שתף קטע נבחר

לראשונה בחוק: פיצויים לנפגעי תג מחיר

הצורך בתקנות, שאושרו הבוקר בועדת הכספים, התעורר עקב עלייה בפעולות האיבה ובתביעות בעקבותיהן. הניזוקים יפוצו מקרן המפצה על נזקי מלחמה, אשר עד כה לא היתה רשאית לפצות על נזקים על רקע גזעי, לאומני או דתי

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ה') תקנות תקדימיות של שר האוצר המעגנות את הזכאות של אזרחים ישראליים לפיצויים מקרן מס רכוש על נזקים שנגרמו להם כתוצאה מפעולות אלימות על רקע גזעי שחלקן התבצע תחת הכותרת של "תג מחיר ". עד כה ניתנו הפיצויים באמצעות ועדה בין-משרדית אשר דנה בתביעות הניזוקים בנוהל ממשלתי פנימי.

 

הצורך בתקנות התעורר עקב העלייה בהיקף פעולות האיבה והתביעות בעקבותיהן. הניזוקים יפוצו מאותה קרן המפצה על נזקים שנגרמו מפעולות מלחמתיות, לאחרונה כתוצאה ממבצע צוק איתן. עד כה הקרן לא היתהרשאית לפצות על נזקים שנגרמו על רקע גזעי לאומני או דתי. 

 

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

התקנות מרחיבות את חוק מס רכוש וקרן פיצויים כך שיכלול גם "תשלום פיצויים עקב מעשה אלימות הנובע מהסכסוך הישראלי-ערבי", באופן זהה "לנהוג לגבי נפגעים של פעולות מלחמה", כאמור במכתבו של שר האוצר יאיר לפיד ליו"ר ועדת הכספים.

 

התקנות יחולו על נזקים שנגרמו בתוך גבולות מדינת ישראל בלבד, "בין אם מטרתו העיקרית של מעשה האלימות היא פגיעה באדם או פגיעה בנכס". הפיצוי יינתן רק לנזקים ישירים (ולא עקיפים) שנגרמו לחפצים ביתיים ולנכסים. הפיצויים יהיו בשיעור 100% משווי הנזק הממשי בדומה לאמור בחוק לגבי נזק מלחמה. הפיצויים על נזקים לחפצים ביתיים יהיו "בגובה הוצאות שיקום הנזק".

 

לוועדה נמסר כי עד כה קבלו נפגעי פעולות "תג מחיר" מידע על קיומה של הוועדה הבין-משרדית המטפלת בעניינם ואת נוהל הגשת התביעה לפיצויים. הערכת הנזקים נעשתה בידי מומחי מס רכוש. עם זאת, בפועל לא כל הנפגעים פנו לוועדה, כגון במקרה של הצתת מסגד באום-אלפחם. עוד נמסר כי המשטרה או צה"ל הם הסמכות היחידה לאשר שמעשה האלימות לא היה על רקע פלילי אלא על רקע לאומני, ולכן זכאי לפיצויים. 

 

ועדת הכספים קבעה כי תוקף התקנות יהיה למפרע מה-1 ביולי השנה, לגבי מקרים שאירעו מיום זה ואילך, אשר יטופלו ישירות בידי אנשי מס רכוש, כמו כל תביעה על נזקי מלחמה. הוועדה הבין-משרדית תמשיך לטפל בתביעות קודמות המונחות על שולחנה עד להסדרת הפיצויים לכל התביעות, ולאחר מכן היא תפורק.


פורסם לראשונה 10/09/2014 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים