שתף קטע נבחר

אחרי 170 שנה: אותרה ספינת החוקר פרנקלין

סר ג'ון פרנקלין הבריטי ומשלחתו יצאו ב-1845 בשתי ספינות כדי לנסות ולמצוא את המעבר הצפון-מערבי שבאזור הארקטי. חודש לאחר ההפלגה הן נעלמו והחל מסע החיפושים הגדול ביותר בהיסטוריה שהגיע כעת כמעט לקצו

מסע החיפושים הנרחב ביותר בהיסטוריה הגיע כמעט לקצו: ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר הודיע כי נמצאה אחת משתי ספינות חוקר הארצות הבריטי סר ג'ון פרנקלין שנעלמו באוקיינוס הארקטי (הקרח הצפוני) לפני יותר מ-160 שנה.

 

עוד חדשות בעולם :

המונסון הכבד ביותר זה 50 שנה: כ-400 נהרגו

פגישה עם אובמה? זה משעמם אותי. צפו

המהפכה הצרפתית: הנשים בטופלס נעלמות

 

ב-2008 הודיעה קנדה כי תחדש את החיפושים אחר ספינותיו של פרנקלין, HMS Erebus ו-HMS Terror, שנראו בפעם האחרונה בסוף שנות ה-40 של המאה ה-19. היום אמר ראש הממשלה הקנדי כי טרם ברור איזו מהספינות נמצאו אולם התמונות שהתקבלו מאשרות כי מדובר באחת מהן בוודאות.

 

הטרגדיה של ספינות פרנקלין:  

 

פרנקלין ו-128 אנשי צוות שנבחרו במיוחד למשימה נעלמו במהלך מסע שהחל ב-1845 שמטרתו הייתה גילוי המעבר הצפון-מערבי בצפון יבשת אמריקה, המעבר שמחבר בין האוקיינוס השקט לאוקיינוס האטלנטי.

 

"אני שמח להכריז כי משלחת 'ויקטוריה סטרייט' פתרה את אחת התעלומות הגדולות של קנדה, עם גילויה של אחת משתי הספינות של המשלחת של פרנקלין למעבר הצפון-מערבי", אמר הרפר. "זה רגע היסטורי עבור קנדה. ספינותיו של פרנקלין הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של קנדה. מסעותיו שהביאו לבסוף לגילוי המעבר סללו את היסודות של ריבונות קנדה על האזור הארקטי". ההריסות נמצאו ב-7 בספטמבר באמצעות רכב תת-ימי שנרכש עבור משלחת החיפוש הקנדית.

החיפושים אחר הספינה (צילום: AP) (צילום: AP)
החיפושים אחר הספינה(צילום: AP)

אחת מהסירות של פרנקלין (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
אחת מהסירות של פרנקלין(צילום: gettyimages)

סר ג'ון פרנקלין (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
סר ג'ון פרנקלין(צילום: gettyimages)

תמונה ממצולות הים של הספינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונה ממצולות הים של הספינה(צילום: רויטרס)
הרפר (מימין) מציג את הספינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרפר (מימין) מציג את הספינה(צילום: רויטרס)

חודש לאחר ההפלגה נראה פרנקלין בפעם האחרונה. משימת החיפוש אחריו הפכה לגדולה ביותר בהיסטוריה, בין 1848 ועד 1859, שתוצאתה למרבה האירוניה הייתה מציאת המעבר. במשך 13 שנים עודדה אשתו של פרנקלין,

 ליידי ג'ין, משלחות חיפוש והשקיעה את מיטב כספה בכך. היא מימנה בסך הכול כ-40 משלחות.

 

ב-1859 מצאה אחת משלחות החיפוש באי קינג ויליאם שלדים ולידם תעודות שסיפרו כי פרנקלין מצא את מותו ביוני 1847. במקום אחר נמצאו גופות של חלק מהצוות. נתיחת הגופות העלתה השערה כי ייתכן שהורעלו מאכילת שימורים שהתקלקלו. ניתוח הממצאים שאספו המשלחות השונות מלמד כי פרנקלין ואנשיו כמעט מצאו את המעבר, אולם הקרח חסם את דרכם, והם מתו מרעב או ממחלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
אחת ממשלחות החיפוש אחר הספינה
צילום: gettyimages
מומלצים