שתף קטע נבחר

"טורקיה שולחת הכי הרבה לוחמים לדאעש"

בדיקת "ניו יורק טיימס" העלתה כי לא פחות מ-1,000 יוצאי טורקיה הצטרפו לארגון האיסלאמיסטי, יותר מכל מדינה אחרת שחברה בנאט"ו. רבים מגויסים משכונת עוני באזור התיירות באנקרה ומשתכרים 150 דולר ליום

בריטניה ספגה ביקורת רבה ופיתחה מוניטין בתור ה"יצואנית" העיקרית של לוחמי דאעש ממוצא זר, אולם עתה מתברר כי אינה בהכרח בראש הרשימה. לפי בדיקה חדשה, טורקיה - שכבר הביעה הסתייגות מהצטרפות לקואליציית המדינות בראשות ארצות הברית לפעולה הנרחבת נגד דאעש - גם כן שלחה לא מעט לוחמים לארגון האיסלאמיסטי הקיצוני.

 

כתבות אחרונות על דאעש:

אחרי נאום אובמה: החלה הפעולה המורחבת נגד דאעש

לא רק המלחמה של ארה"ב: מי ומי נגד דאעש

דרוש: יריב רציני למלחמה בארגון טרור רצחני/פרשנות

 

כתבה מקיפה של העיתון "ניו יורק טיימס" שפורסמה הלילה (ג') העלתה כי לא פחות מ-1,000 טורקים הצטרפו עד כה לארגון "המדינה האיסלאמית". מדובר בכמות הגדולה ביותר ממדינה אחת בהשוואה לכלל החברות בברית נאט"ו. בעיתון מתואר אזור התיירות של אנקרה כמוקד גיוס מרכזי של דאעש בשנה האחרונה. כמות המתגייסים מהשכונה הענייה האקריביירם הגיע ל-100 איש. באזור הזה יש שבעה מסגדים, אבל אפילו לא בית ספר אחד.

דאעש בא-רקה בסוריה. רוב הטורקים מגיעים לשם (צילום: AP) (צילום: AP)
דאעש בא-רקה בסוריה. רוב הטורקים מגיעים לשם(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום:AP ) (צילום:AP )
(צילום:AP )

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לפי העיתון, רוב המתגייסים הם צעירים בני 14, שהארגון האיסלאמיסטי מציע להם 150 דולרים ליום קרב. "בבירור ישנם מרכזי גיוס באנקרה ובאזורים אחרים בטורקיה", סיפר אהרון סטיין ממכון המחקר הלונדוני "רויאל יונייטד סרוויס".

 

נכון לעכשיו, הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן לא ממהר לשתף פעולה עם הפעולה האמריקנית נגד דאעש ומסרב להשתתף באופן פעיל, בנימוק שארגון הטרור מחזיק ב-49 בני ערובה טורקים שנשבו לאחר כיבוש העיר מוסול בחודש יוני. טורקיה גם סירבה לחתום על המסמך שהפיצו האמריקנים בין המדינות השכנות הקורא לפעול נגד דאעש.

 

"לא נראה שלממשלה אכפת", טען סטיין. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי ממשלת טורקיה זוכה לביקורת מבית ומחוץ על מדיניות הגבולות הפתוחים עם סוריה בתחילת ההתקוממות נגד משטרו של בשאר אסד במרס 2011. למדיניות זו, כך נכתב, הייתה השפעה מכריעה בצמיחת דאעש לגדולה.

 

"אללה לא הורה למוסלמים לרצוח את בני דתם"

קאן בן ה-27 היה במהלך צעירותו מכור לסמים. הוא לא ידע איך הצטרפות לארגון דאעש יחד עם עשרה מחבריו תשנה את חייו. לאחר 15 ימים בבסיס האימונים של הארגון בא-רקה שבסוריה, שולב קאן ביחידה לוחמת.

 

"נלחמנו שם תחת תחושה של טראנס", סיפר קאן לעיתון האמריקני. "כולם צועקים אללה הוא גדול. הצעקות הללו נותנות לנו רק יותר מוטיבציה להרוג את אויבינו". הצעיר הטורקי סיפר כי לאחר שגויס הוא ירה למוות בשני גברים והשתתף בהוצאה להורג. רק לאחר שקבר אדם חי הוא הבין שהפך ללוחם דאעש מן המניין.

זוכה לביקורות על מדיניות הגבולות עם סוריה. ארדואן (צילום: AP) (צילום: AP)
זוכה לביקורות על מדיניות הגבולות עם סוריה. ארדואן(צילום: AP)

עם זאת, שלושה חודשים לאחר ששב מא-רקה עם שניים בלבד מעשרת חבריו שעמם נסע לסוריה, קאן כבר לא חושב יותר מדי דברים טובים על דאעש. "הם אכזריים", הוא תוקף. "הם מפרשים את הקוראן לפי צורכיהם. אללה מעולם לא הורה למוסלמים לרצוח מוסלמים".

 

אחד האנשים שהתגייס משכונת העוני האקיביירם היה אוזגוזאן גוזלמצ'יקוגלו, המוכר בארגון בשם מוחמד סלאף. לאחר שלוש שנים של השתייכות לארגון ולחימה עזה הפך סלאף למפקד בבסיס המרכזי בא-רקה, ומאז הוא מגיע פעמים רבות לאנקרה כדי לגייס אנשים חדשים.

 

תושב המקום סיפר ל"ניו יורק טיימס" כי צעירים מקומיים מצאו תמונות באינטרנט של סלאף עם כלי נשק ומיד הביעו עניין להצטרף. "ילדים התחילו לבלות יותר זמן ברשת", סיפר האיש. "ההשפעה שלו הייתה כה גדולה כשבמקרה אחד הם ראו ילדה סורית עוברת לידם והם פשוט החלו להכות אותה. 'אני הולך להרוג אותה', צעק לה אחד הילדים", סיפר תושב המקום.

 

תושב אחר בשכונת העוני, שמחזיק ברשותו מכולת, אמר כי הוא תומך באופן מלא בחזון של דאעש והביע תקווה כי בניו יצטרפו ללחימה. "הדרך שבה לומדים את תורת האיסלאם בטורקיה היא מבישה", סיפר הגבר. "'המדינה האיסלאמית' מלמדת אותה דרך חיים של משמעת שמוכתבת על ידי אללה ואז אתה יוצא מורווח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים