שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"רק ללחוץ על כפתור". מחבל דאעש מדבר

חור ג'אפר בן ה-23 הצטרף לדאעש בסוריה ושרד פיגוע התאבדות בעיראק. בראיון לרשת "סקיי" הביע הצעיר הצ'צ'ני חרטה וסיפר על ריבוי הזרים שנלחמים: "מדברים למרות שלא מבינים אחד את השני"

אחד האגפים של בית החולים הצבאי בעיר הכורדית סולימנייה מבודד, ויש בו שמירה כבדה 24 שעות ביממה. במיטה שוכב צעיר פצוע, שזוכה להשגחה צמודה.

 

עוד חדשות בעולם:

מלזיה איירליינס: "מה תרצו לפני שתמותו?"

מלחמה במספרים: מיליון נעקרו, 2,600 נהרגו

גרמניה זוכרת את הנכים שנרצחו ע"י הנאצים

 

זהו חור ג'אפר, צעיר בן 23. ג'אפר הוא לוחם דאעש שנשלח למשימות התאבדות בעיראק ובסוריה. ג'אפר הגיע מצ'צ'ניה, והוא אחד מאזרחים זרים רבים שהצטרפו לשורות הארגון הג'יהאדיסטי.

 

 

ג'אפר נתפס בעיירה ג'לולה שבדרום חבל כורדיסטן, אחרי שניסה לבצע פיגוע התאבדות במוצב של הצבא הכורדי וכשל. הוא דהר במכונית תופת למוצב והרג ארבעה בני אדם, אך בשל תגלה במטען לא נהרג. כשניסה לברוח נפצע ונתפס על ידי הכוחות הכורדיים.

 

ג'אפר בבית החולים הכורדי ()
ג'אפר בבית החולים הכורדי

 

 

בחקירתו הודה חור שהצטרף לדאעש בסוריה אחרי שאביו, אמו וששה מבני משפחתו נהרגו שם. הוא אמר כי הם עברו מצ'צ'ניה לפקיסטן לפני שהגיעו לסוריה. הכורדים טוענים כי אביו ואחיו הם ג'יהאדיסטים לכל דבר, ועברו למדינות שבהן יוכלו להגשים את רצונם להרוג.

 

"רציתי להפוך לקדוש. החלטתי לעשות את זה אחרי שהם הרגו את המשפחה שלי", הוא אומר במבטא רוסי קל. על הפיגוע המתוכנן סיפר כי "בסך הכול היה צריך ללחוץ על כפתור", והכחיש שקיבל הוראות מפורטות מאנשי דאעש: "הם לא אמרו לי מה לעשות או לאן ללכת".

 

חור טוען כי סוריה מלאה בלוחמים זרים שהצטרפו לדאעש, וכל הזמן ממשיכים להגיע זרים נוספים. "יש כאן מכל המדינות בעולם. בריטים, אסיאתים, אירופאים ואמריקנים. מכל מקום", הוא מספר. על התקשורת בבליל השפות אמר ג'אפר כי הם הצליחו לשוחח למרות שלא הבינו יותר מדי אחד את השני.

 

סטיוארט ראמזי, כתב "סקיי" שפגש את ג'פאר, סיפר כי הוא הכחיש כי ידע על ההתפתחויות האחרונות שהיו באזור, כמו ההכרזה של דאעש שיצר חליפות איסאלמית. כשנשאל המחבל הצ'צ'ני אם הוא מתחרט על מה שקרה, סיפר כי רק רצה לחיות חיים נורמליים ולא התכוון למעשיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים