שתף קטע נבחר

'אוכל תמורת מין'. חיילי כוח שלום אנסו נערות

ארגון Human Rights Watch טוען שחיילים מהאיחוד האפריקני תקפו מינית נשים ונערות בסומליה, הצעירה שבהן בת 12. "לאחר שנאנסו הציעו להן החיילים אוכל או כסף כדי שיוכלו לטעון שעשו אתן עסקה בתמורה לסקס"

חיילים מכוח שמירת שלום של האיחוד האפריקני אנסו נשים בסומליה ונתנו מזון וסיוע בתמורה לקיום יחסי מין. כך עולה בדו"ח חמור שפרסם היום (יום ב') ארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

 

עוד חדשות בעולם :

בריטניה חוגגת: וויליאם וקייט מצפים לעוד ילד

'אליזבת: שלא אהיה מלכת סקוטלנד האחרונה'

 

"כמה מהנשים שנאנסו סיפרו שהחיילים נתנו להן אוכל או כסף לאחר מכן בניסיון לכאורה למסגר את התקיפה המינית כעסקה שבוצעה בין הצדדים עבור יחסי מין", נכתב בדו"ח של ארגון זכויות האדם הבינלאומי.

 

פגיעות. נשים סומליות שברחו מארגון הטרור א-שבאב (צילום: AP) (צילום: AP)
פגיעות. נשים סומליות שברחו מארגון הטרור א-שבאב(צילום: AP)

נתמכים ע"י האו"ם וארה"ב. חיילים אוגנדים מהאיחוד האפריקני בסומליה (צילום: AP) (צילום: AP)
נתמכים ע"י האו"ם וארה"ב. חיילים אוגנדים מהאיחוד האפריקני בסומליה(צילום: AP)

כוח האיחוד האפריקני שמוצב בסומליה (AMISOM) ומורכב מ-22 אלף חיילים משש מדינות עדיין לא הגיב לדו"ח הקשה. מאז 2007 נאבק הכוח לצד כוחות ממשלת סומליה נגד ארגון הטרור האיסלאמיסטי א-שבאב שמסונף לאל-קאעידה.

 

ביקשו סיוע רפואי ונאנסו

רוב הנשים שהותקפו מינית שהו במחנות פליטים בבירת סומליה מוגדישו. הן הגיעו למחנות אלה מהאזורים הכפריים במהלך הבצורת והרעב הקשה בשנת 2011. הדו"ח של ארגון Human Rights Watch גורם מבוכה רבה לאו"ם, לאיחוד האירופי, לבריטניה ולארצות הברית שנמנים עם התורמים לכוח האפריקני שמוצב בסומליה.

 

"חיילי האיחוד האפריקני השתמשו במגוון טקטיקות, כולל סיוע הומניטרי, כדי לכפות על נשים ונערות פגיעות פעילות מינית", נכתב בדו"ח שהתבסס על עדויות של 21 נשים ונערות. "הם גם אנסו או תקפו מינית נשים שביקשו סיוע רפואי או מים בבסיסים של AMISOM". הקורבן הצעיר ביותר שהעיד הייתה ילדה בת 12 שסיפרה שנאנסה על ידי חייל אוגנדי.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כמה מהנשים סיפרו שהן הלכו לבסיסים של כוח האיחוד האפריקני כדי לבקש תרופות עבור התינוקות החולים שלהן. "הממצאים מעלים חשש כבד להתעללויות מצד חיילי AMISOM נגד נשים ונערות סומליות, ורומזים על בעיה גדולה בהרבה".

 

רק שתיים מהנשים שהעידו בפני ארגון זכויות האדם Human Rights Watch התלוננו במשטרה שהותקפו מינית. היתר "חששו מסטיגמה שתדבק בהן, מפעולות נקם של משפחתן, מהמשטרה ומלוחמי ארגון א-שבאב האיסלאמיסטי".

 

מקרי האונס שנחקרו על ידי Human Rights Watch בוצעו על פי החשד על ידי חיילים מבורונדי ומאוגנדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
חיילים אוגנדים בסומליה
צילום: AP
מומלצים