שתף קטע נבחר

גפני: "נתניהו מתנגד לחוק מע"מ אפס"

ח"כ משה גפני גילה בוועדת הכספים כי בפגישת רה"מ עם ראשי הסיעות החרדיות, אתמול, הוא הבין "באופן ברור" שנתניהו מתנגד לחוק מע"מ אפס. כחלון: "עד שלא תיפתר בעיית שיווק הקרקעות לא תיפתר בעיית הדיור"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתנגד לחוק מע"מ - כך טען הבוקר (ג') ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בדיון סוער שנערך בסוגייה. גפני גילה בדיון, כי בפגישת נתניהו עם ראשי הסיעות החרדיות שנערכה אתמול, "אנחנו הבנו ממנו באופן ברור כי הוא מתנגד לחוק".

 

חוק המע"מ - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

עוד הטיח גפני בפני יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), כי "ראש הממשלה הכחיש בפנינו מכל וכל שהוא ביקש ממך לקדם את החוק בוועדה, וזה בניגוד למה שאמרת לנו בוועדה. הוא אמר לנו בפירוש שהוא לא דיבר אתך".

 

סלומינסקי הגיב: "לא אמרתי שהוא דיבר אתי. אמרתי שהוא דיבר עם ראשי מפלגתי".

 

גפני וחבר סיעתו, ח"כ יעקב ליצמן, הוסיפו: "אמרת בוועדה שאתה פועל לבקשת ראש הממשלה. זה עוד שקר שלך". סלומינסקי אמר מצדו: "אתם הופכים את הוועדה לגן ילדים". גפני הפטיר: "סיעת הבית היהודי היא גן ילדים".

 

צפו בדיון הסוער בוועדת הכספים, היום

 

 

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) האשים כי "אפרופו הבית היהודי, מה שקורה כאן זה 'פרוטקשן'. שר האוצר לא נותן לשר השיכון מהסיעה שלך לקדם את תוכנית 'מחיר מטרה' שלו (העדפה בשיווק קרקעות ליזם שיבטיח את המחיר הנמוך ביותר לדירה - צ.ל.), כל עוד חוק מע"מ אפס לא עובר. בינתיים לא משווקים קרקעות ואנשים סובלים כששר האוצר הופך את מדינת ישראל לבני ערובה. מה זה אם לא פרוטקשן?".

 

בהמשך הישיבה, בעקבות הפרסום ב-ynet על הדיון הסוער בוועדת הכספים, דרש גפני מיו"ר הוועדה לעצור את הדיון ולזמן נציג של הקואליציה שיבהיר מהי עמדת ראש הממשלה. זאת, כדי שלא לבזבז זמן על דיונים בוועדה במקרה שהממשלה תחליט לבסוף למשוך את הצעת החוק. סלומינסקי השיב כי ישקול את ההצעה.

 

"מדוע הקבלנים שינו את עמדתם?"

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) ביקש לברר מדוע התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) שינתה את עמדתה והיא תומכת בחוק. כהן התייחס למכתב ששלחו לראש הממשלה וליו"ר הוועדה וחבריה בעניין זה נסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, וצבי אורן, יו"ר נשיאות הארגוני העסקיים, בו הם קוראים "לאשר את הצעת החוק מהר ככל האפשר, כדי להחזיר לענף הבנייה ולמשק כולו את הוודאות הנדרשת לכל כלכלה תקינה".

 

במכתב כותבים הקבלנים כי "הצעת החוק הפכה בוועדה לכר נרחב של מאבקים פוליטיים וסקטוריאליים בין סיעות הכנסת השונות. ההצעה, שנמצאת בדיון ציבורי זמן רב, משפיעה הלכה למעשה על המשק הישראלי בכלל ועל ענף הבנייה, שהוא מנוע צמיחה חשוב ביותר. כתוצאה מכך, התחלות הבנייה יורדות בשיעורים חדים ולא ידביקו את הפרויקטים הרבים שמושבתים. תעשיות נלוות מושבתות ומחירי הדירות ממשיכים לעלות".

 

עוד הם מציינים כי התחלות הבנייה ירדו ברבעון הראשון של השנה בכ-6% לעומת הרבעון הקודם, ואי-הוודאות גוררת אובדן של כ-6 מיליארד שקל בהכנסות המדינה ממסים ומכירת קרקעות. "אנו תומכים באישור הצעת החוק, אך יש לוודא כי זה יאושר באופן מיידי כדי למנוע את המצב המתמשך של אי-הוודאות וחוסר הבהירות השוררים בענף הבנייה, שתוצאותיהם הם פגיעה במשק ובענף הבנייה, ויישומו של החוק חייב להיות פשוט וברור כדי למנוע בירוקרטיה מיותרת", הם מבהירים.

 

ח"כ כהן חזר ותבע לדון בפנייה, שמהווה לדבריו שינוי בעמדת הקבלנים והמגזר העסקי שקודם התנגדו לחוק. ואולם, היו"ר סלומינסקי לא נעתר לבקשה. בשעה זו ממשיכה הוועדה לדון ולהצביע על הסתייגויות האופוזיציה, באותו קצב איטי שבו הן התנהלו עד כה, קצב המעורר ספק אם החוק יאושר בוועדה לפני פתיחת כנס החורף של מליאת הכנסת.

 

גם כחלון נגד התוכנית: "רק צעד משלים"

בתוך כך, יצא היום גם שר התקשורת לשעבר משה כחלון נגד תכניתו של לפיד. "תכנית כמו מע"מ 0% צריכה להיות בנויה על שתי רגליים – ביקוש והיצע. אי אפשר לטפל בביקוש מבלי לטפל בהיצע", אמר. "תכנית מע"מ 0% יכולה להיות צעד משלים, לא צעד יחיד. עד שלא תיפתר בעיית שיווק הקרקעות לא תיפתר בעיית הדיור".

 

כחלון, שדיבר במסגרת כנס של המרכז להעצמת האזרח היום, הוסיף גם ביקורת על הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה בעקבות צוק איתן: "בכל תחום, הדבר הכי פשוט לעשות זה קיצוץ רוחב. גם מחשב קסיו יכול לעשות את זה. החוכמה היא לייצר ערך, והרבה יותר קשה לייצר פה ערך". 

 

סלומינסקי: התנהגות האופוזיציה לא אחראית

לאחר ישיבת הוועדה, אמר סלומינסקי ל-ynet, כי "התנהגות האופוזיציה היא לא אחראית ולא עניינית. החוק לא מעניין אותם. הם מדברים על הכול פרט לחוק. היותם באופוזיציה והרצון להיכנס לקואליציה מעבירים אותם על דעתם".

 

על עצם החוק הוא אמר, "זהו חוק בעייתי, אבל גם אם הוא לא נראה לי עלי לממש את חובתי כלפי החלטת ממשלה והקואליציה ולהעביר אותו. אני לא רוצה שיאשימו אותי בפיצוץ הקואליציה, כמו ששר האוצר ניסה, אבל חזר בו ערב הפגרה, כשנוכח שהוועדה לא אישרה את החוק".

 

באשר לעמדת ראש הממשלה הוא חזר ואמר כי נתניהו לא דיבר אתו אישית על החוק, אלא רק ראש מפלגתו נפתלי בנט שאמר לו כי ראש הממשלה ביקש דרכו שאקדם את החוק בוועדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה נתניהו. מתנגד לחוק המע"מ?
צילום: רויטרס
מומלצים