שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

החומה בבית שמש: צו סגירה לכיתות החרדיות

פרסום ראשון: בעקבות החומה שנבנתה בבית ספר בבית שמש כדי לחצוץ בין חילונים לחרדיות, הוציא משרד החינוך צו סגירה לאגף החדש. הנימוק: מחטף הפועל ללא רישיון. עיריית בית שמש מתגוננת: זה בגלל מצוקת מקום

פרשת החומה בבית הספר החילוני בבית שמש : משרד החינוך הוציא אחר הצהריים (ג') צו סגירה לאגף המיועד לבנות חרדיות שפתחה העירייה בתוך בית הספר היסודי הממלכתי "שפות ותרבויות". בהודעה שהוציאה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן נכתב שהמתחם מתנהל ללא רישיון ובניגוד לחוק, והצו ייכנס לתוקף בתוך 30 יום. בית משפט השלום בירושלים אישר את צו המניעה. 

 

הסערה סביב בית הספר החלה ביום ראשון, יממה לפני פתיחתה הרשמית של שנת הלימודים. עיריית בית שמש טענה למצוקת מקום בבית הספר החרדי "משכנות דעת - בית יעקב", ולכן החליט ראש העיר משה אבוטבול להקצות כיתות לתלמידות במבנה בית הספר החילוני "שפות ותרבויות". לשם כך נבנתה ביום ראשון חציצה בתוך בית הספר, שאמורה להפריד בין התלמידים החילונים לילדות החרדיות. הדבר גרר מחאה של הורי התלמידים החילונים, שטענו שהעירייה הפקיעה כיתות מוזיקה ומחשבים לטובת המהלך. בשל כך הם התעמתו עם הקבלן שבנה את החציצה והשביתו את פתיחת שנת הלימודים.

 

במשרד החינוך טענו שעיריית בית שמש דחתה הצעה למבנה חלופי עבור בית הספר "משכנות דעת". אבל מהעירייה נמסר בתגובה: "ראש העיר שוחח עם שר החינוך שי פירון והציע לו לרדת לשטח ביחד ולראות את מצוקת הכיתות ואז לקבל החלטות מקצועיות ענייניות. כמו כן, עיריית בית שמש תשמח לשמוע על 'הפתרון החלופי הראוי' שעליו מצהיר משרד החינוך' למצוקתן של מאה תלמידות כתה א'".

 

חמות ההפרדה: מצד אחד חילונים, מצד שני חרדיות (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
חמות ההפרדה: מצד אחד חילונים, מצד שני חרדיות(צילום: נחשון פיליפסון)

 (צילום: נחשון פיליפסון) (צילום: נחשון פיליפסון)
(צילום: נחשון פיליפסון)

ממשרד החינוך נמסר כי הוא רואה בחומרה את "המחטף" שביצעה עיריית בית שמש, שפעלה להכשיר את הכיתות לחרדיות יומיים בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים. במשרד הגדירו את המהלך חד צדדי ובוטה שפוגע במרקם היחסים בין האוכלוסיות המתגוררות בעיר.

 

בתגובה לצו מסרו יו"ר ועד ההורים של בית הספר "שפות ותרבויות", טטאינה אילוז,  וסגנה יוסי חדד: "אנו מביעים צער שאנו נאלצים להגיע להליכים משפטיים, ומביעים צער עמוק עוד יותר שבתוך ההליכים נמצאים ילדים. יחד עם זאת אנחנו שמחים שנשמר החוק במדינה דמוקרטית ושהוא לא נרמס ברגל גסה, בבריונות ובחטף".

 

במקביל לצו הסגירה שהוציא משרד החינוך, הוא פנה באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים אזרחי לבית המשפט השלום בירושלים והגיש בקשה דחופה לפינוי מיידי של בית הספר וצו מניעה. בית המשפט זימן את הצדדים לדיון ביום חמישי והשופט גד ארנברג קבע כי עד ההכרעה לאחר הדיון, אסור לעמותת מרכז החינוך העצמאי לתלמוד תורה ובתי ספר - משכנות דעת לבצע שימוש בכל חלק ממבנה בית הספר שפות ותרבויות בבית שמש ללא קבלת אישור בכתב ממשרד החינוך.

 

המדינה ובתוכה משרד החינוך טוענים כי ההחלטה של ראש העיר והעירייה התקבלה בניגוד מוחלט לדין ולנהלים המסדירים הקצאת מבני ציבור ובניגוד לעמדת משרד החינוך, במחטף, מבלי שפורסמה לציבור ובכלל זה למי שעלול להיפגע מהחלטה זו, מבלי שניתנה לציבור ההזדמנות לטעון בעניין, מבלי שנבחנו חלופות מידתיות להחלטה ומבלי שנבחנו כראוי (או בכלל) כלל ההשלכות שעשויות להיות לה.144 התלמידים בבית הספר החלו רק הבוקר את שנת הלימודים תשע"ה ובינתיים שהו מחוץ לכיתות.

 

את פני התלמידים והוריהם קיבלו הבוקר שוטרים ומאבטחים, לאחר שאתמול התעמתו כמה הורים עם קבלן שנשכר על ידי העירייה להקים חומת הפרדה בין הילדים החילונים לנערות החרדיות. במהלך העימותים אתמול העניק צוות של מגן דוד אדום טיפול רפואי לאחת האימהות. במקביל, הורה אחר עוכב לחקירה במשטרה לאחר שריסס על המחיצה את הכתובות "גדר הפרדה" ו"בושה לציונות".

 

הורים לתלמידים בבית הספר "שפות ותרבויות" טוענים כי משרד החינוך פועל זה תקופה ארוכה להעביר את המוסד למקום אחר. מנהלת בית הספר, דלילה אליעזר, אמרה כי "לגבי השנה הבאה יש אנשים שמחליטים, אני נותנת למשרד החינוך להחליט. יש כל מיני אלטרנטיבות, אני כרגע לא יודעת בדיוק מה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחשון פיליפסון
"חומת ההפרדה" בבית הספר
צילום: נחשון פיליפסון
מומלצים