שתף קטע נבחר

אין הסכמה בין נתניהו ללפיד: "ינסו למצוא פתרון יצירתי"

רה"מ ושר האוצר לא הסכימו על גובה התוספת לתקציב הביטחון. צוותים מטעמם נשלחו להמשיך לנסות לגבש מתווה. בכיר ביש עתיד: "הם ימצאו דרך להגיד ששניהם השיגו את מה שרצו: תוספת לביטחון בלי העלאת מסים"

גם בתום פגישה אחר הצהריים (א') בין ראש הממשלה לשר האוצר, עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי התוספת התקציבית למערכת הביטחון. כפי הנראה, הפגישה התקיימה באווירה עניינית אולם לא התגבשו הסכמות ולכן בנימין נתניהו ויאיר לפיד ייפגשו שוב. בתום הפגישה נשלחו הצוותים של לשכת ראש הממשלה, צוות של משרד האוצר וצוות ממשרד הביטחון להמשיך להכין את הפגישה הבאה בין נתניהו ללפיד.

 

בכיר במפלגת יש עתיד אמר ל-ynet שתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה יגדלו בתקציב 2015. הוא ציין שהמגעים בין נתניהו ללפיד אמורים להימשך כמה ימים, והעריך כי השניים ינסו למצוא פתרון יצירתי שיענה על דרישות מערכת הביטחון באופן הדרגתי. לדבריו, "הם ימצאו דרך לתת תוספת לביטחון כך שגם נתניהו יוכל לומר שהצליח וגם לפיד יאמר שלא העלה מסים והעביר את מע"מ 0".

 

נתניהו ולפיד. מחפשים את דרך המלך (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ולפיד. מחפשים את דרך המלך(צילום: EPA)

המחלוקת על תקציב 2015 מתרכזת סביב דרישת משרד הביטחון להגדיל את תקציבו ב-11 מיליארד שקל ולהעמידו על בסיס של 62 מיליארד שקל. אם אכן הוא יגדל ב-6 מיליארד (מה שיוביל להגדלת יעד הגירעון ל-3.4 אחוזים מהתוצר), יידרש קיצוץ של 1.3 מיליארד שקל בסעיפים אחרים בתקציב המדינה. זהו קיצוץ בהיקף סביר יחסית שמשרד האוצר מסוגל לבצעו. קיצוץ זה, לצד הגדלת הגירעון, יאפשרו להימנע מהעלאת מסים ולהעביר את חוק מע"מ 0% - שתי הדרישות שהציב שר האוצר כתנאי לכל הסכמה בנושא תקציב המדינה.

 

נתניהו הפעיל בשבועות האחרונים לחץ כבד על שר האוצר שייענה לדרישות הביטחון, אך לפיד דבק בעמדה כי משרד הביטחון לא צריך לקבל תוספת גבוהה כל כך והציע תוספת של 2.5 מיליארד שקל בלבד.

עם זאת בסביבתו של לפיד רמזו כבר בשבוע שעבר כי יש מקום לתוספת לתקציב הביטחון ובלבד שתוספת זו תהיה נמוכה מ-11 מיליארד ותהיה חד-פעמית למטרה ייעודית ולא תוספת לבסיס התקציב. כמו כן דרש לפיד כי התוספת לא תמומן מהעלאת מסים או מקיצוץ נוסף בתקציבים אזרחיים אלא מהגדלת הגירעון.

 

בסוף השבוע דווח שמערכת הביטחון תזכה לתוספת של שישה מיליארד שקלים, אך בסביבת שר הביטחון משה יעלון אמרו אמש כי "המשמעות היא שכרגע אין דיל. לא נסגר דבר לגבי תקציב הביטחון. לא הגיעו להבנות, אין סיכומים. הדיון עדיין בעיצומו".

 

ראש הממשלה ושר האוצר בירכו אתמול על אשרור דירוג האשראי של ישראל, שלדבריהם מהווה אמון בכלכלה הישראלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לפיד, נתניהו ויעלון. מלכוד תקציב הביטחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים