שתף קטע נבחר

תלמידים על החומה בבית שמש: "מזכיר כלא"

תלמידי בית הספר "שפות ותרבויות" בבית שמש החלו את שנת הלימודים, אך נותרו מחוץ לכיתות במחאה על פתיחת אגף נפרד לבנות חרדיות. בשיחה עם המנהלת על חומת ההפרדה שהוצבה במקום הם הודו: "זה מזכיר דברים לא טובים שקרו לעם ישראל"

נמשכת הסערה בבית שמש: 144 תלמידי בית הספר היסודי "שפות ותרבויות" בעיר החלו רק הבוקר (יום ג') את שנת הלימודים תשע"ה, ועדיין - שלא כהרגלם. לפי שעה הוחלט כי בשל פתיחת האגף לבנות חרדיות בתוך שטחי המוסד לא יתקיימו לימודים בהתאם לתוכנית משרד החינוך, ושהילדים ישהו מחוץ לכיתות. אתמול הושבת בית הספר במחאה על החלטת ראש העיר משה אבוטבול להקצות כיתות בתוך המוסד לבית הספר החרדי "משכנות דעת" בניגוד לעמדת משרד החינוך.

 

צפו: מאבטחי עיריית בית שמש תקפו מורות

 

את פני התלמידים והוריהם קיבלו הבוקר שוטרים ומאבטחים, לאחר שאתמול התעמתו כמה הורים עם קבלן שנשכר על ידי העירייה להקים חומת הפרדה בין הילדים החילונים לנערות החרדיות. במהלך העימותים אתמול העניק צוות של מגן דוד אדום טיפול רפואי לאחת האימהות. במקביל, הורה אחר עוכב לחקירה במשטרה לאחר שריסס על המחיצה את הכתובות "גדר הפרדה" ו"בושה לציונות".

 

הורים לתלמידים בבית הספר "שפות ותרבויות" טוענים כי משרד החינוך פועל זה תקופה ארוכה להעביר את המוסד למקום אחר. מנהלת בית הספר, דלילה אליעזר, אמרה כי "לגבי השנה הבאה יש אנשים שמחליטים, אני נותנת למשרד החינוך להחליט. יש כל מיני אלטרנטיבות, אני כרגע לא יודעת בדיוק מה".

הפרדה בין חילונים לחרדיות. בית שמש, הבוקר (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
הפרדה בין חילונים לחרדיות. בית שמש, הבוקר(צילום: נועם (דבול) דביר)

 

המנהלת אליעזר עם תלמידי בית הספר (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
המנהלת אליעזר עם תלמידי בית הספר(צילום: נחשון פיליפסון)

שוטרים בכניסה לבית הספר (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
שוטרים בכניסה לבית הספר(צילום: נחשון פיליפסון)

התלמידים לא למדו היום, כאמור, לפי תוכנית משרד החינוך. המנהלת אספה את התלמידים למפגש בוקר בסמוך לחומת ההפרדה ואמרה להם: "יש אנשים שונים מאיתנו, אבל הם בני אדם. מותר שתהיה חומה בין אנשים?" והתלמידים השיבו: "לא", וסיפרו על תחושותיהם. אחת מהתלמידים אמרה: "החומה מזכירה כלא, דברים לא טובים שקרו לעם ישראל".

 

"במקום לדבר יש הרבה אלימות" 

תלמיד אחר אמר: "זה לא טוב שיש חומה, אנחנו צריכים להכיר אותם כי הם חלק מהעם שלנו, אני חושב שצריך לשבור את החומה, הם ילמדו מאיתנו ואנחנו נלמד מהם". תלמידה אחרת הוסיפה: "כשבאנו ביום הראשון ראינו את החומה, אבל במקום לדבר יש הרבה אלימות וזה לא נעים".

 

על השוטרים שהוצבו בכניסה לבית הספר אמרה תלמידה: "הרגשתי

בטוחה כי ראיתי את השוטרים, אנחנו לא צריכים לפחד ממה שקורה". בזמן שהתלמידים והמנהלת שהו בחצר, צעקה אישה חרדית לעבר המנהלת אליעזר כי היא מחנכת את תלמידיה לשנאה.

 

יוסי חדד, חבר בוועד ההורים של בית הספר, אמר: "הבוקר לא מתקיימים לימודים, הילדים הגיעו ונשארו מחוץ לכיתות, והם ילמדו על דמוקרטיה. אנחנו נמצאים בתהליך מול משרד החינוך כדי לא לתת לגיטימציה למחטף הזה. החומה תוסר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם (דבול) דביר
מחיצת ההפרדה בבית שמש
צילום: נועם (דבול) דביר
מומלצים