שתף קטע נבחר

בוטלה עוד ישיבת ממשלה על התקציב: "נתניהו מתייסר, מעכב ומתקשה להחליט"

הקרב על התקציב מוביל למשבר קואליציוני. בסביבת נתניהו טוענים שלפיד טרם הציג תקציב ראוי, אבל בכיר באוצר עונה: "אפשר להציג תקציב תוך 3 שעות. ראש הממשלה מעכב אותנו". גם שרים טענו: נתניהו חושש מביקורת

מחריפה המתיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר יאיר לפיד : ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים ביום ראשון, ולעסוק בשורת נושאים חשובים כגון תקציב המדינה וחוק הגיור, נדחתה בפעם השנייה ברציפות. גורמים בלשכת ראש הממשלה הפילו את האחריות על שר האוצר יאיר לפיד, בטענה כי "ישיבת הממשלה נדחית בשל הצורך לקיים דיוני תקציב מרתוניים. זה מפני שעד לרגע זה לא הובא תקציב שייתן מענה לאיומים הביטחוניים על ישראל מבלי להגדיל משמעותית את הגירעון".

 

גורם בכיר באוצר, לעומת זאת, אמר הבוקר (ה') ל-ynet בעקבות הדחייה של נתניהו: "כאשר ראש הממשלה יחליט מה הוא רוצה, אנחנו יודעים להעביר תקציב תוך שלוש שעות. הבעיה היא שנתניהו - כמו נתניהו - מעכב דברים ומתקשה להחליט. הוא מתייסר, אז הוא תקוע. אנחנו מחכים שיקבל החלטות". מנגד, שרים הציעו הסבר משלהם לדחייה: להערכתם, נתניהו מעוניין לחמוק מהביקורת הצפויה על מבצע צוק איתן ולהימנע ממחלוקת עם החרדים על חוק הגיור.

מימין: הנגידה פלוג, נתניהו ולפיד. גירעון או קיצוץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מימין: הנגידה פלוג, נתניהו ולפיד. גירעון או קיצוץ(צילום: גיל יוחנן)

באופן רשמי, הבוקר שלח משרד ראש הממשלה הודעה לשרים שלפיה בוטלה הישיבה "בשל הנושא התקציבי". בישיבה זו הייתה אמורה הממשלה לאשר תוכנית בהיקף של 1.3 מיליארד שקל לסיוע ליישובי הדרום. בסך הכול, הממשלה לא תתכנס שלושה שבועות.

 

בימים האחרונים גוברים הסימנים לכך שבין נתניהו ללפיד שוררת מחלוקת בלתי ניתנת לגישור סביב תקציב המדינה לשנה הבאה. המחלוקת נסובה על הבטחתו של שר האוצר לא להעלות מסים לקראת השנה הבאה ולהעביר את חוק מע"מ 0% על דירות, שצפוי לגרוע כ-3 מיליארד שקל מקופת המדינה מדי שנה. שני המהלכים צפויים להביא לגירעון של קרוב ל-3% תוצר בשנה הבאה.

 

בנוסף עומדת בין ראש הממשלה לשר האוצר דרישתה של מערכת הביטחון לתוספת חד-פעמית של 9 מיליארד שקל למימון הלחימה ב"צוק איתן", תוספת של 11 מיליארד שקל לבסיס התקציב החל מהשנה הבאה, ועוד כמה מיליארדים למימון רכישת ערכות מיגון חדישות ופיתוח טכנולוגיה לגילוי מנהרות.

 

שר האוצר כבר אישר תוספת של 3 מיליארד שקל לתקציב הביטחון השנה, ומוכן לאשר הגדלה של בסיס התקציב ב-2.5 מיליארד שקל בשנה הבאה, אך בינתיים לא התחייב באופן פומבי לכל סכום שמעבר לכך. ראש הממשלה, מצדו,

התבטא לאחרונה בכמה הזדמנויות באופן שמרמז על כך שהוא מקבל את דרישות מערכת הביטחון, או לפחות מעוניין להוסיף לה מעבר למה ששר האוצר מוכן לתת.

 

ביום ראשון הקרוב צפויה להתקיים פגישה נוספת בין ראש הממשלה לבין שרי האוצר והביטחון וצוותי העבודה של שני המשרדים, בניסיון להגיע לפשרה.

 

בפתח ישיבת הממשלה האחרונה, שהתקיימה לפני שבועיים ובה אושר קיצוץ רוחבי של שני מיליארד שקל מהמשרדים השונים, אמר נתניהו כי "הביטחון קודם לכול". אתמול הוא שוחח עם נגידת בנק ישראל קרנית פלוג לרגל השקת השטר החדש של 50 שקלים, והתייחס לנושא דילמת הגירעון-ביטחון: "אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה. הדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו ושלא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו ולפיד
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים