שתף קטע נבחר

נתניהו מאותת ללפיד: נפגש עם ח"כים חרדים

על רקע המשבר הקואליציוני סביב תקציב המדינה: בפעם השנייה תוך שבועיים הזמין ראש הממשלה למעונו את משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה

מחמם יחסים: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (ב') במעונו בירושלים – בפעם השנייה תוך שבועיים - עם נציגי החרדים, הח"כים משה גפני ויעקב ליצמן מסיעת יהדות התורה. הפגישה נקבעה לבקשתו של נתניהו, שזימן אותם אתמול בלילה בבהילות.

 

אף שהצדדים מסרבים לפרט מה היה תוכן הפגישה, גורמים פוליטיים העריכו כי עצם העובדה שראש הממשלה מזמן אותם אליו שוב בתדירות כזאת נועדה לקרב אותם אליו ולרכך את היחסים למקרה שיידרש לעשות שינויים בקואליציה במהלך מושב החורף.

 

ח"כ ליצמן וגפני מגיעים למעון ראש הממשלה, היום ()
ח"כ ליצמן וגפני מגיעים למעון ראש הממשלה, היום

הפגישה הקודמת בין נתניהו לחרדים התקיימה בתחילת החודש, ולאחריה הצית ח"כ גפני סערה קואליציונית קלה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת כשאמר שנתניהו מתנגד לחוק מע"מ 0 של שר האוצר יאיר לפיד.

 

גורמים פוליטיים מעריכים שנתניהו עשוי לאותת ללפיד וליתר השותפים בקואליציה שישנה מבחינתו גם אופציה ב', למקרה שמי מהם יפרוש או יאיים בפרישה מן הקואליציה. גורמים בסיעות החרדיות אמרו כי במהלך הפגישה עלו נושאים שונים על סדר היום, בהם גם עלה שוב חוק מע"מ 0, תקציב המדינה ועניינים פוליטיים שונים.

 

ובתוך כך, שר האוצר יאיר לפיד השתתף היום בטקס חגיגי לראש השנה עם ניצולי שואה בירושלים. לפיד נשא דברים והתייחס לתקציב המדינה. "אלה ימים של תקציב", אמר לפיד. "בסדר העדיפויות של מדינת ישראל נמצאים התקציבים החברתיים, אנחנו צריכים ביטחון אבל גם לעזור לניצולי שואה". שר האוצר הוסיף כי "לא רק שלא נקצץ, אנחנו נוסיף לחינוך, לבריאות לרווחה ולניצולי השואה".

 

בתקופה האחרונה נרשמת מתיחות בין נתניהו לבין לפיד על רקע גיבוש תקציב המדינה, בעיקר על רקע המחלוקת לגבי התוספת למערכת הביטחון והתעקשותו של האוצר לא להעלות מסים – בעוד בסביבת נתניהו מתנגדים בתוקף להגדיל את הגירעון.

 

אתמול נפגשו נתניהו ולפיד בנוגע למחלוקות בנושא תקציב המדינה, אבל לא הגיעו להסכמות. בתום הפגישה נשלחו הצוותים של לשכת ראש הממשלה, צוות של משרד האוצר וצוות ממשרד הביטחון להמשיך להכין את הפגישה הבאה בין נתניהו ללפיד.

 

בכיר במפלגת יש עתיד אמר ל-ynet שתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה יגדלו בתקציב 2015. הוא ציין שהמגעים בין נתניהו ללפיד אמורים להימשך כמה ימים, והעריך כי השניים ינסו למצוא פתרון יצירתי שיענה על דרישות מערכת הביטחון באופן הדרגתי. לדבריו, "הם ימצאו דרך לתת תוספת לביטחון כך שגם נתניהו יוכל לומר שהצליח וגם לפיד יאמר שלא העלה מסים והעביר את מע"מ 0".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחוץ למעון ראש הממשלה, היום
מומלצים