שתף קטע נבחר

לפיד נגד התוספת המוצעת לביטחון: לא אסכים להעלות מסים

ביום שאחרי אזהרתו של ח"כ עופר שלח מפירוק הממשלה, ייפגשו בצהריים ראש הממשלה ושר האוצר כשביניהם מחלוקות קשות. ערב הפגישה אמר לפיד ל-ynet: "אי העלאת מסים תקל על האזרחים ותאפשר צמיחה לכלכלה ולמשק"

כשברקע המחלוקות הקשות סביב סוגיית התקציב והתבטאויותיו של יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, שאמר כי ראש הממשלה מראה סימנים של רצון לבחירות, ייפגשו היום בצהריים (יום א') בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, על מנת לדון בדרישה לתוספת תקציבית למשרד הביטחון בגובה של 11 מיליארד שקל יותר ממה שמבקש לפיד להקצות. לפגישה, שתעסוק בין היתר בכוונתיו של לפיד להעמיק את הגירעון ולא להעלות מסים - תצטרף גם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, וצוותים מקצועיים ממשרד האוצר. ערב הפגישה אמר לפיד ל-ynet: "ניתן להגיע להסכמות בנוגע לתקציב. מצד אחד לתת תוספת למערך הלוחם ולהכנת הצבא לאתגרים עתידיים, ומצד שני להתחשב ולחזק את אזרחי המדינה ולהוסיף תקציבים חברתיים. אך בשום פנים ואופן לא להעלות מסים שיכבידו על האזרחים. אי העלאת מסים תקל על האזרחים ותאפשר צמיחה לכלכלה ולמשק". לפני הפגישה תתקיים ישיבה של הקבינט הכלכלי-חברתי. במקביל, היום לא תתקיים ישיבת הממשלה השבועית. זו הפעם השנייה ברציפות שהישיבה אינה מתקיימת.

 

עוד בחדשות:

הסרבנים: התפקיד של 8200 חורג מהגנה עצמית

כוכבי ארה"ב קוראים לאירופאים: תמכו בישראל

ארה"ב: איימה על בן 11 ברובה כי ניגן בקלרינט

 

בימים האחרונים התבטא נתניהו נגד כמה תוכניות של לפיד, בהן העמקת הגירעון במקום העלאת מסים, ולטענת ח"כ משה גפני אף מסתייג נתניהו מתוכנית לפיד להעביר את חוק מע"מ 0, שיעלה לקופת המדינה 3 מיליארד שקל. ביש עתיד נשמעו נחושים בימים האחרונים והבהירו שבנושא מע"מ 0 והעלאת מסים, לפיד לא מתכוון להתפשר, והבהירו כי אם הממשלה חפצת חיים היא תתמוך בשתי היוזמות של שר האוצר. גורם המקורב מאוד לשר האוצר אמר ל-ynet כי "אם נתניהו רוצה את לפיד יושב ראש אופוזיציה, אז הוא יכול להעלות מסים ולבטל את תוכנית מע"מ 0. לפיד לא יכול לוותר על שני הסעיפים האלה".

 

דיון תקציבי. פלוג, נתניהו ולפיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
דיון תקציבי. פלוג, נתניהו ולפיד(צילום: גיל יוחנן)

 

בנוגע לתקציב הביטחון נראה שלפיד עשוי להתגמש מעט, אולם נשאלת השאלה אם במשרד הביטחון יעמדו על דרישתם המקורית במלואה ואם נתניהו יתמוך בדרישה זאת. גורמים ביטחוניים אמרו אמש כי התבצרותו של לפיד לא מובנת והביעו תקווה שהפגישה היום תקדם את דיוני התקציב. "צורכי מערכת הביטחון היו ברורים ועקביים לאורך כל השנה האחרונה", אמרו הגורמים. "בצל האיומים החדשים וצורת הלחימה המתבקשת כיום - לא עוד מלחמת שריון בשריון, אלא באופן הרבה יותר מורכב כמו שראינו במבצע האחרון - ברור שדרישות מערכת הביטחון צריכות להיות בהתאם. המציאות משתנה ואיתה הצרכים. ברקע עוד ועוד ארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים, חזית חמאס, חיזבאללה, צורך במודיעין, בחימוש, בחיילים מאומנים, במיגון ועוד. מדובר בדברים שעולים כסף. מלכתחילה הדרישה עמדה על 63-62 מיליארד שקל כדי ליישם את התוכניות ולהתמודד עם האתגרים".

