שתף קטע נבחר

תלונות על "אמא מחליפה": "גזענות והשפלה"

צופים רבים פנו לרשות השנייה בעקבות פרק של התוכנית "אמא מחליפה", שבו נאמרו דברים קשים למשתתפת רוסייה. "הפרק כלל גילויי גזענות קשים, צריך היה לגנוז אותו ולא לשדרו כלל", טענו. קשת בתגובה: "לא היתה כל כוונה לפגוע ברגשות הצופים"

"תוכן גזעני, אלים, משפיל, פוגעני ושובניסטי", טענו צופים נזעמים לאחר צפייה בפרק של התוכנית "אמא מחליפה" ששודר אתמול (ד'). תלונות רבות הגיעו לרשות השנייה בעקבות התוכנית שבמהלכה נאמרו משפטים קשים למשתתפת רוסייה.

 

בפרק, ששודר בזכיינית ערוץ 2 קשת, הוצגו שתי משפחות: מזרחי - סילבי, ארז ובנותיהן שמתגוררים בראשון לציון, ובוסלוביץ' - שתי אחיות ממוצא רוסי שמגדלות את ילדיהן יחד בחולון, כאימהות חד הוריות. בתוכנית התחלפו האחות נטלי והאם סילבי ביניהן ועברו כל אחת לגור עם המשפחה של השנייה. במהלך התוכנית הוטחו מילים קשות בפני בנות משפחת בוסלוביץ' בעקבות מוצאן והשוני בתרבויות בין שתי המשפחות. ארז מזרחי אף כינה את נטלי "זבל" ו"רוסיה מסריחה".

 

נטלי בוסלוביץ' מקבלת שיחת נזיפה מארז מזרחי ()
נטלי בוסלוביץ' מקבלת שיחת נזיפה מארז מזרחי
 

 כ-130 תלונות הגיעו למשרדי הרשות השנייה על התוכנית שהניבה 24.6 אחוז רייטינג. "ברצוני להביע את הזעזוע העמוק שחשתי בעקבות שידור התוכנית אמא מחליפה אתמול", כתב הצופה אלעד, "בתוכנית הוצגה משפחת מזרחי שלא בחלה להשתמש בשפה בוטה ומעליבה כלפי ציבור הישראלים יוצאי רוסיה, תוך עידוד וחינוך להתנהגות זו לילדיהם הקטנים. כמו כן בלט בתוכנית שוביניזם גברי מכוער, סקסיסטיות גסה שבאה לידי ביטוי לא רק במבטים המשפילים, אלא גם במילים משפילות. הפרק  היה ראוי להיגנז. אין מקום לאמירות גזעניות מהסוג הזה ועידודן בפריים טיים בערוץ מרכזי בישראל".

 

"התוכן היה גזעני, אלים, משפיל ופוגעני. קשה לי מאוד עם התחושה שאושר לשידור תוכן כל כך מגעיל", כתבה הצופה אלונה, "תוכן שפגע בצורה ישירה בכל המגזר הרוסי ובשתי נשים שהיו קורבנות בתוכנית".

 

"בתוכנית ששודרה אתמול נחצו באופן חריג ובוטה כל הקווים האדומים. הפרק כלל גילויי גזענות קשים, מפורשים ובוטים, לרבות אלימות מילולית חריפה. מצפייה בפרק עולה כי מלכתחילה הפקת התוכנית צריכה היתה לגנוז אותו ולא לשדרו כלל, אך במקום זאת בחרו בערוץ להעדיף את שיקולי הרייטינג הרגילים", הוסיף הצופה יאיר.

 

נציב תלונות הציבור ברשות השנייה דוד רגב מסר בתגובה: "צפיה ראשונית בקטעים עליהם הלינו הצופים מעוררת אי נוחות קשה. ככלל, אני מתנגד לאמירות גזעניות נגד אוכלוסיות שונות בישראל. אין מקום לאמירה פוגעניות שכאלה ויש להתייחס אליהן באפס סובלנות".  

 

מקשת נמסר בתגובה: "'אמא מחליפה' מייצרת מפגש בין משפחות מרקע שונה. מדובר בתוכנית לא מתוסרטת, והמשפחות שבחרו להשתתף בה הביאו את הווייתן האמיתית והאותנטית למסך.

לעתים, כפי שקרה בפרק ששודר אמש, השוני בין שתי המשפחות מובהק עד שהמפגש נעשה טעון במיוחד, ומציב מראה מול ההבדלים העמוקים של חלקים שונים באוכלוסייה הישראלית.

 

"בתוך כך, עולות שאלות אמיתיות של רב-תרבותיות: עד כמה אנו מקבלים את מי ששונה מאיתנו ועד כמה אנחנו מכבדים איש את מקומו של האחר ואת זהותו כחלק מהחברה הישראלית. גם כשהתשובות קשות והמראה הניצבת מולנו שונה, יש חשיבות לעצם ההתבוננות בנקודה הזו. לא היתה כל כוונה לפגוע ברגשות הצופים ואנו מצרים אם נעשתה פגיעה כזו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג מזרחי. משתתפי "אמא מחליפה"
לאתר ההטבות
מומלצים