שתף קטע נבחר

ח"כ שלח: "התנהגות נתניהו מגדילה את הסיכוי לבחירות"

יו"ר סיעת יש עתיד תקף את ראש הממשלה בעקבות העימות בינו לבין שר האוצר לפיד. "לפיד לא יזוז מעמדתו בנוגע לתקציב. יש סימנים שנתניהו משדר לכיוון בחירות", אמר שלח שגם הזהיר מפני חידוש הלחימה בעזה. "זה יכול לקרות תוך שבועות"

העימות על התקציב עולה מדרגה: יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, תקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעימות על תקציב המדינה מול שר האוצר יאיר לפיד ואמר כי הסימנים מעידים על כך שישראל קרובה למערכת בחירות נוספת. "התנהגותו הנראית של נתניהו מראה כי הסיכוי לבחירות הולך ומתקרב", אמר שלח הבוקר (שבת) באירוע שבתרבות בתל אביב. "ההחלטה על בחירות בידיו של ראש הממשלה".

 

לדברי שלח, הוא אינו מבין מדוע נתניהו מתנהג כך. "הוא מביא את סוגיית התקציב לעימות עם שר האוצר על דברים שאני יודע שלפיד לא יזוז מהם. אני לא יודע לומר שראש הממשלה משדר החלטה להגיע לבחירות, אבל יש סימנים לכך", אמר יו"ר סיעת יש עתיד.

לפיד ונתניהו. העימות מחריף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד ונתניהו. העימות מחריף(צילום: גיל יוחנן)
 

שלח, החבר בוועדת החוץ והביטחון, התייחס גם לאפשרות של חידוש הירי מהדרום. "אנו עלולים למצוא עצמנו במצב של חידוש הלחימה בעזה תוך כמה שבועות אם לא יהיה משא ומתן", הזהיר שלח. "אם נתניהו יילך למהלך מדיני, מפלגת העבודה עשויה למצואת את עצמה בממשלה, אבל אני שותף לחשש שנתניהו לא הולך למהלך כזה".

 

נתניהו הבהיר השבוע כי הוא רוצה לשמור על מסגרת הגרעון בתקציב במקביל להגדלת תקציב הביטחון לשנה הבאה, בעוד לפיד מצדו הציב שני יעדים: אי העלאת מיסים ואישור תוכנית מע"מ אפס, שנתקלה בהתנגדויות קשות וחריפות ובביקורת רחבה. מקורבי לפיד אמרו אתמול ל-ynet: "לא נוותר על סוגיית העלאת המיסים ומע"מ אפס. אם נתניהו רוצה את לפיד כיו"ר אופוזיציה, אז שלא יעביר את שני הדברים האלה".

 

לפיד ונתניהו ייפגשו מחר כדי להשיג הסכמות

עם זאת, מקורבי שר האוצר הבהירו כי "לפיד יתפשר על תקציב הביטחון ויסכים להעביר למערכת הביטחון יותר כסף מהרגיל וממה שהאוצר רוצה, והוא מתכוון להגיע להבנות בנושא זה עם ראש הממשלה. נתניהו ולפיד אמורים להסתדר, אבל האלטרנטיבה קיימת". על רקע המחלוקת בנושא התקציב והעובדה שפרטיו טרם סוכמו באוצר בוטלה ישיבת הממשלה שנועדה

להיערך מחר והיא לא תתקיים זה השבוע השלישי ברציפות. במקום, לפיד ונתניהו אמורים להיפגש כדי לנסות ולהגיע להבנות.

 

בעקבות ההודעה על דחיית הישיבה, הפנו גורמים בלשכת ראש הממשלה אצבע מאשימה לעבר לפיד, בטענה כי "ישיבת הממשלה נדחית בשל הצורך לקיים דיוני תקציב מרתוניים. זה מפני שעד לרגע זה לא הובא תקציב שייתן מענה לאיומים הביטחוניים על ישראל מבלי להגדיל משמעותית את הגירעון".

 

לעומת זאת, גורם בכיר באוצר אמר בתגובה כי האחריות מוטלת על כתפיו של נתניהו: "כאשר ראש הממשלה יחליט מה הוא רוצה, אנחנו נדע להעביר תקציב תוך שלוש שעות. הבעיה היא שנתניהו - כמו נתניהו - מעכב דברים ומתקשה להחליט. הוא מתייסר, אז הוא תקוע. אנחנו מחכים שיקבל החלטות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שלח ולפיד. "נתניהו מייצר עימות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים