שתף קטע נבחר

אש"ף: ישראל רוצה למחות אותנו מעל האדמה

הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים בנוגע להפקעת 4,000 דונמים באזור ההתנחלות גבעות גררה גינוי פלסטיני חריף: "ישראל הורסת כל סיכוי לשלום"

"תחת הכסות של התוקפנות האחרונה ברצועת עזה, ישראל ממשיכה בקמפיין של אלימות, הרחבת התנחלויות והריסת בתים". הפלסטינים מגנים בחריפות את ההחלטה הישראלית להסב 4,000 דונמים בסביבת ההתנחלות גבעות לאדמות מדינה. בהודעה שפרסם אש"ף אחרי הצהריים (יום א') נאמר כי "ההחלטה היום מייצגת באופן ברור את רצונה של ישראל למחות את הנוכחות הפלסטינית מעל האדמה ולכפות פתרון של מדינה אחת".

 

עוד בחדשות:

שוב קיצוץ ברווחה: "העולם שלנו מתפרק"

מה אוכלים בגן וכמה חייבים לשלם?

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם הבוקר את ההודעה על הכרזת שטח היישוב בגוש עציון כאדמות מדינה. צה"ל טוען שאין אחיזה פלסטינית על השטח המדובר, אולם בהודעה נאמר כי מתנגדים להכרזה יוכלו להגיש את השגותיהם ולנמק אותן בתוך 45 ימים.

 

בהודעת הגינוי של אש"ף צוין כי "מאמצע חודש יוני, 32 פלסטינים נהרגו בגדה המערבית ומזרח ירושלים ובמקביל הוכרזה בנייתם של עוד 1,472 יחידות דיור חדשות בשטחים. זו הוכחה לכך שישראל הורסת כל סיכוי לשלום על בסיס שתי המדינות. הממשלה הישראלית הוכיחה שוב שהיא אינה פרטנר לשלום. ישראל חייבת להיענש בסנקציות כלכליות ומדיניות על הפרות החוק הבינלאומי".

האזור שבמחלוקת (צילום: Google maps) (צילום: Google maps)
האזור שבמחלוקת(צילום: Google maps)

ברשות הפלסטינית הביעו תרעומת ולשכת הנשיא אבו מאזן פרסמה תגובה שבה הועלתה הדרישה לבטל את ההחלטה. בתגובה נאמר כי ההחלטה תגרום רק להידרדרות נוספת במצב.

 

גבעות מוגדרת רשמית כשכונה של אלון שבות, ונמצאת בחלקו המערבי של גוש עציון. בפועל מדובר ביישוב קהילתי נפרד הנמצא במרחק של כמה קילומטרים מאלון שבות. היישוב אינו מוכר מאחר שנבנה ללא תוכנית בניין עיר (תב"ע), ולכן כדי להתחיל את הליך ההכרזה עליו כיישוב הוא עבר עד לאחרונה "סקר קו כחול".

 

מתחם גבעות ממוקם בלב הגוש, בסמוך לגבעת הקרב שבו נהרגו ל"ה הלוחמים במלחמת העצמאות. ב-1982, על מנת ליצור רצף טריטוריאלי מהיישובים לקו הירוק, החליטה הממשלה באמצעות ועדת שרים לענייני התיישבות להקים היאחזות נח"ל בגבעות. בסמוך לאזור זה התבצע ביוני האחרון הרצח של שלושת הנערים אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל.

 

בתגובה להודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסר הבוקר סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני: "זאת תשובה ציונית הולמת להתקפות הטרור על ישראל, אבל משרד הביטחון צריך לתת אישור גם לבניית מאות יחידות דיור בשטח והקמת שכונות נוספות ברחבי יהודה ושומרון. בעבר הכרזת אדמות מדינה הייתה עבודה שגרתית של המנהל האזרחי ולא משהו חד-פעמי. צריך לחזור לכך בהקדם".

 

מנגד, מזכ"ל שלום עכשיו יריב אופנהיימר אמר כי "הפיכת 4,000 דונמים לאדמות מדינה היא תקיעת סכין בגבו של אבו מאזן. ממשלת ישראל שוב מפנה עורף למתונים בצד הפלסטיני, ובצעד חסר תקדים בהיקפו מספחת 4,000 דונמים לטובת הרחבה והקמה של התנחלויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן ארד
אזור גוש עציון
צילום: אילן ארד
מומלצים