שתף קטע נבחר

האקדח והקנס: כך יילכדו נהגים מסמסים?

חברה אמריקנית מפתחת את "האקדח המסמס", מכשיר שיאפשר לזהות נהגים שולחי הודעות טקסט. איך זה יתבצע, ומה השאלות הפתוחות?

התוצאות עלולות להיות הרות אסון, הקנס גבוה - אבל זה לא עוצר רבים מאוד מלכתוב SMS, לשלוח מייל ולהעביר הודעת וואטסאפ בזמן נהיגה. "האקדח המסמס" עשוי להיות הפתרון לבעיית האכיפה. חברה מווירג'יניה מסרה כי היא מפתחת מכשיר שיזהה שליחת הודעת טקסט ויאפשר בכך למשטרה לקנוס את אותם נהגים העוברים על החוק. צפו בדיווח של רשת טלוויזיה אמריקנית על המכשיר שבפיתוח.

 

בישראל (וגם בבריטניה, למשל) הפעולה המותרת היחידה בזמן נהיגה היא שיחה באמצעות דיבורית, אך בארצות הברית המצב שונה ממדינה למדינה. רובן מתירות שיחות בסלולרי, אבל אוסרות שליחת הודעות טקסט. הדבר מקשה מאוד על המשטרה לדעת אם אכן דעתו של הנהג הוסחה עקב שימוש בטלפון, וזה מה שהוביל לפיתוח החדש של החברה האמריקנית.

 

הקנס בישראל: 1,000 שקלים

המכשיר, ששמו "סניפר סלות' 2", נמצא כעת בפיתוח. ב"דיילי מייל" הבריטי, שם ציטטו עיתון מקומי בווירג'יניה, כתבו כי אותו אקדח יוכל להבדיל בין שיחת טלפון, הודעת טקסט והעברת נתונים, באמצעות התדירויות השונות שנשלחות בעת ביצוע כל פעולה. לפי הדיווח, הטכנולוגיה דומה לזו שבה משתמש טכנאי כבלים, בבואו לבדוק היכן החלק שניזוק. המכשיר צפוי להיות יעיל במיוחד במדינות כמו וירג'יניה, שם מותר לנהוג ולדבר בסלולרי, אך אסור לשלוח הודעת טקסט.

 

עם זאת, לא מעט שאלות עדיין סובבות את אותו פיתוח. כלל לא ברור כיצד המכשיר יוכל לזהות אם העבריין המסמס הוא אכן הנהג ולא הנוסע שלידו, לא ידוע אם קבלת הודעת טקסט תסווג בצורה שונה משליחתה, מידת דיוקו אינה ברורה וגם לשאלת הפרטיות לא ניתנה תשובה. בכל מקרה, מלקולם מקינטייר מחברת קומסוניקס המפתחת, אמר כי תאריך יעד לסיום הפיתוח אין וגם המחיר לא נקבע, אבל הבהיר כי "אנחנו קרובים לייצור".

 

אם מכשיר שכזה יעשה עלייה לישראל, הנהגים צריכים לחשוש. בארץ אסורה כמעט כל פעולה במכשיר טלפון נייד למעט ביצוע שיחה בעזרת דיבורית. בין היתר הוטל איסור על דיבור בטלפון ללא דיבורית, שליחת מסרון וקריאה או כתיבה של הודעת דואר אלקטרוני. התקנה קובעת כי מי שיבצע אחת מפעולות אלה וייתפס על-ידי שוטר, יידרש לשלם קנס בגובה 1,000 שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך יבדיל בין הנהג לנוסע? האקדח שבפיתוח
מומלצים