שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, רויטרס, AFP

ירי מצפון ומדרום, ומו"מ תחת אש. חמאס: מחכים לתשובה מנתניהו

מגעים תחת אש להפסקת אש נוספת: אחרי ירי של 130 רקטות מעזה ושתי קטיושות מלבנון אמרו הפלסטינים כי טרם קיבלו תשובה מישראל להצעה המצרית האחרונה. גורם מדיני: "ישראל דחתה כמה טיוטות". נתניהו לא זימן את הקבינט מאז העימות האחרון. התחליף: שיחות אישיות עם השרים

הודעה רשמית עדיין אין, אבל למרות ירי של כ-130 רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה ועוד שתי קטיושות שהכניסו את תושבי הגליל העליון למרחבים המוגנים - נמשכים המגעים תחת אש, לקראת הפסקת אש נוספת. גורמים פלסטינים שונים הדגישו אמש (יום ב') כי הכדור כרגע נמצא בידי ישראל. "עוד לא קיבלנו תשובה", אמרו כמה מהם. בינתיים נמשך הירי מרצועת עזה: בשעה 6:30 נורה מטח רקטות לשפלה ולגוש דן, אזעקה נשמעה בין היתר בתל אביב.

 

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, התייחס למשא ומתן ואמר: "אנחנו יכולים לומר שיש מגעים והם נמשכים. המאמצים מתקדמים יותר מבעבר, אבל לא קיבלנו תשובה נחרצת מישראל. אנחנו מוכנים לדון בשלב מאוחר יותר בסוגיות השנויות במחלוקת: הנמל הימי, האסירים ושדה התעופה". אבו זוהרי הוסיף כי "מה שחשוב בשלב זה הוא הפסקת התוקפנות הישראלית, פתיחת המעברים ושיקום הרצועה".

 

חבר המשלחת הפלסטינית לקהיר, קייס עבד אל-כרים, ציין אף הוא כי "טרם התקבלה תשובה מישראל לגבי ההצעה המצרית האחרונה". לדבריו, "ההתייעצויות בין הפלגים הפלסטיניים בעניין היוזמה המצרית נמשכות. נקבל את ההחלטה אחרי שנדע מה היא העמדה הישראלית". 

 

מלחמת התשה, כותרות נוספות

סבתו של דניאל הטיחה באהרונוביץ': אי אפשר ככה

הארנק של הפצוע נשאר בעזה: "שיהיה להם לתרופות"

חקירת צוק איתן: יש מחליפה לארוסת ג'ורג' קלוני

תיעוד: ירי למרכז ממתחם פליטים - והשמדה

 

סגן מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, אמר כי המשלחת הפלסטינית מתייחסת בחיוב להצעה המצרית להפסקת אש על בסיס פתיחת המעברים, שיקום הרצועה והפסקת האש. לדבריו, "אנחנו מחכים לתשובה הישראלית בנוגע להצעה המצרית". לפני כן טען נציג הג'יהאד האיסלאמי לקהיר כי "אנחנו הולכים לכיוון של הפסקת האש", וגם גורם מצרי אמר דברים דומים: "אנחנו מתקרבים להכרזה על הפסקת אש".

 

אז הצדדים מתקרבים, אבל הם עדיין לא שם. בעוד שגורמים במשלחת הפלסטינית הודיעו כבר כמה פעמים כי הם מוכנים לקבל את היוזמה המצרית להפסקת אש ארוכה, בישראל עדיין לא מוכנים לתת תשובה חד משמעית והפינג-פונג בין ירושלים לקהיר נמשך. גורם מדיני המעורה בפרטי המגעים מסר הלילה ל-ynet כי "ישראל דחתה ביממה האחרונה כמה טיוטות שנשלחו לכאן. אנחנו לא מוכנים לתת לחמאס הישגים אחרי כל מה שעברנו כאן מאז תחילת המבצע".

 

שנת הלימודים מתקרבת, והירי נמשך

עם זאת, בישראל מאשרים כי החתירה היא להפסקת אש ולהרגעת השטח, למצב שבו יתנהלו שיחות להסדרה ולהסכמה. בישראל מסרבים לתת עדיין תשובה חד משמעית, בין היתר מחשש לעוד הפרה של הפסקת אש, הפעם לפני פתיחת שנת הלימודים. ראש הממשלה בנימין ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון מנסים למנוע תמונות האפשריות של בתי ספר ריקים בדרום הארץ בתחילת החודש הבא, ולכן דורשת ישראל כי הירי לא יחודש לאורך זמן וכי גם אם המגעים להסדרה ייתקלו בקשיים, חמאס יבטיח כי לא ישבור את הכלים.

 

גורם מדיני ישראלי ציין הלילה כי "אין לדעת היכן הדברים עומדים, אבל יש תכונה וניסיון לגבש הסכמה בנוגע להפסקת האש. עוד לא ברור מתי היא תיכנס לתוקף, אבל הכול נמצא בשיחות קדחתניות וזה יכול להתרחש". פקיד ישראלי בכיר הבהיר במהלך היום כי ישראל לא תסרב להפסקת אש, אם אכן יתברר כי מדובר בהפסקת אש שתחזיק מעמד. כמו כן, ההערכה היא כי אם הפסקת האש לא תקרוס, הרי שיתחדשו גם השיחות העקיפות מול חמאס, בניסיון לגבש הבנות שימנעו חזרה לסבב אלימות נוסף.

 

ישראל, וזה כבר הובהר בעבר, לא מתנגדת לפתיחת מעברים קרקעיים על מנת להכניס ציוד לעזה, אולם דורשת מנגנון שיפקח על חומרים כמלט, ששימשו בעבר את חמאס ליצירת מנהרות טרור. כמו כן, ישראל לא מתנגדת להרחבת מרחב הדיג בכמה מיילים, ואין לה גם התנגדות לפתיחת מעבר רפיח, בעיקר אם המנגנון שישלוט בו יורכב מאנשי הרשות הפלסטינית. ישראל מתנגדת עם זאת להקמת נמל בעזה, ודורשת את פירוז הרצועה, דרישה שבשלב זה חמאס מתנגד לה מכול וכול.

 

"נתניהו משתמש במידע המודיעיני ככלי מול השרים"

בתוך כך, סוערות גם הזירה המדינית והזירה הפוליטית. בניו יורק מנסות כמה מדינות מערביות לגבש הצעת החלטה שתביא לסיום הלחימה בעזה, עם קריאה מפורשת לפירוז הרצועה. אלא שגם בישראל וגם בארה"ב, המתואמות ביניהן, מאמינים כי רק הסכם שיושג בתיווך מצרי יהיה ניתן לאכיפה ולמימוש בשטח. על כן, דוחפת ישראל לגיבוש מסמך מצרי, שיכלול גם את השבת הרשות הפלסטינית לעזה, כחלק מהניסיון להחליש את כוחו הפוליטי של חמאס בעזה.

 

עם זאת, הלילה דווח כי ארה"ב הכינה הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם על הפסקת אש. גורם מדיני בארה"ב מסר כי מתקיימים דיונים עם גרמניה, צרפת, בריטניה וירדן, שהציגו גם הן נוסחים להחלטה בנושא במועצת הביטחון, על שילוב ההצעות והגשת הצעה משותפת.

בנוסף, דוחף שר האוצר יאיר לפיד ליוזמת הוועידה האזורית שלו. הוא דן בסוגיה גם עם נציגי ממשלת גרמניה, שהבטיחו לנסות ולגשש במדינות ערביות במזרח התיכון לגבי מוכנותן להשתתף בוועידה כזו. לפיד מקדם את הנושא גם אצל נתניהו, ודורש ממנו לחדש את המסלול המדיני לאחר שהלחימה תסתיים.

 

נתניהו לא זימן את הקבינט מאז שנזף בשריו בפומבי על התנהגותם ועל ההדלפות מהישיבות, וכתחליף הוא מקיים שיחות אישיות עם השרים. אלא שלא כל השרים מקבלים את אותו המידע. "אין ספק שהוא משתמש במידע ככלי", אמר בכיר בקבינט. "הוא מאס במריבות ומצא את הדרך איך לעדכן, וגם איך למנוע עימותים ומריבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גל
הפגיעה בקניון באשדוד
צילום: גל
מומלצים