שתף קטע נבחר

הטובות לדאעש: כך מגייס הארגון נשים

בטוויטר יש מי שמעניקה טיפים ("להביא בגדים חמים ומייבש שיער, להשאיר את הקפה בבית"), הג'יהאדיסטים מחפשים רופאות, מהנדסות ומאבטחות - והמערביות מגיעות. הדרך של האירופיות לסוריה ולעיראק

"הלוואי שהייתי עושה את זה", נכתב בבלוג בטאמבלר. "בריטניה בטח רועדת. חה, חה, חה", נכתב בחשבון טוויטר. ההתייחסויות הללו היו לעריפות הראש המזעזעות של העיתונאים סטיבן סוטלוף וג'יימס פולי, על ידי דאעש. ושתי ההתייחסויות הללו נכתבו על ידי נשים. במגזין "טיים" האמריקני התמקדו בפועלן של הנשים בארגון הג'יהאדיסטי - מהגיוס ברשתות החברתיות, דרך ההגעה לסוריה ולעיראק ועד תפקידיהן במדינות החדשות.

 

לא ניתן לדעת מהו המספר המדויק של הנשים שהצטרפו לארגונים הג'יהאדיסטים במזרח התיכון. עם זאת, מומחי טרור בריטים העריכו כי בעיראק ובסוריה נמצאות כ-30 נשים אירופאיות שמלוות את בעליהן הג'יהאדיסטים או שהגיעו לאזור בכוונה להתחתן עם לוחמים מדאעש ומארגונים קיצוניים אחרים.

 

דאעש מתנגד כמובן לשיתוף נשים בשדה הקרב, אבל הוא כן מגייס אותן לשורותיו בקמפיינים ברשתות החברתיות. לאותן נשים מובטחים בעלים ג'יהאדיסטים נאמנים, בית במדינה איסלאמית ואפשרות להקדיש את חייהן לדת ולאל. אחת מהמגייסות המרכזיות היא חדיג'ה דר, שלה עוקבים רבים בטוויטר. "אני רוצה להיות הבריטית הראשונה שתהרוג טרוריסט בריטי או אמריקני", כתבה ועלתה לכותרות.

 

שתי אוסטרליות, בנות 15 ו-16, הגיעו לסוריה באפריל, ועל פי ה"דיילי מייל" חודש לאחר מכן שתי תאומות בריטיות בנות 16 הצטרפו לאחותן שבסוריה כדי שיוכלו להתחתן עם ג'יהאדיסטים. בנוסף, אמריקנית בת 19 שהתאסלמה - מורין קונלי - נעצרה על ידי ה-FBI באפריל בזמן שהתכוננה לטוס לטורקיה ולעבור משם לסוריה. היא נעצרה בחשד לסיוע לארגון טרור. לפי ה"טיים", אישה קנדית ושתי נערות מסומליה הצטרפו אף הן לג'יהאדיסטים בסוריה. רוב הנשים קשורות לדאעש, ארגון שתר באופן פעיל אחר מגויסים מערביים, כחלק מניסיונו להתפשט למערב.  

 

בתחילה דאעש מנע מנשים להצטרף אליו. חברי הארגון הפעילים ברשתות החברתיות הפצירו בנשים לתמוך בג'יהאד באמצעות גיוס כספים ובקשה מבני זוגן להצטרף ללחימה. אבל ככל שהארגון גדל והתקרב לייסוד ח'ליפות, הם העניקו יותר ויותר החרגות. תחילה קראו הג'יהאדיסטים לרופאות, אחיות ומהנדסות להצטרף לשורותיו.

חדיג'ה דר. ג'יהאדיסטית ()
חדיג'ה דר. ג'יהאדיסטית
 

לאחר ההשתלטות בשנה שעברה על העיר הסורית ראקה, העיר שהפכה מאז לבירת המדינה האיסלאמית, הם גייסו כוח ביטחון נשי כדי שיבטיח שהמקומיות יפעלו לפי צו האיסלאם - בלבוש ובהתנהגות. בדאעש היו צריכים גם שוטרות כדי לבדוק נשים במעברים, וכמובן הם נזקקו להן כדי להקים משפחות - ולהרחיב את הארגון מבפנים.

 

ההכנות מגיעות עוד לפני ההגעה. ב"טיים" נכתב כי נשים כאל-חאנסה, שהבלוג שלה בטאמבלר עמוס בעצות, מעניקות טיפים למצטרפות החדשות. היא, למשל, כותבת מה כדאי להביא (בגדים חמים, מייבש שיער), ומה כדאי להשאיר בבית (קפה ותה, קל להשיגם).  

 

אום ליית', אישה מערבית נוספת בסוריה שגם לה עוקבים ועוקבות רבים בטוויטר, כתבה להם כי החלק הקשה ביותר היא האופוזיציה מבית. "הטלפון הראשון שאת עושה למשפחה אחרי שאת עוברת את הגבול הוא הדבר הקשה ביותר. כשאת שומעת אותם מייבבים ומתחננים כמו משוגעים בטלפון שתחזרי, זה הכי קשה", כתבה. הרשויות הבריטיות מאמינה שאותה אום ליית' היא אקסה מוחמד, בת 20 שמשפחתה בגלזגו דיווחה בנובמבר האחרון על היעדרותה.

 

אבל לכל אישה שחושבת שהגעה לסוריה והצטרפות לדאעש תביא להזדמנויות חדשות ולשוויון זכויות, מבהירה אל-חאנסה: "התפקיד המרכזי של המוהג'ירה (הנשים המהגרות) הוא תמיכה בבעל ובג'יהאד ובהגדלת קהילת האיסלאם". היא מוסיפה ציטוט מאתר סלפי: "הנשים הטובות ביותר הן אלו שלא רואות את הגברים, ושלא נראות על ידי גברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חדיג'ה דר. רוצה להיות המחסלת הראשונה
מומלצים