המחיר. גילה ודורון האהובים, כולנו כאן לאהוב ולתמוך בכם".

 

הגננת של דניאל, עדי שגיא: "הדעת אינה קולטת שאני מדברת עליך בלשון עבר. לא הספקתי להיפרד ממך. נאמר לי שבשבוע האחרון היית שקט מאוד, ואני שואלת, אולי היית צריך אותי? היה לנו קשר מיוחד, ועצוב לי. אהבנו לאהוב אותך".

 

דניאל טרגרמן ז"ל ()
דניאל טרגרמן ז"ל

טרגרמן נהרג מפגיעת פצצת מרגמה ליד בית בקיבוץ. הוא, הוריו ושני אחיו הקטנים ממנו היו בביתם, אך הוא לא הספיק להגיע לממ"ד - ופגיעת הרסיס הייתה קטלנית. אמו גילה סיפרה כי כבר קודם לכן התפוצצה פצצה ליד מבנים בקיבוץ, ובעקבות זאת תכננה המשפחה לנסוע להוריה בקריית אונו. "המזוודות כבר היו מוכנות. רגע לפני הפיצוץ הקטלני יצאתי להוריד את המנשא של אורי (בנה הפעוט) מחבל הכביסה. נכנסתי הביתה והיה 'צבע אדום'. הילדים שיחקו באוהל שהיה בתוך הבית, ומרגע האזעקה עד הפיצוץ עברו שלוש שניות בלבד. לא הספקנו לאסוף את הילדים ולהגיע לממ"ד".

 

טרגרמן היא דוברת המועצה האזורית מרחבים ובעלה דורון הוא אדריכל נוף. היא במקור מקריית אונו, והוא משדי אברהם. לפני שנים הם עברו לקיבוץ, ויחד גידלו שם את שלושת ילדיהם.

פרט לדניאל ז"ל נולדו לשניים גם יובל, בת 3, ואורי, בן חצי שנה.

 

טרגרמן סיפרה שלדניאל הייתה משמעת "צבע אדום" והוא תמיד מיהר לממ"ד. "ברגע הישמע האזעקה הוא ידע מה לעשות ולאן ללכת", אמרה. "תמיד כשכולם היו מגיעים לממ"ד דניאל היה אומר 'עכשיו כולנו בטוחים'. הוא היה ילד יפה חכם רגיש. כל כך מתוק. רצינו לראות אותו גדל עם האחים שלו ומממש את עצמו".

 

שגיא, גננת בגן "סביון" ביישוב, ליוותה מתחילת מבצע "צוק איתן" את ילדי הגן ומשפחותיהם. ילדי הגן - "דור הקסאמים" כהגדרתה - כבר מתורגלים בכניסה למרחבים המוגנים. "הילדים היו מאוד חרדים במהלך השנה. כל הזמן הייתי אומרת להם 'אני שומרת עליכם'. כל פעם שיש 'צבע אדום' אנחנו נכנסים למרחב המוגן ושרים שיר מיוחד. עכשיו אני לא יודעת מה יהיה ב-1.9. אני רק יודעת שאהיה עם הילדים, היכן שלא יהיו, ועם ההורים שלהם שזקוקים לי לא פחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים