שתף קטע נבחר

"הכתב נרצח, אך סרטון עריפת הראש בוים"

היעדר הדם, ה"בליפ" וקור הרוח של המוצא להורג: מומחים בריטים ניתחו את סרטון הווידאו שפרסם דאעש וזעזע את העולם. לטענתם, העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי לא הוצא להורג מול המצלמה אלא רק לאחר צילום הסרטון

סרטון הווידאו שתיעד את הוצאתו להורג בסוריה של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי זעזע את העולם כולו מאז פרסומו בשבוע שעבר, אלא שמומחים בריטים טוענים שהוא בוים. העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח היום (יום ב') שמומחים בריטים סבורים שפולי באמת הוצא להורג, אך רק לאחר צילום הסרטון ולא מול המצלמה כפי שביקשו להראות בארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

עוד חדשות בעולם :

אובמה הופתע: מצרים והאמירויות תקפו בלוב

מרוץ לזהב ונפט. הפוליטיקה של הקוטב הצפוני

באמצע המלחמה בדאעש: דגל ישראל בעיראק

נחש קוברה נהרג - הראש שלו הכיש את השף

 

לטענת המומחים, האיש בגלימה שחורה ומבטא בריטי שתועד עם סכין לצדו של העיתונאי האמריקני לא היה זה שהוציאו להורג, אלא רק "דוגמן" למצלמה. "אני חושב שהסרטון בוים", אמר מומחה אחד. "התחושה שלי היא שההוצאה להורג התבצעה כנראה אחרי שהמצלמה הפסיקה לעבוד".

 

האיש בגלימה השחורה אינו הרוצח? ()
האיש בגלימה השחורה אינו הרוצח?

פולי במהלך עבודתו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פולי במהלך עבודתו(צילום: AFP)

"לאחר כמה הגדלות, אפשר לראות את הסכין עוברת על גרונו של פולי שש פעמים לפחות, ללא כל סימן של דם, ואז מופיעה תמונה שחורה במסך", אמרו המומחים לעיתון "טיימס" הלונדוני לאחר בדיקת הסרטון שאורכו ארבע דקות וארבעים שניות.

"בעיה" נוספת שאיתרו המומחים בסרט היא שבמהלך הדברים שנשא העיתונאי האמריקני נשמע צליל "בליפ" שעשוי להעיד על כך שהוא נדרש לחזור על חלק מדבריו.

 

ספק נוסף עלה בעקבות התנהגותו של פולי לאורך הסרטון כולו. ניתן היה לצפות שהוא יהיה מתוח ונסער בטרם הוצאתו להורג, טוענים המומחים, אולם במהלך הסרטון הוא נראה ונשמע רגוע ביותר. אך בדבר אחד אין כאמור ספק - שהעיתונאי האמריקני נרצח על ידי הארגון הסוני הקיצוני. "אף אחד לא מטיל ספק בכך שבנקודה מסוימת ההוצאה להורג התרחשה", קבעו המומחים, שבעבר עבדו עם ממשלת בריטניה.

 

בינתיים, ארצות הברית מכינה אופציות צבאיות כדי להפעיל לחץ על ארגון דאעש בסוריה. כך מסר היום הצבא האמריקני. גורמי ממשל נזהרו יותר בהתבטאויותיהם ואמרו כי לא התקבלה כל החלטה להרחיב את הפעולה הצבאית האמריקנית מעבר לתקיפות אוויריות מוגבלות בעיראק.

 

עד כה התעקש נשיא ארה"ב ברק אובמה על מערכה צבאית מוגבלת בעיראק שנועדה להגן על דיפלומטים ואזרחים אמריקנים בעיראק שנמצאים תחת איום. אלא שגורמים בממשל לא פסלו אפשרות להסלמת הפעולה הצבאית נגד "המדינה האיסלאמית", שבתקופה האחרונה הגבירה את איומיה על ארה"ב.

 

ראש המטות המשולבים של הצבא האמריקני, גנרל מרטין דמפסי, אמר בשבוע שעבר שאם רוצים להילחם בדאעש בצורה יעילה ולחסלו יש לעשות זאת בעיראק ובסוריה. דוברו של דמפסי אישר כי כל האופציות הצבאיות נבחנות, והדגיש את הצורך ביצירת קואליציה של מדינות אזוריות ואירופיות להילחם בארגון הסוני הקיצוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הסרטון בוים?פולי והאיש בגלימה השחורה
מומלצים