 

בסביבת שר האוצר אמרו מנגד כי צורכי מערכת הביטחון ברורים והובהרו בעיקר לאחר המבצע האחרון: "מובן מאוד ומקובל שיש צרכים ואין מחלוקת על כך שיש איומים עתידיים שצריך להתמודד איתם ושעולים לא מעט כסף. אבל בסוף גם יש עוגה שצריכה להתחלק באופן הוגן ושווה, והכול שאלה של חלוקה". באוצר מוכנים לתת תוספות כדי לתקצב מעילי רוח לטנקים, כסף לפתרון למנהרות ופתרון לפצמ"רים. 

 

מלבד זאת, ממתינות לנתניהו, כאמור, עוד הכרעות וחזיתות נוספות. חוק מע"מ 0 אמור היה לעבור במושב הקודם של הכנסת, אך דיוניו מתעכבים בוועדת הכספים בשל מלחמה שמנהלת האופוזיציה נגד החוק וחוסר מוטיבציה מצד השותפות בקואליציה לסייע בקידומו. מלבד זאת, לפיד הודיע כי בשום אופן לא יעלה מסים ולא יכניס את היד לכיס של מעמד הביניים. נגידת בנק ישראל כבר יצאה נגד הכוונה וככל הנראה גם נתניהו תומך בעמדתה. בנושא זה, אמרו ביש עתיד, לפיד לא יתפשר ולא יעלה מסים.

 

השר לפיד במשרד ראש הממשלה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
השר לפיד במשרד ראש הממשלה(צילום: עמית שאבי)

 

לאחר שיסכמו ראש הממשלה ושר האוצר את פרטי התקציב, אולי כבר היום בפגישה, יובא התקציב לאישור הממשלה, שלב שבו גם השותפות הקואליציוניות האחרות יוכלו להציג את דרישותיהן. אלא שלפי שעה, בקואליציה מעריכים כי למעט דרישות שניתן להתמודד איתן, אף אחת מן המפלגות השותפות לא תנסה לשבור את הכלים עם דרישות שלא ניתן להגיע להבנות לגביהן. שר החוץ אביגדור ליברמן ניבא בשבוע שעבר כי סוגיית התקציב לא תוביל למשבר קואליציוני, וגם לא להקדמת הבחירות. אלא שנתניהו לא סומך על השותפות הקיימות שלו, והוא נפגש בשבוע שעבר עם הסיעות החרדיות, פגישה שבסופה העריכו המשתתפים כי הבחירות לא יוקדמו. עם זאת, חבר הכנסת יעקב ליצמן ציין כי "נתניהו לא נראה מרוצה מהקואליציה שיש לו".

 

ליברמן ולבני

אך מערכת היחסים המתוחה עם לפיד על רקע היוזמות הקרובות הן לא היחידות. מי ששימש בשנים האחרונות בן ברית פוליטי, שר החוץ ליברמן, הפך באחרונה לאחד הגורמים המשמעותיים בקואליציה ולו ביקורת לא מבוטלת על התנהלותו של נתניהו.

 במושב הקרוב של הכנסת יפגוש נתניהו את ליברמן משוחרר מכל מחויבות ואינו מהסס לקדם יוזמות שחשובות לסיעתו או לבקר את מה שבעיניו אינו מתנהל נכון. הקו החדש של ליברמן יקשה על נתניהו עוד יותר את התמרון בקואליציה העדינה ממילא. 

 

בין לבין יצטרך נתניהו להתמודד גם עם שרת המשפטים ציפי לבני, שסימנה כמטרה להישארותה בממשלה את נושא המשא-ומתן המדיני ושורת רפורמות בענייני דת ומדינה שמפלגתה מנסה להוביל, הנתקלות בהתנגדות קשה מצד הבית היהודי. מקורבי לבני אמרו בימים האחרונים כי הישארותה בממשלה תלויה במידה רבה במה שיעשה או לא יעשה נתניהו בתחום המדיני.


פורסם לראשונה 13/09/2014 23:27

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
השר יאיר לפיד
צילום: עידו ארז
מומלצים