שתף קטע נבחר

הפנים מאחורי האכזריות. צמרת דאעש נחשפת

מידע שנמצא בבית בכיר הארגון שנהרג מאפשר לחשוף את פני האנשים שמסתתרים בכל הופעה ואת המבנה הארגוני שמנהל את הפעילות. כך נראית שרשרת מפקדים שאחראים על תחומים שונים - ממכירת נפט, דרך קישור בין יחידות הארגון וכלה בהחלטות אילו שבויים להוציא להורג ואיך

אי אפשר לשלוט על אזור שגדול בשטחו מבריטניה ועל אוכלוסייה מדוכאת של ארבע מיליון איש בלי מערכת היררכית איתנה. למרות האזכורים רבים של ארגון דאעש בכותרות ברחבי העולם, רוב מנהיגיו נותרו אנונימיים לחלוטין, למעט האיש שעומד בראשו - אבו בכר אל-בגדאדי. אולם אינו עושה הכול לבדו. מתחתיו, כך מתברר, פועלת שרשרת של מפקדים שמחולקים בין מועצות שונות שאחראים על תחומים שונים - ממכירת נפט, דרך קישור בין יחידות הארגון וכלה בהחלטות אילו שבויים להוציא להורג ואיך.

 

מכון המחקר שעוסק בטרור TRAC פרסם סקירה מקיפה ומפורטת לגבי איך פועל דאעש ומהם הם אנשי המפתח שמאפשרים את יעילותו האכזרית. הסקירה, שצוטטה בין היתר בעיתונים הבריטיים "דיילי מייל" וה"טלגרף", מבוססת על מידע שנמצא בכונן זיכרון נייד שנמצא בביתו של אבו עבדול רחמן אל-בילאווי, שטרם מותו שימש מפקד בכיר של הפעילות של דאעש בעיראק.

מנהיג דאעש אל-בגדאדי. מפעיל שתי ממשלות נפרדות ()
מנהיג דאעש אל-בגדאדי. מפעיל שתי ממשלות נפרדות
 

בעוד מנהיג אל-קאעידה איימן אל-זוואירי מסתמך על קבוצה קטנה וריכוזית של יועצים קרובים כדי לנהל את מבצעי הארגון, דאעש מצליח להגיב במהירות להתפתחויות בשטח הודות לצוות של מפקדים בכירים שלהם סמכות לפעול בשמו של המנהיג הבכיר אל-בגדאדי. אף שהוא שומר לעצמו את התואר של מפקד דאעש, מינה אל-בגדאדי שני סגנים שמפקחים על הפעילות של הארגון בעיראק ובסוריה.

 

לפי הדיווח, על הפעילות בעיראק אחראי פאדל אחמד אבדולה אל-הייאלי, שאימץ את השם אבו מוסלים אל-טורקמני. שמו של מקבילו בסוריה הוא אבו עלי אל-ענברי. בדו"ח מצוין עוד כי אל-בגדאדי הקים "קבינט" המונה שבעה אנשים שכל אחד מהם מדווח לו ישירות ומייעץ על פעילות מבצעית בשטח. בין היועצים, שאווקט חאזם אל-פרחאת (המכונה אבו עבדול כאדר) שמייעץ בנושאי ניהול כללי, ועבדול וואחיד קותנאייר אחמד (המכונה אבו לוואי או אבו עלי) שמייעץ בנושאי ביטחון.

 

חברי קבינט נוספים הם באשר איסמאיל אל-חאמדני (אבו מוחמד) שאחראי על האסירים; מוופאק מוסטפא מוחמאד אל-קרמושא (אבו סאלם) שמשמש ראש הכספים בעיראק; מוחמד חמיד אל-דולימי (אבו-חאדר אל-אספי) שהוא ראש התקשורת הפנימית; ועבדוללה אחמד אל-משהדני (אבו קאסם) שאחראי על גיוס לוחמים זרים. אחד מחברי הקבינט היה אותו אל-בילאווי שבביתו הושג המידע המפליל, ולא ידוע מי, אם בכלל, החליף אותו כיועץ הצבאי של בגדאדי בעיראק.

 

"מועצת מלחמה" שמענישה גם בכירים

לצד ה"קבינט", שפועל רק בתור גוף מייעץ לאל-בגדאדי, מפקד דאעש גם מינה 12 מושלים בסוריה ו-12 מושלים בעיראק שאחראים על יישום פקודותיו. כל אחד מ-24 המושלים אחראי על אזור מסוים בשטח שבשליטת דאעש, ולכל אחד מהם צוות יועצים משלו שמסייע לו בניהול כל היבט של ענייני היומיום.

 

בדיווח ברשת CNN הוסיפו כי תחת כל מושל פועלות שמונה מועצות: פיננסית (מנהלת את מכירת הנפט ורכישת הנשק והאספקה), מנהלית (מנסחת ומנהלת חוקים), צבאית (אחראית על הגנת תא השטח), חוקית (עוסקת באכיפת החוק ובענישה), סיוע (מספקת מענה לצורכי הלוחמים), ביטחון (שיטור פנימי), מודיעין (אחראית על איסוף מידע) ותקשורת (מפרסמת הודעות רשמיות וחומרי תעמולה ומפקחת על השימוש שעושים פעילים ברשתות חברתיות).

  

כל מועצה מבצעת את הוראות המושל, על בסיס ההנחיות של אל-בגדאדי עצמו ושל התכתיבים של "מועצת המלחמה" - גוף נוסף שכפוף ישירות למפקד דאעש ומורכב ממנהיגים דתיים ומומחים צבאיים מיומנים, בהם: פארס רייף אל-נעימה (אבו שמע), עבדול רחמן אל-אפארי (אבו סוג'ה) וחיירי עבד מחמוד אל-טאיי (אבו כיפא). לחברים האלו יש גם את הכוח להעניש בכירים בשורות הארגון אם אלו הפרו את חוקי האיסלאם. הם גם אלו שמאשרים החלטות חשובות בנוגע לפעילות דאעש, כמו ההוצאות להורג של האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף והבריטי דיוויד היינס.

 

בכירה במכון המחקר TRAC אמרה כי ל-CNN כי ככל הנראה דאעש פיצל את עצמו לשני ענפים מקבילים - אחד בעיראק ואחד בסוריה - כדי להקל על ניהול הפעילות. "הם רואים את החליפות כמדינה אחת, אבל בפועל יש שתי ממשלות שונות. אני מאמינה שהפיצול הזה הוא כרגע מנהלי לחלוטין. הם לא רוצים להמעיט בחשיבות החליפות המאוחדת, אבל נאלצו לבצע את החלוקה הזו כדי שיהיה להם קל יותר למשול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו בכר אל-בגדאדי. מנהל את ההצגה
מומלצים