שתף קטע נבחר

ישראל וירדן חתמו על הסכם למכירת גז טבעי

שותפות מאגר "לוויתן" חתמו על הסכם לאספקת גז טבעי לירדן בשווי של 15 מיליארד דולר. זהו הסכם ראשון למכירת גז ממאגר "לוויתן" שהוא המאגר הגדול ביותר שנתגלה בישראל . הממשלה תידרש לאשר את ההסכם

עסקת גז ענקית בין ישראל לירדן: החברות המחזיקות בזיכיון לקידוח גז טבעי במאגר "לוויתן" שמול חופי ישראל חתמו היום (ד') על מזכר הבנות עם חברת החשמל של ירדן. על פי המזכר, ירדן תרכוש 45 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי לאורך תקופה של 15 שנה. שווי ההסכם מוערך בכ-15 מיליארד דולר.

 

עוד כתבות בנושא גז טבעי :

גידול של 16% בהיקף הגז במאגר לוויתן

שותפות לויתן תמכור גז ל-BG המצרית

ועדת הכלכלה תקדם חיבור מפעלים לגז טבעי

 

על ההסכם חתמו, מטעם מאגר לוויתן, מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו וסגן נשיא נובל אנרג'י, קית' אליוט. ההסכם נולד לאחר מגעים ממושכים שבהם היו מעורבים גם גורמים מדיניים, בשל הערך האסטרטגי-מדיני של ההסכם.

 

זהו הסכם ראשון למכירת גז ממאגר "לוויתן" שהוא המאגר הגדול ביותר שנתגלה בישראל ובו, על פי הערכות מעודכנות, כ-620 מיליארד מטרים מעוקבים של גז טבעי. הגז במאגר לוויתן מיועד כולו ליצוא לחו"ל כאשר את תצרוכת הגז של ישראל מספקים מאגרים אחרים.

 

על פי החלטת ממשלה, השותפות במאגרי הגז רשאיות למכור לחו"ל 40% מהגז שיתגלה במאגרים, כאשר לכל מאגר יש מכסה משלו לכמות הגז שניתן לייצא ממנו. במועד קבלת ההחלטה שריינה הממשלה גז בהיקף של 20 מיליארד מטרים מעוקבים לייצוא לירדן, וציינה בהחלטה כי ניתן להעניק אישור מיוחד לייצוא של עד 50 מיליארד מטרים מעוקבים במידת הצורך.

 

לקראת החתימה על ההסכם הסופי, יידרשו חברות הקידוח לקבל אישור ממשלת ישראל לעסקה, בהתאם להחלטה המגבילה את כמות הגז שניתן לייצא לירדן.

 

הגז יועבר לירדן דרך צינור שיחבר את מאגר לוויתן לחופי ישראל, ומשם יועבר יבשתית עד לגבול עם ירדן. האספקה בפועל צפויה להתחיל רק ב-2018, לאחר שיושלם הפיתוח של מאגר לוויתן.

 

זהו הסכם שני למכירת גז טבעי לירדן, לאחר שבפברואר האחרון נחתם הסכם למכירת גז ממאגר "תמר" למפעלי חברת הכרייה הקנדית "פוטאש" שבירדן. כמו כן, נחתם בתחילת השנה הסכם למכירת גז מ"תמר" לרשות הפלסטינית.


פורסם לראשונה 03/09/2014 12:23

 

השתתפה בהכנת הידיעה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאגר תמר של נובל אנרג'י
צילום: רויטרס
מומלצים