שתף קטע נבחר

מבוכה: המועמד המוביל לרבנות - ללא תעודת רב

חודש לפני הבחירות לרבנות ירושלים, התברר כי לרב אריה שטרן אין הסמכה לרבנות. הרב סומן כמועמד הוודאי לכהונת רבה הראשי האשכנזי של הבירה, והגילוי טורף את הקלפים במאבק הפוליטי המתמשך זה למעלה מעשור סביב הבחירות לרבנות. מקורביו: העניין טכני. הוא יהיה רב העיר

תאריך הבחירות נקבע, הדיל שיבטיח את התוצאות כבר נתפר – ורק עכשיו מתברר: המועמד המוביל כלל אינו כשיר לתפקיד. חודש לפני ההצבעה על זהות רבני העיר ירושלים, מתברר כי לרב אריה שטרן, המתמודד לכהונת הרב האשכנזי, אין הסמכה לרבנות. בשנים האחרונות היה הרב שטרן למעין ציר מרכזי בסאגת הבחירות בבירה, ופסילה אפשרית של מועמדותו טורפת את הקלפים לקראת המשך המאבק הפוליטי על הרבנות.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בדיקה שהתקיימה באגף הבחירות ברבנות הראשית, העלתה כי תעודת הכשירות של הרב פגומה, מאחר שניתנה על בסיס בחינות בעל-פה - ולא בכתב, כנדרש, וזאת מבלי שהוכר במפורש כ"גדול בתורה" - תנאי הכרחי להקלה בתנאי הסף. היעדר ההסמכה מונעת ממנו כהונה כרב עיר, שאותה שהוא מבקש. בנוסף, גם לו הוכר כ"גדול בתורה", היה עליו לחדש את התעודה כבר בשנת 2012 מאחר שהיא תקפה למשך שלוש שנים בלבד, אך לא עשה כן. בשעות האחרונות פועלים אנשי הרב שטרן במרץ בערוצים שונים, לנסות להכשיר בכל זאת את מועמדותו מבחינה משפטית.

 

קראו עוד בערוץ יהדות :

 

שטרן, הנתמך על ידי מפלגת "הבית היהודי", השר לשירותי דת, סגנו וראש העיר ניר ברקת, סומן כבר ב-2009 כמועמד הבלעדי מטעם הציונות הדתית לתפקיד הרב האשכנזי, אך סחבת פוליטית ומשפטית ארוכת שנים מנעו קביעת תאריך לבחירה, אף שבבירה לא מכהנים רבני עיר זה למעלה מעשור.

 

תסבוכת של ממש

לאחרונה חלה פריצת דרך בתהליך, כאשר ברקת, השואף למנות לצידו של שטרן את הרב הראשי הספרדי לשעבר, שלמה עמאר, הגיע

להבנות שיבטיחו את בחירת השניים, זאת למורת רוחם של החרדים האשכנזים (המתנגדים לרב שטרן) ושל ש"ס (שמנהיגיה מסוכסכים עם הרב עמאר).

 

במשרד לשירותי דת, הנשלט על ידי "הבית היהודי", לא רצו להחמיץ את ההזדמנות, ומיהרו להכריז על מועד הבחירות בחודש הבא – 21 באוקטובר, כ"ז בתשרי. עתירת "יהדות התורה" לדחייתן, בעקבות פגמים שלטענתה נפלו בהליך, עדיין תלויה ועומדת בבג"ץ. כעת, כאמור, מרחפת סכנה אחרת מעל בחירת שטרן.

 

מועצת הרבנות הראשית שבשליטת החרדים, היא הגוף היחיד שעשוי למצוא פיתרון שיכשיר את מועמדותו של המועמד הציוני-דתי. ישיבותיה אמנם מתקיימות בדרך כלל אחת לחודש, אך היא לא תתכנס עד לאחר הבחירות, בגלל החגים.

 

הרב, שגילו 69, נקלע לתסבוכת של ממש: אם יבקש את דחיית הבחירות עד למיצוי הניסיונות להכשיר עצמו לכהונה, הוא עלול לחצות את גיל 70 (בעוד כשלושה חודשים), שבו ממילא לא יוכל להתמודד. מאידך גיסא, אם הן יתקיימו במועדן - לא יוכל להגיש מועמדות מהיעדר הסמכה לרבנות.

 

מקורב לרב אריה שטרן אמר בתגובה כי "התעודה אושרה על ידי מחלקת הבחינות של הרבנות, וגם אם ישנה בעיה מסוימת - הרי שהיא טכנית, שולית ופתירה". לדבריו, "מדובר בניסיון נוסף של הפוליטיקאים החרדים למנוע את בחירתו של הרב - שלא יצלח. הרב אריה שטרן יהיה רבה הראשי של ירושלים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים