שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דאעש בסרט חדש: סורים כרו את קברם

אחרי הטריילר, מגיע הסרט המלא של ארגון הטרור הסוני הקיצוני שבו הוא מציג בין היתר סורים שלקח בשבי שנאלצו לכרות את קברם במו ידם. איש דאעש רעול פנים עמד והסביר באנגלית רהוטה כיצד עבודת אללה תבוצע בידי המוג'אהידין

"בפני הגל האפל של כוח הצלבנים, הארץ ההיסטורית הרתה משימה שתשנה את הנוף הפוליטי של העולם ותחיה את הדת", כך, דקות לפני כריית קברם של חיילי הצבא הסורי, נפתח הסרט "להבות של מלחמה", שפרסם ארגון הטרור הסוני הקיצוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש).

 

אחד החמושים, רעול פנים ודובר אנגלית רהוטה, עומד ומספר למצלמה על גורלם של חיילי יחידה 17 של חיל האוויר הסורי בראקה בשעה שאלו חופרים בקרקע. "אנחנו כאן עם חייליו של בשאר בבסיס הצבאי ממש מחוץ לראקה", סיפר איש דאעש, "אנחנו רואים אותם כעת חופרים את קברם שלהם ממש במקום שבו הם הוצבו. המקום שבו הוצבו להטיל טרור על המוסלמים בראקה". הוא אומר כי עבודתו של אללה תבוצע בידי המוג'אהידין. מאחוריהם הוא מציג את מגורי הקצינים המלאים בחורי קליעים ופצצות מרגמה של המדינה האיסלאמית. "זה הסוף שמצפה להם".

 

מאוח יותר, אומר אחד החופרים למצלמה: "באשר לבשאר, הלוואי שאללה ינקום בו ויעשה לילדיו את אשר עשה לנו. היום אנחנו חופרים את קברינו במו ידינו. ארגון המדינה האיסלאמית שבה אותנו בזמן שנמלטנו מבסיס הדיוויזיה ה-17. שירתנו תחת בשאר. בשאר נטש אותנו. בשאר לא נראה לעין. בשאר מתועב. אדם מתועב ובנו של אדם מתועב. גורלינו הוא להיטבח. מדוע? האם לא שירתנו תחתיו? אבל לצבא המשטר אנחנו רק מספרים. אנחנו רק מספרים. עבור המשטר אנחנו רק כלבים".

 

לבד מהמראות המוצגים, עוסקת קהילת המודיעין האמריקנית בזהות דובר הארגון, שמופיע קצרות לקראת סוף הסרט. הוא דובר אנגלית רהוטה בעלת מבטא צפון אמריקני, ומתועד כשהוא מפקד על הטבח. לעת עתה, אמר גורם רשמי לרשת CNN, לא ניתן עדיין לקבוע אם מדובר באזרח אמריקני או באדם שגר שם כמה שנים.

 

"דאעש הציבו אותו בסרט באופן מכוון", הוסיף מומחה לביטחון מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. "למה? משום שהוא נשמע אמריקני, וזהו מסר שמכוון לקהל מערבי ונועד לזרוע פחד ולהמחיש עוצמה".

מתוך הסרטון ()
מתוך הסרטון


 

הטריילר לסרט בן 55 הדקות פורסם ביום שלישי ובו הארגון מזהיר את ארצות הברית מלוחמיו, אם הנשיא ברק אובמה ישלח כוחות צבא לעיראק. בטריילר שנמשך 52 שניות, ובמהלכו נראים לוחמי דאעש מפוצצים טנקים, חיילים

אמריקנים פצועים וכאלה שעומדים להיהרג. לאחר מכן נראה קליפ שבו אובמה אומר שכוחות צבא ארה"ב לא ישובו לעיראק. הסרט מסתיים בכיתוב "המלחמה רק התחילה".

 

סרט הווידאו, שצולם בפורמט HD, פורסם ככל הנראה בתגובה לדבריו של הרמטכ"ל האמריקני על האסטרטגיה נגד ארגון הטרור. ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, אמר בשימוע בוועדת הכוחות המזוינים בסנאט כי יציע לנשיא אובמה לשלב כוחות על הקרקע בעיראק אם יראה צורך בכך. "אם נגיע לנקודה שאנשינו צריכים ללוות את הכוחות העיראקיים על הקרקע במתקפות נקודתיות נגד מטרות דאעש, אציע זאת לנשיא", אמר דמפסי. בתוכנית שהציג אובמה הוא הבהיר כי הפעולה נגד דאעש לא תכלול מתקפה קרקעית.

 

המאבק בדאעש יוצא מחוץ לגבולות סוריה ועיראק. בראיון ראשון לתקשורת הזרה מאז שנכנס לתפקיד ביוני, אמר נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לסוכנות הידיעות AP כי ארצו תספק כל סיוע שיידרש כדי להילחם בחמושי ארגון דאעש, ובמקביל קרא ל"אסטרטגיה מקיפה" כדי להתמודד עם כל הגורמים הקיצוניים באזור. "הזהרתי מפני סכנות האיסלאם הקיצוני לפני שנה", אמר א-סיסי, "אך זה לא היה ברור למדינות אחרות עד האירועים החמורים שהתרחשו בעיראק ובסוריה". עם זאת שלל א-סיסי את האפשרות שמצרים תשלח כוחות קרקעיים כדי להילחם בארגון הסוני הקיצוני, ואמר כי הצבא העיראקי חזק מספיק כדי להילחם בחמושים: "זה לא עניין של חיילי כוח רגלים ממדינות אחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים