שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רופא: אפילו כוסית אחת בהריון תגרום נזק לעובר

  אלכוהול, אפילו בכמות מזערית, מזהירים רופאים, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לעובר, למרות שלא ידוע מאיזו מאיזו כמות כבר נוצר הנזק שעלול להוביל לבעיות התפתחות והתנהגות, קשיי קשב וריכוז, ליקויי שפה ודימוי עצמי פגוע. ענת (שם בדוי) מספרת ל"זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות" על ההתמודדות עם בנה המאומץ שלוקה בתסמונת

  הם היו כבר הורים לבן ולבת קטנים כשהחליטו לפתוח את ליבם ואת ביתם לילד נטול משפחה. הם לקחו בחשבון את ההשלכות שעשויות להיות לעובדה שנולד לאם נרקומנית, לכך שהעביר את שנת חייו הראשונה במוסדות, והתכוננו לבעיות האופייניות הנלוות לאימוץ.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  לכן לא נבהלו כשעדיין לא דיבר בגיל שנתיים וחצי וכשהתנהגותו הייתה היפראקטיבית באופן חריג. רק כשהיה כבן 4 וחצי וסבל מבעיות שפה ומבעיות התנהגות קשות ביותר, גילו כי יריב (כל השמות בכתבה בדויים) סובל מתסמונת האלכוהול בעובר.‬

   

  "לקראת האימוץ קראתי את הספרות בעניין ההשפעה האפשרית של הרואין על התפתחות ילדים והבנתי שהיא מועטה‭,"‬ מספרת ענת, אמו של יריב. "התכוננו לבעיות כאלה ואחרות שקשורות לעצם האימוץ, אבל שום גורם לא ידע דבר ולא אמר דבר על אלכוהול.

   

  לשמור על בריאות העובר

  "לא ידוע מה כמות האלכוהול שגורמת לנזק לעובר

  שו"ת: כמה אלכוהול מותר לשתות בהריון?

  10 מזונות שחשוב לאכול בהריון - בשביל התינוק

   

  "כשהתקשינו להתמודד עם ההתנהגות הסופר-היפראקטיבית שלו, פנינו למומחה להתפתחות הילד. הוא אמר לנו שהילד היפראקטיבי, והמליץ להמתין עד שיהיה בן 6 ואז ניתן יהיה לתת לו תרופות מתאימות. גם הוא לא העלה כלל את האפשרות שזה קשור לנזקי אלכוהול שספג יריב כעובר. בדיעבד התברר שיריב לא היפראקטיבי. הוא נרגע אבל התחילו אצלו הפרעות קשב וריכוז  קשות, ובמקביל נמשכו בעיות השפה והתעצמו הבעיות ההתנהגותיות.

   

  "אלה היו שנתיים של סיוט מתמשך. הילד לא הבין מה זה ‭,אל‬ הוא רץ כל הזמן, פירק כל דבר אפשרי בבית כולל מכשירי חשמל, שפך דברים, לא הצליח לבטא את רצונותיו ואז היה מתוסכל נורא, וחזר שוב ושוב על אותן טעויות ללא יכולת להבין שאלה טעויות. נשאבנו לטיפול בו ולהשגחה עליו על חשבון ילדינו האחרים, משום שכל שנייה שלא הסתכלנו עליו גבתה מחיר.

   

  "יריב היה מרביץ, דוחף וצועק, לא מציית, לא מסוגל לשבת לצפות בטלוויזיה, לא מסוגל לשבת לי על הברכיים ליותר מדקה כדי לקבל חיבוק. גם חברתית התפקוד שלו היה ונשאר לקוי. הוא לא מסוגל לקלוט ניואנסים חברתיים ולא מצליח להשתלב בחברה ולכן עד היום, והוא כבר בן ‭,14‬ אין לו חברים‭."‬

   

  רעל למערכת העצבים

  "אלכוהול הוא החומר הכי רעיל למערכת העצבים בזמן ההיריון, והוא מסוכן יותר מסמים, שכמעט לא מזיקים לעובר, ומסיגריות‭,"‬ מסביר ד"ר יהודה סנצקי, מנהל המרפאה לאבחון וטיפול בילדים שנחשפו לאלכוהול במהלך ההיריון במרכז שניידר לרפואת ילדים.

   

  "השפעתו של האלכוהול ידועה לאורך ההיסטוריה, אבל רק בארבעת העשורים האחרונים עלתה המודעות לה בקרב הרופאים. תסמונת האלכוהול בעובר המלאה היא נדירה מאוד, וגורמת לכך שהילד הפגוע יסבול מפגיעות גופניות מולדות, מבעיות התפתחותיות, מליקויי למידה ומקשיי התנהגות לכל אורך חייו. יש קשת שלמה של בעיות האופייניות לילדים שנחשפו לאלכוהול כעוברים, כי האלכוהול עובר באופן חופשי דרך השליה לדם העובר. היום ברור שגם שתיית אלכוהול חד-פעמית בזמן ההיריון עלולה ליצור נזק בלתי-הפיך.

   

  "‭1%-כ‬ מהתינוקות סובלים מביטויים שונים של הספקטרום הזה FASD - Fetal Alcohol Spectrum מהפרעות התנהגות שונות. לכן ארגון הבריאות האמריקני ממליץ חד-משמעית לנשים המתכננות היריון ולנשים הרות להימנע לחלוטין מאלכוהול. חשיפה לאלכוהול במהלך ההיריון היא הפגיעה ההתפתחותית העצבית השכיחה ביותר שניתן למנוע פשוט על ידי הימנעות מצריכת אלכוהול‭."‬

   

  תווי פנים מובהקים

  זה אולי נשמע פשוט, אבל המציאות מלמדת אחרת. סקר שערכו מומחי שניידר בשיתוף הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול בקרב ‭4,000-כ‬ יולדות ברחבי הארץ העלה כי ‭75%‬ מהן לא קיבלו כל מידע בנושא הזה במהלך מעקב ההיריון שלהן. למרות זאת הן נמנעו משתיית אלכוהול. ‭15%‬ מהיולדות דיווחו ששתו כמות מסוימת של אלכוהול בתקופת ההיריון ‭1.5%-ו‬ מהן אף דיווחו על צריכת אלכוהול מסוכנת.

   

  "אנחנו עדיין לא יודעים איזו כמות גורמת נזק, אבל די ברור שככל ששותים יותר, יהיו יותר נזקים לעובר‭,"‬ אומר ד"ר סנצקי. "ההשפעה תלויה גם במצב התזונתי של האם, ברמת האנזים שמפרק את האלכוהול שיש לה ‭.'וכו‬ לכן עדיף פשוט להימנע מאלכוהול בתשעת חודשי ההיריון‭."‬

   

  במקרים הבודדים שבהם מתגלה התסמונת המלאה, כפי שקרה אצל יריב, יתפתחו סימנים מובהקים בפניו של התינוק לקראת גיל שנה: ראש קטן, שפה עליונה צרה, אף קצר וסולד, פילטרום ‭,Philtrum(‬ החלק בין האף לשפה העליונה( שטוח ולחיים שטוחות.

   

  אליהם נוספים בהמשך עיכוב גדילה, בעיות נוירולוגיות, עיכוב התפתחותי שיתבטא בחוסר קוגניטיבי או ביצועי, עיכוב בהתפתחות המוטורית, הפרעת קשב או פעלתנות-יתר, פגיעה ביכולות החברתיות וכן בעיות תחושתיות, בעיות זיכרון ושפה ועוד.

   

  בהיעדר מידע מוקדם על חשיפה לאלכוהול בהיריון, ממליץ ד"ר סנצקי שרופאים יתרגלו לבחון את תווי פניהם של כל הילדים המאובחנים כסובלים מבעיות קשב וריכוז. הטיפול בילדים האלה אמנם אינו שונה, אולם להדרכה הטיפולית שמקבלים ההורים יש ערך רב, גם במטרה למנוע חשיפה עוברית עתידית לאלכוהול בתינוקות הבאים במשפחה.

   

  התמודדות קשה מנשוא

  במקרה של יריב, מי שהבחינה במבנה פניו הייחודי הייתה פסיכיאטרית שהגיעו אליה. ענת מספרת כי הפסיכיאטרית הבהירה להם שיריב סובל מתסמונת האלכוהול בעובר, ופתחה להם פתח לתקווה. "ברגע הראשון לאחר שהיא אמרה שזה העניין הייתי בהלם, לא הבנתי מאיפה זה נפל עליי בכלל‭, 

  מספרת ענת. "אבל אחר כך, כשקראתי על התסמונת, פתאום הכל הסתדר לי והייתה הקלה גדולה.

   

  בלתי-אפשרי לגדל ילד שלא קולט מה לא בסדר בהתנהגות שלו, שלא מדבר, ומצד שני יש לו יכולות פיזיות מפותחות מאוד. ההתמודדות היומיומית קשה מנשוא, אבל ברגע שהבנו מה המקור לזה - יכולנו להתנהג בהתאם. לקחנו את יריב לטיפולים התנהגותיים, הצמדנו לו סייעת בבית הספר, והוא הולך באופן קבוע לטיפול רגשי פרטני וקבוצתי.

   

  "יריב הוא ילד אינטליגנטי מאוד, יכולותיו בתחום המתמטי נמצאות מעל הממוצע, הוא ספורטאי מצטיין, ועם התרופות המתאימות - המצב השתפר לאין ערוך. היום אני בתחושה שאם אני משקיעה בו - יש תקווה. אבל עדיין קיים החשש שהוא לא יתגבר על הפערים והחוסרים שיש לו. השיפוט המוסרי שלו לוקה בחסר והוא חוטף מאיתנו צעקות ונזיפות על התנהגות שאיננה מקובלת, כי הציפיות שלנו ממנו גבוהות.

   

  אבל הוא ילד חם ועצמאי והוא משתדל מאוד, ובעצמו שואף ליותר בתחומים שקשים לו. לצערי, המוגבלות שלו פוגעת לו מאוד בדימוי העצמי‭."‬

    

   

  ב ‭9.9-‬ יצוין ברחבי העולם יום המודעות לנזקי האלכוהול לעובר.  במסגרתו ד"ר סנצקי יציב שלטי אזהרה לנשים הרות ולכאלה המתכננות להרות בכמה פאבים בתל-אביב, כמו כן יתקיים ביום הזה יום עיון בשניידר בהשתתפות מומחים לנושא.

   
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לא מומלץ לשתות אלכוהול בהריון
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים