שתף קטע נבחר

תוספת סיכון: כמה מרוויח לוחם דאעש

400 דולר בחודש לרווק, 100 דולר נוספים לכל אישה: לפי דיווחים בסוריה, ארגון הג'יהאד האכזרי מתפקד גם כעסק כלכלי המספק משכורות משתלמות למדי לאנשיו. אחד ממקורות ההכנסה של הארגון הוא עסקות מכירה של גופות קורבנותיו חזרה למשפחותיהם

אכזרי, בלתי ניתן לריסון, המטרה הבאה של ארה"ב ואירופה - רבות כבר נכתב על ארגון הג'יהאד הקיצוני דאעש ("המדינה האיסלאמית") שהשתלט על חלקים נרחבים בסוריה ובעיראק. מה שנדחק לשוליים היא העובדה שהארגון הוא גם גוף כלכלי מרוויח לכל דבר, המניב גם משכורות ותנאי העסקה מכובדים לאנשיו.

 

עוד כתבות בנושא דאעש :

אימת דאעש: למה הם עורפים ראשים?

בלגי בן 13 עם קלצ'ניקוב: הילד של דאעש

בת 22 רוצה להיות "המחסלת ה-1 של דאעש"

 

לפי נתונים שפרסם ארגון זכויות אדם סורי, שכרו של לוחם דאעש רווק מגיע ל-400 דולר בחודש, כמעט פי שתיים משכרו של פקיד ממשלתי זוטר במשטרו של בשאר אסד. לוחם נשוי ובעל משפחה זוכה לתוספת של 50 דולר בחודש לכל ילד ו-100 דולר נוספים בחודש לכל אישה - כלומר לוחם שגם נשוי כמצוות האיסלאם ל-4 נשים וגם אב לילדים - מקבל שכר של למעלה מ-1,000 דולר בחודש.

 

בנוסף, לוחמים בעלי משפחות זוכים למגורים שמסופקים על ידי הארגון וכן לדלק בחינם בתחנות הדלק שנמצאות באזורים הנשלטים על ידי הארגון הקיצוני.

 

לוחמי הארגון מחוץ לסוריה, כמו אלו שמקורם באירופה למשל, זוכים לכל התנאים הנ"ל וכן לתוספת הגירה מיוחדת בגובה של 400 דולר בחודש.

 

כתבות נוספות מאת דורון פסקין :

דיווח: גז מאלג'יריה יימכר לישראל דרך מצרים

הארגון שהפך את החטיפות לעסק משתלם

סקר: הפלסטינים חוששים למצבם הכלכלי ורוצים להגר

 

עסקאות למכירת גופות

מקור רווח נוסף של הארגון הוא ניהול עסקאות למכירת גופות הקורבנות שלו. על פי מקורות בעיראק, בתחילת השבוע מכר הארגון את גופתו של אחד ממנהיגי הנקשבנדי (אחד מזרמי האיסלאם הסוּפי) ואת גופות שלושת מלוויו חזרה למשפחתו תמורת 50 אלף דולר, לאחר שהוצאו להורג על ידי אנשי הארגון לפני כשבועיים בצפון עיראק.

 

לפי הדיווחים, המכירה התבצעה דרך מתווכים מקומיים שגזרו קופון מהעסקה. בתחילה דרשו אנשי הארגון 150 אלף דולר, אך בעקבות התמקחות סוכם על מחיר נמוך יותר. על פי דיווחים בצפון עיראק, עסקאות דומות בוצעו בין הארגון ובין משפחות אמידות נוספות שביקשו לקבל לידיהן את גופות יקיריהן לאחר שהוצאו להורג על ידי פעיליו.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לוחמי דאעש. מרוויחים פי 2 משכרו של פקיד במשטר אסד
צילום: AP
מומלצים