שתף קטע נבחר

בגלל צוק איתן: קיצוץ רוחבי של 1.5 מיליארד

ראש הממשלה, שר האוצר, ונגידת בנק ישראל, החליטו על קיצוץ בתקציב שיעלה לאישור הממשלה ביום ראשון. הקיצוץ יחול על כל סעיפי התקציב - למעט הביטחון וסעיפים חברתיים, וימנע העלאת מסים בשנה הבאה

הממשלה תדון ביום ראשון בהצעה לקצץ 1.5 מיליארד שקל בתקציב המדינה לשנה זו, כדי לממן את כל הוצאות מבצע "צוק איתן" כבר בשנה זו. על הקיצוץ הרוחבי הוחלט בישיבה שקיימו היום (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. הוא יחול על כל סעיפי התקציב - למעט תקציב הביטחון וסעיפים חברתיים, כמו סיוע לניצולי שואה וקצבאות לנכים, זקנים ומעוטי יכולת.

 

פלוג תמליץ ללפיד: אין מנוס מהעלאת מסים

הריבית בשפל: איך זה ישפיע עלינו?

ההאטה מתגברת: המשק צמח ב-1.7% בלבד

לפיד: "נספוג את 'צוק איתן', לא נעלה מסים"

 

הקיצוץ, יחד עם סכומים שהועברו כבר או יועברו למשרד הביטחון מסעיף הרזרבה הכללית, יאפשר לממן את כל העלויות הנובעות מהלחימה במבצע צוק איתן כבר בשנה זו. כך ניתן יהיה להימנע מהעלאות מסים בשנה הבאה. שר האוצר עמד בפגישה על דעתו כי לא יהיו העלאות מסים ולא תבוטל הטבת מע"מ 0% על דירות לזוגות צעירים, בטענה כי דווקא לנוכח נתוני הצמיחה החלשים שמציג המשק לאחרונה, יש להימנע מהעלאות מסים שידכאו את הצריכה ואת ההשקעות במשק.

 

במהלך הפגישה עלו לדיון השלכות המבצע על תקציב 2015. במשרד האוצר מציעים לקבוע את יעד הגירעון על 3.1% ולהגדיל את התקציב השוטף של מערכת הביטחון בסכום של 2.5 מיליארד שקל, במקום 1 מיליארד שקל, כפי שתוכנן במקור. הגדלת תקציב הביטחון תתאפשר מהכלה של הקיצוץ הרוחבי שיאושר ביום ראשון גם על השנה הבאה ומשורה של העברות כספים מסעיפים תקציביים אחרים.

 

ראש הממשלה העלה בפגישה את נושא הצרכים הנוספים של מערכת הביטחון, שעלו מהמבצע, כמו פיתוח טכנולוגיה לאיתור מנהרות והצטיידות במערכות מיגון מסוג "מעילי רוח". שר האוצר ציין כי יש מקום לשקול הענקת תוספות חד פעמיות לתקציב הביטחון כדי לממן פעולות אלו, ובמקרה כזה ניתן לממן את התוספות מהגדלה נוספת של יעד הגירעון.  

 

אמש פורסם ב-ynet כי נגידת בנק ישראל מתנגדת להגדלה של יעד הגירעון מעבר לרמה של 2.5%, אלא אם כן מדובר בהגדלה שנובעת מהוצאות חד פעמיות שנובעות מהלחימה בצוק איתן. במובן זה, הצעתו של שר האוצר אינה מקובלת על דעתה של קרנית פלוג. כמו כן, דרישת משרד הביטחון, עוד לפני המבצע, הייתה לתוספת של 10 מיליארד שקל לתקציבו ובמערכת הביטחון צפויים להתנגד לתוספת של 2.5 מיליארד "בלבד".

 

בשל כך, הצעת האוצר ליעד גירעון של 3.1% הינה הצעה בלבד בשלב זה. לדברי גורם באוצר "הצגנו את איך שאנחנו רואים את מסגרת ההצעה, את יעד הגירעון ואיך מגיעים לשם. בסופו של דבר ראש הממשלה ושר האוצר יצטרכו להגיע להחלטה מהו התקציב שהם מביאים מבחינת הפרמטרים של יעד הגירעון והמסגרת של מערכת הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים